Techboard - aktualniho info

Velká recenze BlackBerry Passport

BlackBerry Recenze Napsal Martin Prokop, dne 23. 3., 11:20

BlackBerry je snad jediným výrobcem, který za poslední zhruba půl roku představil telefon, který naprosto vybočuje z nudné řady černých či bílých placek s dotykovým displejem. Jistě, sem tam se objeví zakřivený displej, krásně zpracovaný kov či neuvěřitelně jemný panel s dokonalými pozorovacími úhly. Co ale představilo kanadské BlackBerry, nad tím žasne stále snad každý nadšenec do mobilních telefonů. Řeč je samozřejmě o BlackBerry Passport, opravdu netradičním telefonu, který nabízí nevídanou konstrukci, širokou QWERTY klávesnici a dotykový displej. A právě na tento čtverec se podíváme v dnešní recenzi.

Za zapůjčení BlackBerry Passport děkujeme obchodu ShopBlackBerry.cz, kde si nejen tento model můžete zakoupit.

Videorecenze

Další videa, i recenze najdete na našem YouTube kanálu.

Obsah balení a první dojmy

BlackBerry Passport je dodáván ve čtvercové krabičce, v jaké také jiné, když samotný telefon je spíše čtverec než obdélník. V balení ale kromě telefonu, sluchátek, synchronizačního kabelu a adaptéru do zásuvky nenajdete v podstatě nic navíc, čím by mohl tenhle kanadský výrobce překvapil. Překvapit může snad jen malá brožurka ve tvaru cestovního pasu, která kopíruje rozměry telefonu.

DSC06373

Důležitější než balení tak jsou samotné první dojmy. Jsem si jist, že u každého uživatele i nadšence do mobilních telefonů přijde po vybalení telefonu wow efekt, a to zejména pozitivní. BlackBerry Passport je totiž opravdu netradičním přístrojem, který se jen tak nevidí (dokonce i Radek Hulán byl z jeho rozměrů na tiskové konferenci Microsoftu příjemně překvapen). Stejně překvapen jsem byl i já, nejprve samozřejmě pozitivně. Design telefonu je povedený, a to samé platí i pro použité kvalitní materiály. Nemile jsem byl překvapen jen z vyšší hmotnosti telefonu, která činí 196 gramů, což je na dnešní poměry prostě až až. A taková váha je cítit nejen v ruce, ale i v kapse, kam Passport nepasuje dvakrát nejlépe. Normálně v kapse nosím iPhone 6, ale výjimkou nejsou ani větší telefony typu Huawei Mate7 (naše recenze) či Samsung Galaxy Note 4 (naše videorecenze) a právě Passport mi v ní sedl snad nejhůře. Pravděpodobně je to zařízení spíše do menší tašky či náprsní kapsy u saka.

První, jinak skvělý dojem, tak kazí opravdu jen vyšší hmotnost a opravdu netradiční rozměry, díky kterým je Passport v kapse cítit až až.

DSC06427

Jinak jsou ale právě netradiční čtvercové rozměry tím, čím má Passport zaujmout nejvíce. A že se mu to daří. I tak právě jeho rozměry mohou být pro mnoho lidí překážkou. Pokud jste totiž jako já zvyklí telefon používat i jednou rukou, v případě Passportu budete mít v podstatě smůlu. Držet jej v jedné ruce lze, psát na klávesnici či dosáhnout na druhou stranu dotykového displeje ale už tak snadné není. A to si myslím, že nemám nejmenší ruce. Vím, že používat telefon v autě se nemá, ale pokud BlackBerry modelem Passport cílí na podnikatele a obecně přes den aktivní lidi, právě v autě je někdy třeba vyřizovat mnoho věcí. A s Passportem v kapse abych s sebou vozil i sekretářku.

Ovládání jednou rukou je těžké i kvůli zapínacímu tlačítku na horní hraně. Alespoň, že lze displej rozsvítit tažením prstu nahoru po displeji.

První dojmy jsou tedy takové smíšené. Je skvělé, že BlackBerry vytvořilo něco takového, netradičního, co na první pohled zaujme naprosto každého. Jakmile ale telefon vezmete do ruky a máte jej opravdu používat, i třeba jednou rukou, může nastat problém. Pokud ale tuto fází zdárně překonáte, bude BlackBerry skvělým pomocník třeba i na cesty. I kvůli tomu, co se dále dozvíte v naší recenzi.

DSC06392

Hardware, displej

Již jsem zmiňoval podnikatele, jako jednu ze skupin lidí, na které BlackBerry se svým Passportem cílí. A právě tahle skupina lidí asi tolik neřeší, jaký procesor telefon pohání či kolik GB paměti RAM tepe pod zadním krytem. Důležitější je jednoduše to, zda to dohromady funguje a jak moc se dá na telefon spolehnout. I tak zmíním, že BlackBerry Passport disponuje procesorem Qualcomm Snapdragon 801 s taktem 2,26 GHz, 3 GB paměti RAM a 32GB interní pamětí, kterou lze navíc rozšířit pomocí microSD karet. Stručně řečeno – co se týče hardwaru, jde stále o naprostou špičku, která dokáže zaručit, že systém BlackBerry OS bude neustále plynulé a vše pojede až neskutečně rychle.

DSC06386

Tolik výkonu si samozřejmě žádá i mnoho energie. I z tohoto důvodu je Passport vybaven baterií s kapacitou 3450 mAh. Díky takto velkému akumulátoru není problém se dostat na hodnotu 2 dnů na jedno nabití. A to i za předpokladu neustále synchronizace několika e-mailových účtů či desítek hovorů za den. Tohle má jednoduše BlackBerry zvládnuté.

Co se týče displeje, jde o 4,5″ čtverec s rozlišením 1440 x 1440 pixelů a jak asi tušíte, jde o opravdu jemný panel, na kterém byste pixely hledali opravdu těžko. Čtvercový rozměr displeje je samozřejmě v dnešní době spíše netradiční, avšak prostředí systému BlackBerry OS je mu vskutku dobře přizpůsobeno a problém může nastat snad jen při sledování videí či v aplikacích pro systém Android, ke kterým se dostanu v další kapitole. Displej je ale opravdu špičkový, což platí i pro pozorovací úhly či čitelnost na slunci.

DSC06380

Systém BlackBerry OS

BlackBerry Passport není první ostružinou, kterou jsem měl v rámci Techboardu na recenzi. Po modelech Z10 a Z30 jsem tak u Passportu věděl, do čeho jdu. Přesto to bylo v něčem jiné – v klávesnici. Systém BlackBerry 10 je však stále svižné, stále nabízí snadné uživatelské prostředí, které je rozděleno do 3 základních a přehledných částí – samotné aplikace, spuštěné aplikace a BlackBerry Hub, neboli pokročilé notifikační centrum, které působí jako střed celého systému. Najdete v něm totiž příchozí i odchozí e-maily ze všech připojených schránek, SMS zprávy, zmeškané hovory či zmínky na Twitteru a zprávy na Facebooku. Jde jednoduše o rychlý přehled celé denní agendy, která skrze telefon probíhá. A někdy je až děsivé vidět to kvantum informací, které za den přijímáme a zase pouštíme dále do světa. Pokud to ale mohu vidět vše pohromadě, je to jistě bonus, který dokáže ušetřit mnoho času. Problém jsem měl snad jen se zprávami na Facebooku, kdy do Hubu ne vždy všechny zprávy přišly ihned a já pro ně musel až do samotné aplikace.

DSC06379

Hlavním problémem systému jsou ale stále aplikace. Situace se bohužel zhruba po roce, kdy jsem měl na recenzi model Z30, nezlepšila. V obchodě BlackBerry World je to stále stejná bída a chybí i naprosto základní aplikace. Jistě, něco na Instagram najdete, ale třeba oficiální OneNote, OneDrive, Google Maps, HERE či Vine jednoduše nenajdete. A nejde jen o základní aplikace, ale i ty, které třeba na iOS či Androidu dokáží s přehledem nahradit ty defaultní. Mluvím například o skvělém kalendáři Sunrise. Pomoci dokáže trochu předinstalovaný Amazon Store, v rámci kterého se sem tam objeví zajímavá aplikace, stále to ale není ono. Opravdovou spásou tak jsou až aplikace z Androidu. Výhodou systému BlackBerry 10 je totiž bezesporu fakt, že snad každé .apk na něj nainstalujete. A třeba Sunrise si stačí najít ke stažení právě v této podobě a jednoduše jej nainstalovat.

IMG_20150316_131626

Většina aplikací z Androidu běží obstojně a funguje jako na konkureční platformě. Problém ale může nastat v případě čtvercového displeje, kdy se ne vše v aplikaci zobrazí. Měl jsem například ze začátku problém s aplikací OneDrive pro Android, po jejíž spuštění se mi kvůli „useklému“ displeji nezobrazilo tlačítko „Přihlásit se“. Dalším problémem mohou být hry – ty totiž v BlackBerry Worldu chybí ještě více než samotné aplikace a i ty samozřejmě lze doinstalovat skrze .apk soubory. Ne všechny hry ale běží na Passportu plynule a dobře. Zde ale není na vině ani tak hardware, který je opravdu nadupaný, jako spíše nějaká portace či optimalizace.

Systém BlackBerry 10 ani tak není o aplikací či nedejbože hrách. Zde jde o něco úplně jiného – rychlost a organizaci. Díky BlackBerry Hubu vám totiž pravděpodobně nic neunikne a celou svou agendu budete mít pohromadě a přehledně v malíčku. Pokud máte tedy prioritu právě v těchto věcech a aplikace jdou mimo vás, bude vás pravděpodobně BlackBerry OS vyhovovat.

IMG_20150316_131639

Klávesnice

K používání systému neodmyslitelně patří i klávesnice. Jelikož jde ale o, pro Passport zásadní záležitost, myslím, že si QWERTY klávesnice zaslouží vlastní kapitolu. Hardwarové klávesnice totiž BlackBerry umí a minimálně fandové této společnosti na ní budou sázet i zde. Klávesnice je díky rozměrům telefonu dost široká a není dle mého příliš vhodná pro ženy či obecně lidi s menší rukou. Už já na ní totiž při psaní musel přehmatávat asi více, než bych chtěl. Pokud ale klávesnici dáte čas (minimálně týden), zjistíte, že psaní na fyzické klávesnici i v případě telefonu není vůbec špatné. Na co jsem si ale nezvykl ani po více jak 3 týdnech je otravné přehmatávání za cílem znaků jako tečka, čárka či vykřičník. Samotná klávesnice je totiž dost úzků a nabízí pouze 3 řady kláves a na ostatní znaky již nezbylo místo. To znamená, že se musely přesunout na displej. A právě onen přechod mezi hardwarovou a softwarovou klávesnicí, i několikrát v jedné větě, byl pro mě hlavní překážkou, na kterou jsem si jednoduše nedokázal zvyknout.

DSC06383

Psaní není jedinou věcí, na kterou lze klávesnici využít. Například v internetovém prohlížeči či dalších aplikacích ji totiž lze využít i jako touchpad. Stačí po ní jen příjemně přejíždět a stránka se posouvá přesně tak, jako byste jezdili po displeji. Škoda jen, že stejnou funkci nelze využít třeba i na přechod mezi aplikacemi na domovské stránce. Na druhou stranu, právě gesta na klávesnici lze využít pro opravdu rychlé psaní, které ale ne vždy dává smysl (viz videorecenze).

Fotoaparát a média

Mnohokrát jsem například na Twitteru četl, že slabinou Passportu je jeho 13MPx fotoaparát. A snad hned při první fotografii jsem se o tom sám předsvědčil. Fotoaparát nedokázal ani za dobrého světla zaostřit a fotografie byly bohužel díky tomuto faktu naprosto degradovány. Nedávno však BlackBerry vypustilo update, který tuto nepříjemnost řeší. Stále však nemohu říci, že by byl fotoaparát nadprůměrný. Mám za to, že jde spíše o opak, což potvrzují i níže uvedené ukázky. Navíc není samotné fotografování díky konstrukci telefonu dvakrát pohodlné. Snad pokaždé jsem měl totiž pocit, že mi telefon z ruky vyzklouzne. Naštěstí, že jde pro zachycení snímku použít i jedno z tlačítek na boku.

Již výše jsem zmiňoval, že rozměry Passportu nejsou dvakrát ideální na sledování videí. Ať žijí výrazné černé pruhy nad i pod videem.

Ukázka snímků před aktualizací

IMG_20150216_100157

IMG_20150310_132826

Ukázku snímku po aktualizaci

IMG_20150316_122538

Shrnutí a verdikt

BlackBerry Passport se mi nehodnotí dvakrát snadno. Jde totiž v podstatě o revoluční zařízení, které nabízí krásný design, opravdu kvalitní konstrukci a netradiční rozměry, které na první pohled působí skvěle. Po chvilce používání ale zjistíte, že to s Passportem nebude tak snadné a nenaučíte se s ním za několik hodin, jako s běžným iPhonem či Samsungem s Androidem.

Na druhou stranu, i v tom je krása – pokud se s ním totiž naučíte, zvyknete si na nedostatek nativních aplikací v BlackBerry Worldu, vyšší hmotnost, přehmátávání při psaní či horší fotoaparát, pravděpodobně si Passport zamilujete. Už prostě jen proto, že má úžasnou konstrukci, kterou nikdo jiný nemá. Pokud si ale neradi zvykáte na něco nového a máte raději klasické a vysoké telefony, asi na Passport zapomeňte. Pokud ale z nějakého důdovu vyžadujete hardwarovou klávesnici a špičkového správce agendy, sáhněte radši po BlackBerry Classic, které je (jak již název napovídá) více klasické a nebudete s jeho konstrukcí bojovat více, než by bylo zdrávo. Jedna věc je totiž vzhled, prestiž a hlad po odlišnosti, druhá pak použitelnost a příjemné ovládání. U mě zatím vyhrává to druhé, a to i přesto, že se mi Passport jednoduše líbí.

V redakci jsme testovali černou variantu, na jeden den jsme však měli k dispozici i variantou bílou, kterou jsme alespoň pořádně nafotili.

DSC05877

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable