Techboard - aktualniho info

Týden s Lumií 1520: den třetí a systém Windows Phone 8

Týden s... Napsal Martin Prokop, dne 22. 1., 21:09

Polovina týdenní recenze Lumie 1520 je tu a jak už to tak bývá, třetí den je ve znamení popisu systému a jeho předností a nedostatků. Jinak tomu nebude ani nyní a v dnešní části se tedy zaměříme na vlastnosti systému Windows Phone 8, který jsme zatím na takto obří, 6″, úhlopříčce displeje neviděli a nabízí se tak otázka, zda je to vůbec k něčemu dobré a zda se dá potenciál velkého displeje s Windows Phone 8 využít.

Pro začátek jen prozradím, že ano i ne. 

Hlavní změnou a předností systému Windows Phone 8 na takto velkém telefonu je, že ke dvěma původním sloupcům přibyl sloupec třetí. Na úvodní obrazovku se tak vejde o hodně živých dlaždic navíc a pokud máte na menších telefonech s tímto systémem problémy s místem a uspořádáním ikonek a aplikací, zde jej mít nebudete. Pokud se vám 3 sloupce zdají až moc a působí na vás nepřehledně, jejich využití v praxi vás vyvede v omyl. Sám jsem měl podobný dojem, ze kterého mně však první chvíle s Lumií 1520 vyvedly a 3 sloupce bych bral i na svém HTC 8X (i když uznávám, že na úhlopříce 4,3″ by to nedávalo moc smysl).

screen_1_lumia1520

Nokia do všech svých telefonů s Windows Phone vždy přidávala něco navíc. V každé recenzi omílám skvělou offline navigaci HERE Drive+, která nechybí ani zde. A je stejně skvělá, jako u menších či starších modelů. Je totiž zdarma a nabízí mapové podklady celého světa, které jednoduše stáhnete po státu či regionu. Jako příklad uvedu mapy České republiky, které po stažení zabírají zhruba 170 MB místa. A například taková Austrálie si vezme 310 MB. Navigace není jedinou aplikací, kterou na cestách či čistě při orientaci využijete. K dispozici je totiž také aplikace HERE Maps, kde si také můžete stáhnout podklady a krom toho umí i plánovat trasy po městě či vyhledávat nejbližší místa zájmu. Například na výlet do Drážďan či Vídně se jedná o opravdu povedeného pomocníka.

img_4508

Další skupina aplikací, která zde má velké zastoupení, je ta na fotografování. Kromě základní a velmi povedené aplikace Nokia Camera je zde například i Nokia Cinemagraph, Creative Studio či nový Storyteller, který je však prozatím v beta verzi. Již nyní ale umí skvěle řadit fotografie dle data pořízení, místa pořízení apod. Podobné aplikace sice moc nevyužívám, Nokia Storyteller se mi však zalíbil a opět – bral bych ho i svém HTC.

Obecně se mi přístup Nokie a exkluzivních aplikací pro řadu Lumia velmi zamlouvá. V Nokia Collection se totiž objevují občas i exkluzivní hry (jako například nedávno uvolněná Fifa 13), počiny od výrobce zde však stále převažují.

screen_2_lumia1520

Abych se však vrátil k otázce z úvodu dnešního dílu. Je to tedy vůbec k něčemu dobré, mít na takto obří 6″ úhlopřícce systém Windows Phone 8? Kde to uživatel opravdu ocení je zejména úvodní stránka. A tou to bohužel i dle mého končí. Alespoň prozatím. Nemyslím si však, že je to chyba Nokia, jako spíše Microsoftu a jeho systému. Například taková klávesnice totiž nejde umístit jen na jednu stranu, jako to nabízí například Samsung u své řady Note. A podobných věcí je daleko více.

Alespoň nyní si tak stojím za tím, že Windows Phone 8 se na tuto velikost displeje moc nehodí. To, že vše působí opravdu moc pěkně a vypadá jako z pohádky, je věc jiná.

img_4496

A co zítra?

V zítřejším, již čtvrtém díle Týdne s Lumií 1520 se zaměříme na multimédia, ať už fotoaparát, tak i sledování filmů a videí. Nezapomeňte nás tedy sledovat i zítra.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable