Techboard - aktualniho info

Velká recenze Huawei Ascend P6 s Androidem

Android Recenze Napsal Martin Prokop, dne 10. 10., 19:00

Posledních necelých 14 dní jsme v redakci testovali novinku na našem trhu, Huawei Ascend P6. Tento velmi elegantní telefon s Androidem na nás udělal opravdu dobrý dojem, ale i přesto se našlo něco, co lze vytknout.

Huawei Ascend P6 byl oficiálně představen letos v červnu a koncem srpna byl uveden na český trh. Společnost pro tuto příležitost uspořádala i velmi povedenou tiskovou konferenci, na které jsme nemohli chybět. Ihned po oficiálním představení bylo jasné, čím bude Ascend P6 výjimečný. Je to zejména design, konstrukce a v porovnání s konkurencí nízká cena. I proto jsme se na recenzi těšili. Ještě před první kapitolou bych rád dodal, že jsme testovali bílou variantu, ale Ascend P6 je dostupný i v černé a jemně růžové barvě.

Obsah balení a první dojmy

Huawei Ascend P6 je dodáván ve velmi elegantní krabičce, která působí draze. První dojmy se tedy dostaví nejen ze samotného telefonu, ale i z balení, ve kterém se Ascend P6 nachází. V krabičce najdeme kromě telefonu microUSB kabel, adaptér do zásuvky, sluchátka a různé brožurky. Přibalená pecková sluchátka hrají průměrně a lze je využít i jako handsfree, což vidíme rádi. Huawei kromě základního příslušenství přibalilo i ochranný plastový kryt. Kryt je průhledný a ochrání telefon zejména od poškrábání či případně dalšího poškození.

img_4015

Po vybalení telefonu je čas na první dojmy. Ascend P6 padne do ruky jako ušitý a pokud vám nevadí lehce ostřejší rohy, bude jeho používání bez problémů. Displej je zde o velikosti 4,7″ a i přesto telefon působí velikostně „tak akorát“.  Neměl jsem problém telefon ovládat jednou rukou. Co se týče designu, ten se Huawei opravdu povedl. Ascend P6 působí velmi elegantně, draze a dobře zpracován. Jediným „problémem“ designu je výrazná podoba k iPhonu 5 (5S). Pokaždé, když jsem telefon někde používal, zejména ve škole, většina lidí si myslela, že se jedná o iPhone. Je to dáno zejména boky přístroje, které jsou z kovu a v horní části mají plastový předěl. Tedy stejně, jako má právě zmíněný iPhone. Jinak je ale Ascend P6 designově odlišný a opravdu povedený.

Skvělý design je dán i díky opravdu tenké konstrukci. Telefon je tenký pouhých 6,18 mm.

img_4023

I konstrukce telefonu je opravdu povedená. Ascend P6 působí v ruce dobrým dojmem a vadilo mi jen jisté zakřivení zadní strany, které je ale dle všeho výjimečné a jedná se pouze o vadný kus. Zakřivení se projevilo pokaždé, když jsem telefon položil na rovný stůl (ano, opravdu mám rovný stůl) a telefon na něm jednoduše neseděl tak, jak by měl. Zadní strana, kromě toho, že byla lehce křivá, nabízí v levém horním rohu fotoaparát a přisvětlovací diodu, logo společnosti Huawei a hlavní reproduktor. Naopak na přední straně najdeme překvapivě 4,7″ displej a žádná hardwarová tlačítka. Vše je řešeno skrze displej a tlačítka softwarová. Nad displejem se pak nachází telefonní reproduktor, řada systémových senzorů a přední kamerka pro videohovory a autoportréty.

Pravý bok přístroje, kromě toho, že je neskutečně tenký, nabízí zapínací tlačítko a také dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti. Pod těmito ovládácími prvky pak najdeme dva sloty – jeden na microSD kartu a jeden na microSIM. Oba sloty se dají otevřít pomocí špendlíku, náúšnice či speciálního nářadíčka. Pozornější čtenáři si jistě říkají, že jsme úplně zapomněli popsat umístění konektoru na sluchátka, ale omyl. Nezapomněli, jen nám jeho nalezení dalo trochu zabrat. Konektor je totiž chytře skryt pomocí zajímavého špuntíku, a to v dolní části levého boku. Jakmile zmíněný kovový špuntík vyndáte, zjistíte jeho druhou úlohu. Lze jej totiž využít i k otevření dvou výše zmíněných šuplíčků na microSD a microSIM karty.

img_4033

Ke kompletnímu popisu konstrukce telefonu chybí zmínit už jen zdířku na microUSB kabel. Ta je umístěna na horní hraně telefonu, což mi během používání nevadilo, ale chápu, že například v autě to může být pro někoho problém. Vadilo mi spíše opravdu nešťastné umístění 3,5mm konektoru na sluchátka. Pro leváka je více než nepraktické.

Hardware a displej

Huawei Ascend P6 disponuje nadprůměrným hardwarem, který ale nepatří mezi naprostou špičku. Tu totiž tak rád zvyšuje zejména Samsung se svými modely Galaxy S a Note. Ascend P6 nabízí čtyřjádrový procesor s taktem 1,5 GHz, 2 GB paměti RAM a pouhých 8 GB interní paměti, z čehož po prvním startu telefonu zbyde pouze necelých 5 GB. Naštěstí lze ale paměť pro data rozšířit skrze microSD kartu. Čtyřjádrový procesor v kombinaci s 2GB pamětí RAM však bohužel nezaručí naprost plynulý chod systému a kdejaký výkon. V rámci recenze jsem provedl nejeden benchmark pomocí aplikace AnTuTu a výsledky nebyly zrovna nejlepší. Ascend P6 se umístil například až za HTC One X či Nexusem 4. I tak ale raději razím teorii, že benchmarky nejsou tím nejdůležitějším a daleko větší váhu mají dojmy z praktického používání. K výkonu telefonu se tak ještě vrátím v kapitole o systému, která bude následovat.

img_4030

V rámci kapitoly o hardwaru je také dobré zmínit kapacitu a výdrž baterie. Baterie nabízí spíše průměrnou kapacitu, a to 2000 mAh. První dny používání jsem se dostával na necelý den s tím, že okolo 20:00 jsem již musel telefon připojit do nabíječky. Po několika dnech se ale výdrž baterie o malinko zlepšila a bylo možné s telefonem vydržet jeden celý den a minimálně ráno dne následujícího. Musím ale dodat, že své telefony opravdu nešetřím a využívám je naplno. Jsem například stále připojen k internetu (ať už přes 3G či Wi-Fi) a stále se mi kontrulují 4 e-mailové schránky.

Ascend P6 je vybaven 4,7″ displejem s rozlišením 1280 x 800 pixelů, což jej opět neřadí k naprosté špičce mezi mobilními telefony. Na druhou strany použité rozlišení naprosto dostačuje a obraz je ostrý. Věrohodné je i podání 16 milionů barev, čemuž napomáhá i použitá technologie IPS+. Displej je navíc chráněn sklem Gorilla Glass a měl by tak něco vydržet. Vyzkoušet to jsem se ale neodvážil.

Systém Android a nadstavba Emotion UI

Huawei do svých telefonů dodává vlastní uživatelskou nadstavbu, která je označována jako Emotion UI. Nadstavba mění v systému téměř vše – ikonky, vzhled a lehce i fungování úvodních obrazovek a nabídek aplikací. Nehledejte žádnou nabídku se všemi aplikacemi, vše je zobrazeno ihned na úvodních obrazovkách, jejichž počet se mění právě dle počtu stažených aplikací. Pro systém Android je toto příjemná změna a je zde vidět i jistá inspirace u iOS. Samozřejmě lze ale na úvodní obrazovky umístit i různé widgety, což zase na iOS možné není. Obecně je systém vcelku plynulý (zejména přechody mezi obrazovkami), i když některé úkony mu očividně dělají problémy. Je to zejména psaní na softwarové klávesnici (takto pomalou odezvu jsem opravdu dlouho neviděl) a internetový prohlížeč. Telefon tak opravdu nepatří mezi ty nejrychlejší a práce s ním by mohla být o něco příjemnější a zejména rychlejší.

Ascend P6 disponuje Androidem 4.2.2, nejedná se tedy o nejaktuálnější verzi.

screeny

Další výtku mám k celkovému vzhledu Emotion UI. Nevím, na koho tímto designem Huawei cílí, ale na mně rozhodně dojem neudělal. Vše je neskutečně přeplácané a zvolit si například vkusné a jednoduché ikony je téměř nemožné. I proto doporučiji vyzkoušet i alternativní launchery z Google Play, které tuto situaci snadno a rychle vyřeší. Na druhou stranu ale věřím, že například slečnám se minimálně jedno schéma zalíbí a budou za něj rády.

Celkově tedy hodnotím systém Android v kombinaci s Emotion UI průměrně. Rychlostí neohromí a ani designově se nejedná o nějaký skvost. Jedno se ale musí nechat, nic podobného konkurence nenabízí. Zda je to dobře či špatně nechám raději na vás.

Fotoaparát

Huawei Ascend P6 disponuje dvojicí fotoaparátů. Ten hlavní, na zadní straně, nabízí rozlišení 8 MPx a sekundární, na straně přední, je 5MPx. První zmíněný fotí velmi dobře a ve srovnání konkurencí v této cenové kategorii je jednoznačně naprůměrný. Podání barev i ostrost fotografií je na vysoké úrovni. O něco horší jsou jen fotografie za špatných světelných podmínek, avšak stále jsou výsledky dle mého naprůměrné. Na ukázky se jako vždy můžete podívat níže.

ipp

Podobně jako Ascend P6 fotí, i natáčí videa. Ta je možná pořizovat v rozlišení až 1920 x 1080 pixelů při 30 snímcích za vteřinu.

Potěšila mne také přítomnost 5MPx přední kamerky. Nestává se tak často, aby právě kamerka určená zejména pro videohovory disponovala takto vysokým rozlišením. Kvalita fotografií na druhou stranu není světoborná, avšak ani neurazí. V podstatě splní to, co od ní očekáváte.

Shrnutí a verdikt

Huawei Ascend P6 je velmi elegantní telefon, který svého majitele potěší zejména díky skvělému designu, povedené konstrukci a nízké ceně pod 10 000 Kč. Nabízí vcelku výkonný hardware, který bohužel díky zatím málo optimalizovanému systému Android ve spojení s prostředím Emotion UI na úplně plynulý chod všech aplikací nestačí. Problém vidím zejména v horší odezvě softwarové klávesnice. Jinak je ale prostředí Emotion UI plynulé a jeho vzhled je trhák do diskuze pod recenzí. Jako další klady beru 3 barevná provedení a nadprůměrný fotoaparát.

Telefon bych doporučil zejména lidem, kteří hledají fešný telefon s Androidem a nechtějí investovat více než 10 000 Kč.

Na závěr recenze bych rád dodal, že úspěch značce Huawei kvůli modelu P6 přeji. Je totiž z jejich strany vidět opravdu velká snaha potěšit své zákazníky, což dnes testovaný Ascend P6 jen potvrzuje. Je elegantní, kvalitně zpracovaný a co víc – je levnější než konkurence.

hodnoceni

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable