Techboard - aktualniho info

Velká recenze LG G3 – král všech králů

Android LG Recenze Napsal Martin Prokop, dne 15. 7., 15:13

Poslední 3 týdny jsme v redakci testovali vlajkovou loď společnosti LG pro rok 2014. Jde samozřejmě o model G3, který se pyšní nejednou skvělou vlastností. V dnešní recenzi si tyto vlastnosti shrneme a pokusíme se rozluštit, zda se opravdu jedná o nejlepší telefon součastnosti. Rozhodně k tomu má slušně nakročeno.

Společnost LG svou vlajkovou loď pro rok 2014 představila na konci května a již tehdy se vědělo, že konkurenci v podobě HTC, Samsungu či Sony solidně zatopí. Nabízí totiž nekompromisní hardware, krásný design, opravdu jemný displej a toto vše za poměrně nízkou cenu kolem 14 000 Kč.

Videorecenze

Obsah balení a první dojmy

LG G3 je dodávno ve fešné krabičce, ve které najdete jen to nejdůležitější příslušenství. Jmenovitě jde o klasický microUSB kabel, adaptér do zásuvky, špuntová sluchátka, které nabízí nadprůměrný zvuk a také řadu brožur nejen pro rychlé nastavení telefonu. Bezdrátovou nabíječku či podobný bonus tak nečekejte. To však nic nemění na tom, že první dojem z telefonu byl skvělý. Telefon jsem si osahal ihned den po představení v Londýně a již tehdy v české pobočce LG se mi zamlouval. Stejný pocit jsem si udržel i během samotného testování.

LG G3 je dostupné hned ve třech barevných variantách – šedé, zlaté a bílé. My v redakci vystřídali první dvě zmíněné barvy a nejzajímavější nám přijde právě ona zlatá varianta. Ani šedá však nepůsobí lacině, ba naopak. Designově je G3 opravdu povedená. Kvalitní konstrukce sice vypadá jako kovová, zdání však klame a ve skutečnosti jde o plast. Avšak právě díky plastovým materiálům je korejský model lehký a váží pouhých 149 gramů. A to při jeho opravdu obřích rozměrech není mnoho. Nejen u nás na webu bylo snad tisíckrát zmíněno, že je LG G3 opravdu obří telefon. To je, ale díky tenkému rámečku kolem displeje není o tolik větší než jeho konkurence od Samsungu či HTC.

img_7103

Ostatně, právě LG G3 na mě snad působí ze všech vlajkových lodí nejlépe. A to nejen svým designem, ale jako celek. I když HTC One (M8) mu silně konkuruje. Ale to již předbíhám.

První dojmy z telefonu jsou tak opravdu jen a pouze pozitivní. Samozřejmě, že se rozměrově se nejedná o telefon pro každého, já jej však používal po iPhonu 5 (4″ displej) a zvykl si rychle. Nezvykla si však moje kapsa, která se během testování vytahala. Musí se však počítat s tím, že ne vždy je ovládání telefonu jednou rukou pohodlné, či dokonce možné. Některé aplikace totiž nabízí ovládání prvky v horní části, kam lze pohodlně dosáhnout jen opravdu těžko. Ale například psaní oběma rukama jsem si opravdu oblíbil, což na zmíněném iPhonu 5 není moc možné.

Počítejte také s tím, že pokud několikrát denně sedáte do auta, bude vás neustálé vyndávání telefonu z kapsy opravdu otravovat. Nemluvě o tom, že se mi LG G3 nevejde do autodržáku.

img_7083

Displej

Přední stranu LG G3 okupuje obří 5,5″ displej, který je dle výrobce jedním z hlavních lákadel. Panel totiž nabízí opravdu jemné rozlišení 2560 x 1440 pixelů, což zaručí ppi v hodnotě 534. A displej je skutečně až neskutečně jemný. Obávám se však, že pokud by LG použilo Full HD panel, nepoznali bychom rozdíl. Na první pohled jednoduše není mezi Full HD a QuadHD viditelný rozdíl. Možná leda pod mikroskopem, který však v redakci nemáme.

Pozorovací úhly jsou v případě 5,5″ panelu slušné, a to stejné platí i pro zobrazení barev. Nic není přepáléné, jako v případě nejmenované konkurence. Výtku mám však k viditelnosti displeje na slunci. Ani při 100% úrovni jasu toho na něm při letním slunci mnoho neuvidíte. Nejvíce mi tato vlastnost vadila v autě, už tak se totiž s telefonem manipuluje jednou rukou obtížně, ještě navíc, když musíte za jasného letního dne luštit, co se vlastně na displeji zobrazuje. Zde tak má LG a jeho technologie stále rezervy.

img_7089

Kromě toho se LG G3 a zejména jeho displej poměrně výrazně přehřívá. Je to jednoduše dáno tím, že se musí napájet opravdu velký panel s vysokým rozlišením. V parném dni tak budete potřebovat klimatizaci nejen pro sebe, ale i pro svůj telefon.

Hardware a výdrž baterie

Hardwarově je na tom LG G3 jednoduše skvěle. Nabízí výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 801, 2GB paměť RAM a 16GB interní úložiště. Na trhu je však i varianta s 32GB pamětí pro data a 3GB RAM. Kombinace 2 GB RAM a 16 GB ROM však není možná. My v redakci testovali druhou variantu, tedy s vyšší pamětí. Výkon telefonu je nadprůměrný. Problémem nejsou ani ty nejnáročnější hry, které navíc na obřím a jemném displeji vypadají parádně.

Jakousi otázkou byla nejen pro mne výdrž 3000mAh baterie. Tato kapacita slibuje vícedenní výdrž, na kterou se sice lze dostat, chce to však jistou úroveň šetrnosti. Já LG G3 vzal na výlět do Vídně, kde jsem jej používal víceméně na fotografování a offline mapu, sem tam SMS a v naprostém klidu bych se dostal na 2 dny. Jakmile jsem se však připojil na internet, ať už 3G (4G) či Wi-Fi, a nastavil jas na 100 %, procenty v notifikační liště šla střemhlav dolů. Při běžném dni, kdy sleduji Twitter, Facebook, Twitter, maily, Techboard.cz a hodně píšu skrze Messenger, jsem na více jak 20 hodin nedostal. Je to však daň za aktivní mobilní život.

img_7096

Systém

LG G3 nabízí aktuální verzi systému Android 4.4.2 KitKat, který je doplněn o vlastní prostředí od výrobce. Rozhraní je do velké míry upraveno a změn se dočkaly i systémové aplikace. Prostředí a obecně systém Android na mě působilo velmi dobře a dokázal bych si představit jej používat i místo iOS (a to je co říci). Systém je svižný a občas bych ocenil pouze rychlejší spouštění některých aplikací či návrat na domovskou obrazovku. Sem tam se mi totiž stalo, že trvalo až 2 vteřiny, než se vykreslily widgety a ikonky na jedné z domovských obrazovek.

Musím LG pochválit za bohatý software, který však není přeplácaný, stále je přehledný a nabízí některé zajímavé vychytávky. Ty se objevují snad v každém koutu systému. Příkladem je zajímavá technologie odemykání telefonu, tzv. Knock Code, jednoruční ovládání (přizpůsobení klávesnice, číselníku apod.) či přepracovaná notifikační lišta.

lg_g3_screen1

Překvapilo mne opravdu přehledné nastavení, které ne vždy je samozřejmostí.

Jako jistou výhodu beru také velké možnosti nastavení. Přizpůsobit lze například i spodní lišta s tlačítky. Měnit lze nejen její barva, průhlednost, ale i obsah. Nesedí vám ikonka zpět nalevo? Nevadí, stačí ji v nastavení přetáhnout doprava. Nejen za tuto systémovou vychytávku musím LG opravdu pochválit.

Kapitolou sama pro sebe jsou náhodné restarty telefonu, které se nejen dle českých uživatelů dějí v opravdu velké míře. O problému ví nejen prodejci, ale i samotné LG, které situaci údajně řeší a připravuje aktualizaci, která by měla problém s restarty vyřešit. Konkrétní datum či bližší informace však ze strany výrobce nemáme. Navíc námi testované modely (jeden předprodukční a jeden finální) těmito problémy netrpěly.

Systém je i přes výše uvedený problém s restarty, který se u nás neprojevil, dobře odladěný, designově jednoduchý a povedený.

lg_g3_screen2

Fotoaparát a multimédia

Dalším lákladlem v případě LG G3 je 13MPx fotoaparát na zadní straně. Ten je doplněn nejen přisvětlovací LED diodou, ale také laserovým senzorem, která má dle výrobce zrychlit proces ostření a zachycení daného snímku. Upřímně jsem během fotografování tuto funkci výrazněji nezaznamenal (i když samotné zachycení snímku je opravdu rychlé). To však neznamená, že by výsledné fotografie byly špatné. Naopak, jsou nadprůměrné. Jedná se o opravdu povedenou kombinaci krásných barev a téměř neviditelného šumu. Problém nemá G3 ani se snímky za zhoršených světelných podmínek.

20140625_090013

Skvělé je také ostření až po zachycení snímku. Podobnou funkci nabízí i například HTC One (M8).

Stejná chvála platí i pro natáčení videí. Jejich kvalita je také nadprůměrná. Videa lze pořizovat až ve rozlišení 4K, na ukázku se můžete podívat níže. Vybrat lze také snímání videa při 120 snímků za vteřinu, což značí jediné – skvělé slow-motion video.

Shrnutí a závěr

Již v úvodu naší recenze bylo zmíněno, že by LG G3 měli mít ostatní výrobci jakýsi strach. A pokud ho mají, tak je oprávněný. G3 totiž nabízí výkonný hardware, opravdu krásný design, kvalitní plastové zpracování, nadprůměrný fotoaparát a bohatý software. Toto vše navíc nestojí více jak 15 000 Kč, nýbrž se cena pohybuje kolem 14 000 Kč.

Pokud tedy hledáte opravdu skvělý telefon s Androidem a překousnete větší rozměry, bude pro vás LG G3 tím nejlepším, co na trhu najdete. Tedy pokud nechcete ještě o něco kvalitnější materiály a zpracování, které nabízí HTC One (naše recenze), či ještě více nabušený software a voděodolné tělo, které zase nabízí konkurenční Samsung Galaxy S5 (naše recenze). Nesmím však zapomenout ani na Sony Xperia Z2, který nabízí něco od každého.

Nevýhody se v případě LG G3 hledají jen těžko, kdybych však měl něco vypátrat, bude to slabší výdrž baterie, horší viditelnost displeje na slunci a občasné přehřívání telefonu.

Pro mě je však právě LG G3 tím pravým králem letošního roku, tedy alespoň prozatím a alespoň na poli telefonů s Androidem. A i z tohoto důvodu mu dávám 90 %, stejně jako HTC One (M8), který má zase titul „kovový král“.

lg_g3_hodnoceni

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable