Techboard - aktualniho info

Velká recenze BlackBerry Z30, spolehlivý obr

BlackBerry Recenze Napsal Martin Prokop, dne 13. 3., 15:30

V dnešní recenzi se podíváme na zatím největší BlackBerry s dotykovým displejem a systémem BlackBerry 10. Jmenovitě jde o BlackBerry Z30 s 5″ HD displejem. V recenzi se podíváme, co BlackBerry, které na tom není finančně zrovna nejlépe, může svým uživatelům nabídnout a zda se vůbec vyplatí dát Z30 přednost před některými telefony s Androidem.

Za zapůjčení děkujeme obchodu ShopBlackBerry.cz, kde si můžete nejen model Z30 zakoupit.

Obsah balení a první dojmy

BlackBerry Z30 je dodáváno v elegantní krabičce, ve které najdete všechno potřebné příslušenství. Nechybí tedy synchronizační microUSB kabel, který je dostatečně dlouhý, adaptér do zásuvky a také špuntová sluchátka. Ta mne velice potěšila, neboť jsou nejen kvalitně zpracována, ale také díky náhradním špuntům padnou do ucha snad každému. Plusem je také plochý kabel alá tagliatelle, který se zničí hůře než klasický, trubkový kabel. Kvalita zvuku ze sluchátek je průměrná a na běžný poslech rozhodně postačí. Pokud jste však hudební fajnšmekři, díky 3,5mm jacku můžete použít i svá sluchátka. V balení nechyní ani pěkná řádka brožur pro rychlé nastavení nastavení a první start.

img_4724

Co se týče konstrukce a designu telefonu, BlackBerry Z30 se nedá téměř nic vytknout. Přístroj působí velmi elegantně, dobře padne do ruky a díky lehce pogumované zádi se vzorem a logem ostružiny v ruce také zůstane a nebude mít tendenci z ní každou chvíli vypadávat. Věřím však, že kdyby konstruktéři chtěli, dostali by se na menší rozměry i váhu, která čítá 170 gramů. Například v porovnání s Nexusem 5 (4,95″ displej) je Z30 těžký obr. Na druhou stranu telefonu působí díky rozměrům, váze i zpracování bytelně a jistě vydrží i hrubší zacházení. Tím vás však nenávádím k ničení telefonu. Co se týče konstrukce, mám zde jen jedinou výtku. Na pravé straně umístěná tlačítka na regulaci hlasitosti a vyvolání hlasového pomocníka na můj vkus až moc chrastí. A to téměř při jakékoli manipulaci s telefonem.

I tak na mne BlackBerry Z30 působilo během více jak měsíčního testování dobře a nejen první dojmy tak byly pozitivní.

img_4728

Hardware a displej

Co se týče hardwaru, BlackBerry Z30 není oproti nabušeným přístrojům s Androidem zrovna nejvýkonnějším strojem. Avšak podobně jako u Windows Phone 8, není to ani třeba. I přes to, že Z30 nabízí pouze dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon s taktem 1,7 GHz, nejedná se o žádného lenocha. Na plynulý chod systému, kterému se budu věnovat více v další kapitole, to naprosto postačí a hardwaru nedělají problém ani náročnější hry či aplikace. Za to pravděpodobně může i 2GB paměť RAM. Co se týče interní paměti pro data, ta je zde 16 GB a je rozšiřitelná pomocí microSD karet. Ta se do telefonu vkládá podobně jako microSIM karta, a to tedy po odklopení zadního plastového krytu.

Hardwarově je tedy BlackBerry Z30 obstojná a nemám k výkonu telefonu nejmenší výhradu.

BlackBerry Z30 nabízí baterii s kapacitou 2880 mAh, což pro opravdu náročné uživatele, kteří telefon nedají z ruky znamená, že celý den telefon vydrží naprosto bez problémů. Pokud jej budete alespoň lehce šetřit (tím nemám na mysli jas na minimum a vypnutou synchronizaci), není problém se dostat na hodnotu 2 dnů.

Co se týče displeje, BlackBerry do svého obra použilo 5″ displej s HD, 1280 x 720 pixelů, rozlišení. Opět se tedy nejedná o to nejlepší, co dnešní smartphony nabízí, avšak pokud byste mi to neřekli, pravděpodobně bych si nižšího rozlišení ani nevšiml. U takového LG G Flex, kde je stejné rozlišení, avšak na 6″ úhlopříčce už to například vidět je. Zde jen minimálně. Použitý displej nabízí slušné pozorovací úhly a také viditelnost na slunci. Opět se tak jedná o lehký nadprůměr. Důležitou součástí displeje jsou také aktivní okraje, které budete využívat zejména při rychlé orientaci v systému BlackBerry 10. A něj přichází řada nyní.

img_4756

Systém BlackBerry 10

BlackBerry Z30 je podobně jako její menší bratr vybaven operačním systémem BlackBerry 10, který je již plně přizpůsoben dotyku. Ještě aby ne, když Z30 má pouze obří 5″ displej, skrze který uživatelé vyřídí všechno, co jen mohou potřebovat. Nečekejte tak žádná hardwarová ani softwarová tlačítka. Výjimkou je pouze zapínací tlačítko na horní hraně telefonu (to by možná mohlo být umístěno na jednom z boků kvůli lepší přístupnosti). Systém je přizpůsoben nejen dotykovému displeji, ale také gestům, bez kterých se uživatel neobejde.

Gesta si člověk ihned po několika minutách s telefonem osvojí a oblíbí. Hodně totiž zrychlují práci.

bb_10_screen_1

Ukázkou toho, že jsou gesta opravdu důležitá je pouhé rozsvícení displeje. To lze samozřejmě vyvolat pomocí hardwarového tlačítka na horní hraně telefonu, ale proč to nedělat raději pomocí displeje. Stačí totiž táhnout prstem od loga BlackBerry pod displejem a telefon se probudí a zároveň odemkne. Podobně bude člověk potřebovat gesta i při přechodu mezi aplikacemi a notifikačním centrem, tzv. BlackBerry Hubem. Hub je dle mého největším lákadlem všech telefonů s Os BlackBerry 10, a to z jednoho prostého důvodu. Dokáže sychronizovat a neustále kontrolovat několik e-mailových schránek, sledovat aktivitu na Facebooku, Twitteru či BBM a vše funguje až neskutečně spolehlivě. BlackBerry Z30 je snad prvním telefonem (tedy kromě BlackBerry Z10, který jsem testoval před necelým rokem), který přijme e-mail dříve než počítač. A právě v BlackBerry Hubu je ta neskutečná síla Z30.

Pro systém není problém synchronizovat e-maily skrze protokoly POP3, IMAP, Google či Hotmail.

bb_10_screen_2

Co se týče dalších funkcí OS BlackBerry 10, je jich mnoho. Nechybí ani plnohodnotný multitasking, který umí zajistit chod až 8 aplikací najednou. Jakmile tak uživatel 9. aplikaci, poslední spuštěná aplikace se automaticky ukončí. I toto zaručí, že je systém stále plynulý a funguje bez větších problémů. I tak se mi několikrát stalo, že například zamrzla klávesnice při psaní SMS či e-mailu, avšak žádný systém není dokonalý.

Pokud by někoho zajímal počet aplikací ve BlackBerry Worldu, zde musím konstatovat, že jich je bohužel stále málo. Nechybí však ty základní jako Facebook, Twitter, Skype, Linkedin či Evernote (ten je například hlouběji integrován do systému). Jakmile však pomyslíte na nějaké hip aplikace, které aktuálně frčí na iOS či Androidu, BlackBerry World maximálně vyhodí nějakou alternativu, která ne vždy stojí za instalaci. I na toto však vývojáři systému mysleli a v nejnovější aktualizaci na BlackBerry 10.2.1, která přináší možnost pohodlně instalovat Android aplikace. V praxi to znamená, že si stáhnete instalační .APK a klasicky aplikaci nainstalujete. Takových aplikací jsem zkoušel hned několik – Instagram, Spotify, Flappy Bird a většina z nich fungovala velmi dobře. Například u Spotify je to pravděpodobně jediná cesta, jak tuto službu na BlackBerry používat. Existuje také možnost instalovat aplikace přímo z jakéhosi Google Play pro BlackBerry 10. Více se o této možnost můžete dočíst zde.

bb_10_screen_3

BlackBerry Z30 jsem používal opravdu dlouho. Sám jsem chvíli o přechodu na tuto platformu přemýšlel, ale vždy se objevil nějaký důvod, proč to nakonec nedělat. I tak ale musím uznat, že mi systém BlackBerry 10 líbí a kombinuje zajímavé a svižné prostředí, skvělé notifikační centrum a možnost instalace Android aplikací. Pokud tedy pro někoho bylo tou hlavní překážkou právě toto, po aktualizaci na nový software nastává jiná situace.

Fotoaparát

BlackBerry Z30 disponuje 8MPx fotoaparátem, pro který není problém ani natáčet Full HD videa. Kvalita fotografií však není úplně nejlepší a většinou trvá delší dobu, než systém na pokyn „Foť!“ zareaguje a snímek opravdu pořídí. Telefony obecně však v tomto směru nejsou zrovna velcí rychlíci a pokud od Z30 neočekáváte fotografie alá Nokia Lumia 1020, pravděpodobně vás nezklame. Na zadní straně telefonu nechybí ani přisvětlovací dioda, což značí, že problémem nebudou ani fotografie za horších světelných podmínek. Ani zde však nečekejte žádné zázraky, ba naopak.

IMG_20140217_164608

Shrnutí a verdikt

Závěrečné hodnocení BlackBerry Z30 není dvakrát snadné. Jedná se totiž o povedený telefon, který může svými přednostmi snadno konkurovat nejlepším telefonům s Androidem. Nenabízí sice tak strašně výkonný hardware, na chodu přístroje to však moc nepoznáte. Konstrukce je bytelná a design povedený a elegantní. Možná bych čekal jen o něco lepší fotoaparát a více aplikací v BlackBerry Worldu, které budou přímo určené telefonu s BlackBerry 10. Telefonu nepomáhá také poměrně vysoko nastavená cena, která se pohybuje kolem 14 000 Kč. Pokud vás však BlackBerry Z30 zaujalo a určitě si chcete tuto platformu vyzkoušet, nebylo by od věci vyzkoušet BlackBerry Z10, menšího a hlavně levnějšího brášku Z30.

BlackBerry již dávno není pouhým telefonem pro byznysmeny. Samozřejmě to také není iPhone, který má dnes kdekdo a možná i proto mne Z30 zaujala. Pokud tedy máte pár tisíc navíc a nechcete tyto peníze investovat do telefonu s Androidem, Z30 může být tou pravou volbou.

bb_z30_hodnoceni

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable