Techboard - aktualniho info

Vyzkoušeli jsme navigaci HERE Drive+ na trase přes 1300 km

Nokia Recenze Windows Phone Napsal Martin Prokop, dne 2. 4., 06:40

Kromě Týdne s Lumií 820, a tedy netradiční recenze na 5 částí, jsme během testování Nokie s Windows Phone 8 chtěli sepsat i nějaký ten speciál a v rámci něj jsme ozkoušeli navigaci Nokia Drive+, kterou všechny tyto telefony disponují (správný název je nyní HERE Drive+ Beta). A test to nebyl ledajaký. Proklepli jsme ji hned na trase přes 5 zemí Evropy o celkovém součtu více jak 1300 kilometrů.

Pravidlo číslo 1: telefon před výjezdem nabijte na 100 %

Pravidel bude v rámci speciálu víc, ale nabití telefonu je opravdu velmi důležité. Alespoň tedy pokud počítáte, že pojedete víc jak 5 hodin (tuto dobu navigování totiž telefon zvládne vydržet). Ještě ale zpět k dalším přípravám. Ke správnému fungování offline navigace je třeba stáhnout dané mapové podklady, které jsou, stejně jako navigace, samozřejmě zdarma. V mém případě jsem musel stáhnout mapy pěti zemí (Česká republika, Německo, Rakousko, Švýcarsko a Itálie) a dohromady jejich velikost čítala necelých 1500 MB (podrobný rozpis najdete v přiložených screenshotech).

trasa_mapa

Pravidlo číslo 2: bude to chtít volné místo v telefonu

A přišel tedy čas zadat trasu. Vyráželi jsme z Prahy a náš cíl byl hned za hranicemi Švýcarska v Itálii, v lyžarském středisku Livigno. Kilometrově to vycházelo na zhruba 680 kilometrů a časově pak na zhruba 9 hodin i s přestávkami. Navigace dokáže dokonale zachytit GPS signál ihned po spuštění a mohlo se vyrazit. Musel jsem ale nastavovat trasu na dvě části, neboť ani jedna možnost nenabízela cestu přes Garmisch-Partenkirchen v Německu a ze zkušeností vím, že právě tudy je to cesta nejkratší. Navigace nás tedy prvně chtěla hnát přes Insbruck a trasa tak musela být upravena nejdříve do Garmische a až poté přímo do cílové Livigna.

Pravidlo číslo 3: překontrolujte si trasu

Ihned po výjezdu se navigace chytla a opravdu dokáže navigovat skvěle. Hlas je velmi příjemný a díky dobrým reproduktorům v telefonu je i dobře slyšet. Připomínku mám tak jen k baterii, ale s nižší výdrží se také musí počítat. Signál navigace za celou cestu tam i zpět ztratila jen 3x, a to jednou v centru Mnichova (zrovna docela nevhodná chvíle) a poté dvakrát ve stejném tunelu. Při výjezdu z něj se celá aplikace sekla a pomohl až restart telefonu. To ale dávám za vinu opravdu spíše telefonu a tudíž i GPS přijímači, než samotné aplikaci HERE Drive+.

Velmi se mi líbí střídání denního a nočního režimu, kdy navigace pozná, jak moc má displej svítit a dokáže tak jas regulovat. Samotná aplikace pak čítá velké množství různých nastavení, od 2D či 3D pohledu až po vrstvy map jako jsou čerpací stanice či odpočívadla. Dále se mi líbily 3D objekty přímo v mapových podkladech, kterých jsem si všiml hlavně v centru Mnichova.

Pravidlo číslo 4: nabíječka bude potřeba

O výdrži baterie jsem se zmiňoval již několikrát, ale i tak to chce pořádně shrnout. Po cestě z Prahy do Itálie jsem nabití telefonu lehce podcenil a bylo to znát. Před delší jízdou chce telefon opravdu nabít na 100 % a ihned po vyjetí je nutné jej zapojit do nabíječky. Říkám to hlavně z důvodu, že pokud to neuděláte a telefon se skoro vybije, autonabíječka pak telefon neutáhne a dojde k vypnutí telefonu (poté jste tak lehce ztraceni a chvilku to trvá, než se telefon zase chytne). Reálně výdrž bez nabíječky vidím na necelých 5 hodin navigování, víc ani ťuk.

Navigaci HERE Drive+ Beta jsem samozřejmě zkoušel i v normálním provozu po Praze a opravdu funguje na jedničku. Mapy jsou aktuální a díky příjemnému hlasu se neztratíte ani v uličkách, kde jste předtím nikdy nejeli.

lumia820-navigace

Pravidlo číslo 5: klasickou navigaci klidně nechte doma

Pokud splníte všechna 4 pravidla vypsaná výše, můžete klidně klasickou navigaci typu Navigon, TomTom apod. nechat doma. HERE Drive+ ve všech Nokiích s Windows Phone opravdu dokáže plnohodnotnou navigaci skvěle nahradit a v lecčem ještě překonat. Je to opravdu skvělý bonus, který ke koupi nejen Lumie 820 dostanete. Za mě tedy dostává aplikace nejméně 90 %.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable