Techboard - aktualniho info

Týden s Lumií 1520: den první s prvními dojmy

Týden s... Napsal Martin Prokop, dne 20. 1., 10:47

Po delší době jsme se rozhodli vám přinést další ze série týdenních recenzí, ve které nyní zazáří nová Nokia Lumia 1520 s obřím 6″ displejem s Full HD rozlišením. Kromě toho tento model nabízí opravdu výkonný hardware, tenkou konstrukci a skvělý fotoaparát. To už ale předbíhám. V dnešním díle se s telefonem na hranici tabletu seznámíme, podíváme se, co vše se najde v balení a přijde také řada na první dojmy z používání.

Za zapůjčení Lumie 1520 děkujeme obchodu Smarty.cz, kde si nejen Lumii 1520 můžete zakoupit.

Nokia Lumia 1520 byla představena v říjnu 2013, a to společně se stejně velkou Lumií 1320, která se však na našem trhu ještě neprodává. Samotná 1520 pak na český trh přišla ještě před Vánoci a Nokii se tak podařilo to, co zejména v případě Lumie 920 nedokázala. Kromě vcelku rychlého uvedení na trh potěšilo i výrazné snížení ceny, která se nyní pohybuje kolem 16 500 Kč, což za takto vybavený telefon s obřím displejem je sice tak akorát, ale přeci jen býváme u Windows Phone zvyklí na trochu nižší ceny. Otázkou také zůstává, za kolik bude Lumia 1520 nabízena zhruba za půl roku.

Obsah balení

Společně s Lumií 1520 přijde v balení také klasický microUSB kabel pro nabíjení a synchronizaci, adaptér do zásuvky, několik brožurek, špuntová sluchátka a také šťouchátko, kterým si nebudete vypichovat oči, nýbrž slot na NanoSIM kartu. Ano, Nokia do takto obřího telefonu použila tu nejmenší možnou SIM kartu, kterou používá zejména Apple v jeho iPhonu. Pokud tedy na Lumii 1520 nepřecházíte z iPhonu 5 či 5S, budete muset navštívit vašeho operátora či to risknout s nůžkama. Ještě ale krátce k obsahu balení. Přibalená sluchátka jsou špuntová a jsou podobná těm u menší Lumie 1020 (naše recenze). Jejich kvalita není špatná, ba naopak. Pokud tedy nejste největší hudební kritik, postačí vám. Plusem je také mikrofon, který je umístěn na kabelu.

img_4487

Po vybalení telefonu z krabice si budete hned několik minut říkat: „Sakra, to je ale obr.“ Nebojte, to je naprosto normální a i my si to říkali, a to i přes to, že jsme si Lumii 1520 vyzkoušeli již na konci října. A dojem, že je 1520 obří vás jen tak nepřejde. Ona totiž obří je a zejména kvůli svým rozměrům se dá zařadit také mezi tzv. phablety, tedy ani ne telefony, ani ne tablety. My ji však v redakci bereme jako telefon, tedy tak, jak ji Nokia prezentuje.

Co se týče designu, je Lumia 1520 opravdu povedená. Tenká konstrukce, ostré rohy a kvalitní materiály, to je to, co finové umí.

Netřeba zdlouhavě popisovat, že na přední straně je displej a hardwarová podsvícená tlačítka a na té zadní pak fotoaparát a přisvětlovací dioda (bohužel ne xenonový blesk jako v případě Lumie 1020). Další tlačítka se pak nacházejí na pravé straně telefonu a počítejte se zapínacím tlačítkem, dvojicí tlačítek pro regulaci hlasitosti a spouští fotoaparátu. Pravá strana pak nabízí dva sloty, na zmíněnou NanoSIM a microSD kartu. Na první pohled není bohužel vidět, jaký slot otevíráte a někdo bude dumat na pokus druhý. Díky dobře umístěnému tlačítku pro zapnutí není nijak složité telefon zapnout, a to jak pro praváky, tak i leváky. Zpracovaná je Lumia 1520 opravdu kvalitně a navíc námi testovaná černá varianta padne do ruky skvěle. Myšleno zejména díky materiálu na zadní straně, ne kvůli rozměrům. Ostatní barvy, zejména pak červená, je totiž lesklá a v ruce moc nedrží.

Věřím, že pro někoho právě i zmíněné rozměry, které jsou ve spojení s Lumií 1520 tolik omílané, budou tou hlavní překážkou, proč byste si ji neměli koupit.

img_4537

První dojmy

První dojmy jsem již lehce nakousl výše a teď bych na ně rád plynule navázal. Lumia 1520 je opravdu velká, ale pokud umíte číst a dávat si věci do souvislostí, nebudete si ji pravděpodobně kupovat v případě, že takto velký telefon nehledáte. Netřeba ji tak vyčítat rozměry, které jsou například ve srovnání s HTC One Max adekvátní. Hlavní dle mého je, že je 1520 zpracována velmi kvalitně, nikde nic nevrže a v ruce působí jako bytelný kus technologie. To pak podtrhává použitý i displej, kterému se více budu věnovat zítra, společně s hardwarem.

Není samozřejmě dvakrát pohodlné a jednoduché telefon ovládat jednou rukou, například za volantem automobilu, ale s tím musí jednoduše uživatel počítat.

Uživatelé musí také počítat s jistým strachem, který se společně s používáním Lumie 1520 dostaví. Ať už ji totiž držíte v levé či pravé ruce, máte pocit, že vám každou chvíli z té či oné ruky vypadne. V lepším případě se tak nestane.

img_4508

Kdybych měl nyní první dojmy nějak shrnout a nemyslet přitom na rozměry telefonu, které jsou prostě tím hlavním lákadlem či naopak, bylo by to opravdu těžké. Lumia 1520 je jednoduše pokus Nokie a Microsoftu o zásah do kategorie obřích telefonů, který může, ale také nemusí vyjít. Tak či tak jsou ale mé první dojmy z telefonu jen a jen pozitivní a za zhruba týden jsem nepřišel na mnoho věcí, které bych ji mohl vyčítat (kromě NanoSIM karty). Ale to bych opět předbíhal.

A co zítra?

Zítra se v druhém díle Týdne s Lumií 1520 podíváme na hardware, výkon a také displej. Nezapomeňte nás tedy sledovat i v úterý. I ve středu, čtvrtek a pátek. A vlastně ani víkend není od věci.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable