Techboard - aktualniho info

Velká recenze Asus VivoTab: něco mezi tabletem a notebookem

Recenze Windows Napsal Martin Prokop, dne 10. 3., 15:22

Do redakce se nám dostal zajímavý tablet s Windows 8 a dokovací klávesnicí, po vzoru Transformeru s operačním systémem Android. Nabízí plnohodnotný systém od Microsoftu, procesor Intel Atom a tenké tělo se zajímavým designem. Nechybí ani dvojice fotoaparátů, které ale využijete jen zřídka. Takto bych pro začátek popsal Asus VivoTab, který se nám pod ruce dostal na necelých 14 dní. A rozhodně jsme jej nešetřili – však přesvědčte se v naší recenzi.

Asus VivoTab ME400C-1A019W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

asus_vivotab18

Představení, první dojem a obsah balení

Asus VivoTab patří do kategorie hydribních tabletů, a to díky přídavné klávesnici a doku v jednom. Nabízí tak velmi zajímavou kombinaci tabletu a plnohodnotného notebooku s dobrou klávesnicí a multidotykovým touchpadem. Uživatel si tak může vybrat, jak tablet bude využívat a vždy bude mít při ruce systém Windows 8 se všemi daty i výkonem. Hlavní hardware se totiž ukrývá přímo v těle tabletu, neboli displeje v notebookovém rozložení. Dok pak nabízí pouze USB porty a extra baterii, která v kombinaci s tou přímo v tabletu slibuje vysokou výdrž. Tolik k představení přístroje, nyní se podíváme na obsah balení.

Tablet je dodáván ve velmi elegantní krabici, kde najdeme vše potřebné. Kromě samotného přístroje se ve spodní patře nachází i dokovací stanice s klávesnicí, stylus pro snadnější ovládání systému a nabíječka. Asus mě jako výrobce konečně potěšil a použil nabíječku velikostně spíše k telefonní a tudíž se lépe přenáší. Nabíjet s ní můžete jak tablet, tak i dokovací stanici a není třeba vyměňovat porty. Dále v balení najdeme různé brožury k přístroji i Windows 8. Na nás ještě v krabici čekal zajímavý obal a stojánek v jednom, ale jelikož nevím, zda je v základním balení, popíšu jej až na konci.

asus_vivotab15

Zpracování tabletu je velmi dobré, převažuje pevný kov a nic tak nevrže, nikde není vůle a vše lícuje jak má. Velmi mě překvapila malá tloušťka i váha pouhých 675 gramů. Ano, někdo může namítat, že necelých 700 gramů opravdu málo není, ale na takový tablet s plnohodnotnými Windows 8 to málo je. Navíc, když ani displej není žádný drobeček – jedná se o 11,6″ SuperIPS panel.

To je tedy z balení vše. Líbí se mi, že Asus k tabletu dodává i aktivní stylus, který při ovládání Plochy budete vskutku potřebovat. I první dojem z přístroje byl velmi pozitivní. Samotný tablet je lehký, tenký a i přes „nudlovitý“ tvar se drží dobře. Pozitivem je také absence větráčků, takže ani při náročnější práci nic nefouká na ruce a netopí jak kamna. Vše je totiž chlazeno pasivně. Tím už se vlastně dostáváme k hardwaru, a tak hurá na něj.

Krátké video

Hardware

Možná i kvůli pasivními chlazení a nízké hmotnosti je hlavním hnacím motorem modelu VivoTab procesor Intel Atom. A ten může hodně lidí od koupě odradit. I když se jedná o novější verzi, která je o kapku výkonnější a ve spojení s Windows 8 i lépe optimalizovaná, stále to není žádná hitparáda. Nepomáhá tomu moc ani přítomnost 2GB paměti RAM, což je prostě na dnešní poměry málo. Ano, Asus VivoTab je tablet a ne herní mašina, i tak si ale pod pojmem tablet představuji opravdu rychlou práci se základními úkony, jako prohlížení internetu a spouštění několika základní aplikací a programů. Toho se ale moc nedočkáte. Doufal jsem, že Intel Atom na tyto základní úkony bude stačit, ale bohužel. Ne tedy, že by práce s tabletem byla nemožná, není ale moc příjemná a rychlá. Pravdou je, že na „Metro aplikace“ většinou stačit bude, ale když už mám plnohodnotné Windows 8 a dokonce i klávesnici s touchpadem, počítám také s klasickými programy na desktopu.

asus_vivotab05

Z dalšího hardwaru nutno zmínit interní paměť pro data, která je v tomto případě 64 GB. Tato kapacita dle mého na tablet stačí, i když bych v základu přeci jen ocenil alespoň 128 GB. Zmiňuji to také kvůli tomu, že když jsem tablet používal několik hodin, musel jsem udělat Refresh PC, který jakoby celé Windows 8 přeinstaluje a tablet by měl být jako nový (prováděl jsem to z důvodu několika chyb v systému, které ale přetrvaly i po obnovení). To je dobré, jenže po nové instalaci máte na disku dvoje Windows, které už v paměti zabírají více než dost. Je tak vidět, že se Microsoft v nějakých věcech opravdu nepoučil a u stolních počítačů či notebooků bych toto vůbec neřešil. Na tabletu s malou interní pamětí je to ale celkem závažná a nepochopitelná věc.

Vezměte si, že kdybyste provedli na telefonu hardreset a zůstaly vám pak v paměti dva systémy a zabíraly tak dvojitou dávku paměti.

hdd

Chápu, že to je výtka spíše na Microsoft, i tak to jde částečně na triko Asusu. Kdybych měl tak hardwarovou část shrnout, nebudu s pozitivy moc štědrý. Intel Atom na mnoho úkonů nestačí a i když je spustí, čekáte na odezvu velmi dlouho. Nepočítejte tak vůbec s náročnějšími hrami, i grafická karta je „pouze“ integrovaná, a tak opravdu nemůžete čekat zázraky. Na úplně běžnou práci s internetem a dokumenty by ale měl VivoTab stačit. I když práce nebude úplně blesková, dokáže si s ní poradit. Pro náročnější uživatele to ale opravdu moc není. Snad chápete, kam tím mířím.

Systém

Na předchozí kapitolu teď vlastně navážu i popisem systému. Je totiž úzce spjat s hardwarem, který není zrovna prvotřídní. Proto ani systém Windows 8 není nejlépe odladěný a má několik much. Velmi často se mi stávalo, že tablet zamrzl a pomohlo až úplné vypnutí. Příčina neznámá a stávalo se to i po refreshi celého systému. Jinak jsou odezvy systému poměrně rychlé, a to hlavně v Modern UI prostředí (Metro). Jednoduše řečeno, většina aplikací ze Store a tedy v Modern UI funguje dobře, odezvy jsou rychlé a až na občasné zpomalení se dají používat.

Screenshot (3)

Nechybí samozřejmě ani gesta, která jsem si na Windows 8 (RT) opravdu oblíbil. Zleva doprava vyvoláte poslední spuštěnou aplikaci či jejich kompletní seznam. Zde mi ale chybí možnost všechny aplikace ukončit. Ty jdou totiž zavřít pouze dalším gestem, a to posunutím aplikace shora dolů. Další gesto je pak posunutí zprava doleva, kterým vyvoláte kontextovou nabídku, datum a čas a další možnosti nastavení. Ano, datum ani čas se na tabletu nezobrazují, dokud neprovedete toto gesto. I tak jsem si ale Modern UI na tabletu celkem oblíbil a vadí mi jen nedostatek aplikací a zatím slabá optimalizace ve spojení s hardwarem. V praxi to znamená, že ne vždy budou odezvy rychlé, ale systém se používat dá.

Screenshot (2)

Jakmile ale chcete spustit i aplikace a programy na klasické ploše, musíte počítat s jakýmsi zpomalením, za které může právě Intel Atom a pouhých 2 GB paměti RAM. Sečteno podtrženo, VivoTab je dobrý jako tablet i když občas ani na tyto činnost nestačí. Jakmile jej ale chcete používat jako klasický notebook a využít tak naplno sílu Windows 8, narazíte na mnoho problémů. A to hlavně kvůli rychlosti a různým problémům s dokovací stanicí.

Dále mě neskutečně štvaly vynucené aktualizace systému. Windows jsou tímto „problémem“ známé již po několik verzí, avšak až u tabletu, kdy je většinou potřeba opravdu rychlá a pohotová práce, to vadí zdaleka nejvíce! Představte si situaci, kdy potřebujete dopsat článek a vypustit jej na vydání, aby čtenáři měli čerstvé informace a měli co číst. Tablet ale napíše, že se za 15 minut restartuje, aby nainstaloval důležité aktualizace. Tomuto nejde nijak utéci a jste tak donuceni během 15 minut alespoň vše uložit a čekat. Čekat budete opravdu dlouho, protože i díky slabšímu hardwaru aktualizace trvají neskutečně dlouho. Setkal jsem se i s nějakými, jejichž délka byla zhruba 40 minut, a to je na práci s tabletem opravdu moc.

Dokovací stanice s klávesnicí

Velkým lákadlem je pak dokovací stanice s klávesnicí. Opravdu jsem se na její použití těšil a myslím si, že to je nejlepší možná volba mezi tabletem a klasickým notebookem. To by ale vše muselo fungovat tak, jak má. Hodně krát se mi totiž stalo, že po připojení tabletu do klávesnice polovina znaků nereagovala, což byl docela velký problém. Musel jsem tak tablet odpojit a připojit jej znovu. Po druhém připojení zase nefungoval touchpad, což je také problém. Samozřejmě se to nestávalo při každém připojení, občas ale ano a věřte, že to nebylo nic moc příjemného. Jinak je ale dokovací stanice povedená. Uvnitř nabízí kromě dvojice USB portů také externí baterii, která po připojení k tabletu pomáhá s výdrží. Ta je slibována na 19 hodin a jestli tomu tak opravdu je se dozvíte níže.

asus_vivotab11

Ale dost špatné kritiky. Pokud se povede vše připojit tak, jak má, funguje klávesnice i vícedotykový touchpad velmi dobře. Klávesnice nabízí dobrý a tichý stisk a i odezva není vůbec špatná. To samé platí pro touchpad, který dokáže velmi dobře nahradit dotykový displej. Fungují na něm totiž i výše zmíněná gesta, která oceníte, ale občas je budete na touchpadu nenávidět.

Kromě problémů s připojením budete i chvíli bojovat s odpojováním tabletu. K tomu je určen posuvník na levé hraně displeje, po jehož posunutí lze tablet vyjmout. Chce to trochu tréninku, protože to není tak jednoduchá záležitost a jednou rukou se vám to opravdu nepodaří.

asus_vivotab08

Na co jsem nezapomněl

Stylus – už při popisu obsahu balení jsem přibalený aktivní stylus zmínil. Oceníte jej hlavně při práci s klasickými Windows, tedy na ploše při potřebě býti přesnější. Stylus tedy velmi oceňuji, i když jsem jej mnoho nepoužíval. Věřím ale, že při opravdu náročnější práci na internetu a dalších programech stylus na 11,6″ displeji bude potřeba. Kromě klasického stisku nabízí i „pravé tlačítko“ v podobě tlačítka na svém těle. Najdete tak všechno, co jen budete potřebovat.

asus_vivotab23

Výdrž baterie – kombinace dvou baterií (jedna v samotném těle tabletu a druhá v dokovací stanici s klávesnicí) by dle výrobce měla zaručit vysokou výdrž až 19 hodin. Na tuto hodnotu jsem se sice úplně nedostal, i tak jsem se k ní vcelku blížil. Dostal jsem se zhruba na reálných 15 hodin, a to jsem tabletu nedával úplně „zakouřit“. I tak je tato hodnota mezi tablety s Windows 8 (a nejen s tímto OS) velmi dobrá a VivoTab si tak zaslouží pomyslnou medaili.

baterie

Multimédia – pokud uznáváte trend focení památek iPadem a dalšími tablety, oceníte, že i VivoTab má dvojici fotoaparátů. Jedna je klasická pro videohovory a druhá pak na zadní straně. Kvalita fotografií ze zadního snímače není nejlepší, ale neberu to jako mínus, neboť nevím, kdo by s tabletem s 11,6″ displejem chtěl cokoli fotit.

Pouzdro – přibalené pouzdro má kromě ochranných úkolů plnit i další věci. Můžete jej totiž použít také jako stojánek, a to hned ve dvou polohách. Mě přišla velmi dobrá ta, při které VivoTab jakoby ležel a psaní na něm (bez přídavné klávesnice) bylo vcelku pohodlné. Navíc je pouzdro velmi elegantní a díky magnetům v látce se samovolně neotevře a tablet tak nemá šanci vyklouznout. Další fotografie nejen zmíněného pouzdra najdete úplně dole pod recenzí.

wp4_20130306_072

Závěr a shrnutí

Multimédii jsem ukončil velkou recenzi tabletu s možností dokovací stanice s plnohodnotnou klávesnicí a touchpadem, který nese jméno Asus VivoTab a nabízí Windows 8 bez jakéhokoli omezení. Jediným omezením pro něj je přítomnost slabšího hardwaru v podání Intel Atom a pouhých 2 GB paměti RAM. Jeho slabost poznáte hlavně při náročnější práci přímo na ploše a při spouštění programů pro Windows. Na méně náročné úkony v Modern UI stačit bude, i když i tak nebude úplný rychlík. Pro náročnější uživatele, co neradi čekají to tak moc není. I tak na mě Asus VivoTab nezanechal úplně špatný dojem. Je pravdou, že co se týče rychlosti, optimalizace a různých problémů s klávesnicí je stále co vylepšovat, Asus ale jde správným směrem. Kombinace odepínací klávesnice a tabletu s plnohodnotnými Windows 8, na kterých nejste limitováni pouze aplikacemi z Windows Store je dobrá a jen to chce ještě trochu dopilovat.

asus_vivotab12

Těším se tak na nějakou druhou generaci VivoTabů, do které v podstatě spadá i na CESu 2013 představený Transformer Book. Ten už oproti VivoTabu nabízí procesory Intel i5 či i7, které oproti Atomu budou přeci jen o „kapku“ výkonnější. Tam už si klasickou práci a kombinaci tabletu dovedu představit. Za mě tedy prozatím 71 %.

Graf ceny produktu Asus VivoTab ME400C-1B025W poskytuje server Heureka.cz

Galerie

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable