Techboard - aktualniho info

Velká recenze Sony Xperia Z Ultra s Androidem

Android Recenze Sony Napsal Martin Prokop, dne 7. 11., 10:00

Letošním trendem jsou jistojistě chytré hodinky, ale také obří telefony na hranici tabletu. Někteří je nazývají termínem phablet a vyznačují se tím, že nabízí opravdu velký displej a částečně i přednosti tablety. I my v redakci otestovali jeden takový „telefon„. Konkrétně jsme měli k dispozici Sony Xperia Z Ultra s neuvěřitelnou úhlopříčkou displeje 6,4″.

Sony svého obra vycházejícího z modelu Xperia Z představilo koncem června a nabízí jej ve třech barevných provedeních. My jsme v redakci měli klasickou černou, která ale v kombinaci se sklem působí velmi elegantně.

Obsah balení a první dojmy

Sony Xperia Z Ultra je dodáván v krabičce, o které byste si nemysleli, že po jejím otevření naleznete uvnitř tak obří telefon. Například Xperia Z1, kterou testujeme nyní, má balení o něco větší. Po otevření víka tak přijde ten moment, kdy zjistíte, o jak obří telefon se jedná. V balení se kromě telefonu nachází klasický microUSB kabel pro synchronizaci s PC, skrze kterou však telefon nabíjet nebudete. To mi věřte. Sony totiž v balení dodává o hodně zajímavější stojánek, kolébku, chcete-li, do které stačí telefon položit. Za celou dobu testování jsem tak microUSB kabel vyndal pouze jednou, a to při synchronizaci s počítačem. Co však Sony k tomuto telefonu na hranici tabletu nedodává, jsou sluchátka.

img_0493

První minuty a hodiny s telefonem budou trochu náročnější. Budete si totiž určitě chvíli zvykat na jeho rozměry. Záleží ale, jak si zařízení budete kupovat. Zda jej budete brát opravdu primárně jako telefon, či jako tablet. Já jen zkoušel využívat tak i tak v závěru recenze se dozvíte, na co se Xperia Z Ultra hodí více. Designově vychází Xperia Z Ultra z původního modelu Xperia Z, čehož si člověk všimne na první pohled. Z obou stran je telefon „chráněn“ sklem, které je bohužel poměrně náchylné na oděrky. Telefon jsme měli k dispozici po několika předchozích redakcích a na zadní straně se vyjímaly nějaké ty škrábance. Holt, za pěkný design se platí, a to nejen penězi.

Zpracování telefonu je skvělé. Všechno lícuje a drží tak jak má a odolnost vůči vodě a prachu je jen jakýsi bonus a standard v řadě Xperia Z. Sony Xperia Z Ultra je také neuvěřitelně tenký. Celkové rozměry jsou 179,4 x 92,2 x 6,5 mm. A právě zmíněná tloušťka je pouhých 6,5 mm. Telefon je tak sice opravdu obří, na druhou stranu je velmi tenký a na své rozměry i poměrně lehký (212 gramů).

img_0483

Do ruky Xperia Z Ultra padne… no vlastně nepadne. Na ovládání jednou rukou zapomeňte a pohodolné ovládání například v autě za volantem také (což je dobře, ovládání telefonu za volantem je špatné). Jako tablet se však Xperia Z Ultra používá velmi dobře. Do rukou padne skvěle a díky úzké a lehké konstrukci a také opravdu svižnému systému je její používání opravdu příjemné. Opravdu ale záleží, jak tohoto obra s 6,4″ displejem berete.

Po obvodu telefonu najdeme hned několik záslepek, pod kterými se nachází slot na microSIM a microSD kartu a microUSB konektor. Jediným konektorem, který je nechráněn záslepkou, je 3,5mm port na sluchátka. Xperia Z Ultra nabízí také stejné zapínací tlačítko, jako například Xperia Z či Z1. Tedy velký stříbrný čudlík, který se již klasicky nachází na pravém boku přístroje.

img_0536

Hardware, výdrž a displej

Hardwarově je na tom Sony Xperia Z Ultra velmi dobře. Nabízí nabušený čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 s taktem 2,2 GHz, 2 GB paměť RAM a 16GB interní úložiště, které lze rozšířit pomocí paměťových microSD karet. O výkon tak opravdu není nouze. A je to při používání telefonu znát. Systém sviští o 106, a to nejen v prostředí od Sony. Problém jsem nezaznamenal ani u náročnější her jako Real Racing 3 či Plants vs. Zombies 2. Vše běží opravdu plynule.

Baterie je v případě Sony Xperia Z Ultra s kapacitou 3050 mAh. To sice není oproti konkurenci zrovna moc, a to zejména díky opravdu tenké konstrukci. Telefon však dokáže, když mu hodně pomůžete, vydržet až necelé dva dny. Tím, že mu pomůžete mám na mysli zejména povolení funkce Stamina, která šetří baterii kde to jen jde. Pokud však budete využívat telefon (tablet) na 100 %, není problém jej vybít za necelý den. A moje praxe byla povětšinou právě taková. Neustále jsem ale připojen k internetu a kontroluje se mi až 5 e-mailový schránek.

Displej je u Xperie Z Ultra o velikosti 6,4″ a Full HD rozlišení je samozřejmostí. Displej je tak opravdu jemný a pixely byste hledali marně. Viditelnost na slunci je nadprůměrná, a to samé platí i pro pozorovací úhly. Sony zde do displeje použilo opravdovou špičku svých technologií, v čele s TRILUMINOS. Podání barev a obecně obraz je opravdu skvělý a troufám si říct, že jsem zatím lepší displej u mobilního telefonu neviděl. Záleží ale také na tom, jaké zobrazení preferujete. Sony Xperia Z Ultra podává vše velmi věrohodně a barvy nejsou přepálené, jako například u konkurečního Samsungu a jeho displejích.

Plusem je také možnost ovládat telefon i něčím jiným, než jen prsty. Můžete tak na displej ťukat například tužkou či jinými předměty a systém bude reagovat. To uživatelé ocení zejména v zimě, kdy telefon budou moci ovládat i v rukavicích.

img_0532

Systém Android

Již v kapitole o hardwaru jsem nakousl, že je systém Android i nadstavba přímo od Sony, neskutečně plynulá a ovládá se tak velmi příjemně. Reakce systému jsou opravdu svižné, a to nejen na úvodních obrazovkách, ale například i v nastavení či aplikacích od výrobce i třetích stran. Designově je nadstavba od Sony povedená, funkčně však není tak vymakaná, jako například ta od Samsungu či LG. Chybí mi trochu gesta a podobné vychytávky. Na druhou stranu to dohání plynulost systému.

Všechny nabídky v systému, včetně úvodních stran se umí automaticky otáčet.

Screenshot_2013-11-06-12-38-41

Díky velikosti displeje jsou nabídky nejen v nastavení, ale například i aplikací, obsáhlé a vejde se do nich opravdu mnoho informací. To samé platí pro klávesnici, na které se na takto velkém telefonu a malém tabletu píše opravdu příjemně. Samozřejmě to však nejde jednou rukou. Sony do telefonu dodává mnoho svých aplikací, v čele s Galerií, přehrávačem Walkman či ovládáním PlayStationu. Nechybí ani pěkná řádka widgetů a stylů, ze kterých lze vybírat. Pokud se vám tak původní vzhled systému okouká, lze jej lehce změnit na jiný. Schémata však nejsou tak rozdílná, jako tomu bylo například u Huawei Ascend P6 (naše recenze).

Na prostředí od Sony se mi nejvíce líbí jeho rychlost a design. Nutno také dodat, že základem je systém Android ve verzi 4.2.2. Nejedná se tak o nejaktuálnější verzi systému od Googlu, můžeme však očekávat, že se Sony pochlapí a připraví minimálně aktualizaci na Android 4.3 Jelly Bean.

xperia_z_ultra_screen

Telefonování

Sony Xperia Z Ultra je primárně telefon, který se však jednoduše dá využívat i jako tablet. Důvod je jasný – obří a krásný displej. Otázkou tak je, zda je vůbec možné s takhle velkým monstrem telefonovat. Odpověď je sice pozitivní, člověk u toho však vypadá lehce divně a navíc není držení telefonu v jedné ruce dvakrát pohodlné. Navíc díky kluzké konstrukci jsem občas míval pocit, že mi telefon vypadne. A to by u skla na přední i zadní straně nebylo zrovna dobré. Ale zpět k telefonování. Pokud budete chtít Xperii Z Ultra využívat zejména na telefonování, jistě bych doporučil zakoupení nějakého Bluetooth příslušenství, či například chytrých hodinek Smartwatch 2, které aktuálně také testujeme. Nedá se s nimi sice přímo telefonovat, můžete však rychle skrze zápěstí telefon ovládat (číst SMS, e-maily, prohlížet kalendář, přijímat i odmítat hovory či je přímo vyvolat). Je také nepříjemné, že displej automaticky nezhasne po přiložení telefonu k uchu. Je ale možné, že jsme na recenzi dostali vadný kousek a byla to tak výjimečná situace.

Na zdlouhavé a telefonování to prostě není. Bluetooth příslušenství bude třeba.

img_0504

Multimédia

Sony Xperia Z Ultra nabízí 8MPx hlavní fotoaparát, bohužel tentokrát bez přisvětlovací LED diody. Kvalita fotografií sice není převratná, a to zejména pokud si fotografie prohlížíte přímo v telefonu. Je to dáno zejména tím, že použitý displej je opravdu jemný. Po překopírování do počítače to ale není tak závratné. Kvalita fotografií, které najdete níže, je tedy spíše průměrná. Fotoaparát má problémy zejména při rychlé změně světla v pozadí, na kterou většinou nedokáže zareagovat a také do výsledných fotografií přidává až moc šumu. Nutno ale dodat, že fotoaparát v tomto případě ani nemá být tím hlavním lákadlem. A na kvalitní fotografie za horších světelných podmínek (hlavně kvůli abcenci LED diody) opravdu zapomeňte.

Šum, šum, šum svistu.

DSC_0023

Samozřejmostí jsou také videa. Xperia Z Ultra natáčí videa v rozlišení až 1080p a jejich kvalita je, podobně jako u fotografií, průměrná. Naprosto dokonalé je však sledování filmů a videí. Na takto krásném displeji v kombinaci s výkonném hardwarem a správnými aplikacemi není problém sledovat i Full HD filmy.

Shrnutí a verdikt

Sony Xperia Z Ultra je telefon a tablet v jednom a je jen na uživateli, jak jej bude primárně využívat. Na delší telefonování to však není a na večerní tabletování může být Xperia Z Ultra zase malá. I proto je pro mne těžké ji přímo někam zařadit. Dovedu si ale její dlouhodobé používání představit ve stylu, že nebudu mít ani malý telefon, ani velký tablet, ale Xperia Z Ultra bude zastávat obě funkce. A o to u testovaného Sony jde. Xperia Z Ultra nabízí opravdu skvělý displej, povedenou a pevnou konstrukci a pekelně rychlý hardware, který se ani při používání systému Android a náročnějších aplikací nezadýchá. Slabinu vidím zejména v horším fotoaparátu a náchylnějšímu sklu na přední i zadní straně.

Pokud tedy chcete sfouknout jednou koupí za nejméně 13 000 Kč dva přístroje, bude Xperia Z Ultra tou správnou volbou. Doporučoval bych jen Bluetooth příslušenství, neboť volání s takto velkou plackou u ucha není dvakrát pohodlné a standardní.

xperia_z_ultra_hodnoceni

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable