Techboard - aktualniho info

Rekapitulace: co přinesl rok 2014?

Speciály Napsal Martin Prokop twitter dne 30. 12., 08:50

Již zítra se budeme loučit s rokem 2014 a nyní je tedy ten správný čas si připomenout to, co vlastně rok 2014 ve světe technologií přinesl. Podíváme na ty nejzásadnější události, zařízení i akvizice, o kterých se psalo nejen u nás na webu.

Google se zbavil Motoroly

Ještě v prvním měsíci letošního roku proběhl jeden z největších obchodů ve světe technologií vůbec. Google totiž prodal svou Motorolu Lenovu, kterou velkolepě odkoupil v roce 2012. Částka za známého výrobce mobilních telefonů činila necelé 4 miliardy dolarů, přičemž původní cena pro Google byla 3x vyšší. Google si však ponechal klíčové patenty. Obchod byl dokončen nyní v zimě a můžeme se těšit na rok 2015, kdy to Lenovo spolu s Motorolou jistě rozjede na plné obrátky.

Microsoft v novém

Pro Microsoft byl rok 2014 opravdu klíčový. Vyměnilo se totiž nejvyšší vedení, v čele s CEO společnosti. Steva Ballmera vystřídal Satya Nadella, který má trochu jiné plány, než jeho předchůdce. To se jistě projeví i v nových Windows 10, které má Microsoft vydat příští rok na podzim. Změny však byly vidět již letos, Microsoft se například daleko více zaměřoval na aplikace pro konkurenční platformy či vlastní cloudové služby v čele s OneDrive.

LG a Huawei ukázalo svou sílu

Letos se samozřejmě představila opět pěkná řádka telefonů, tabletů i počítačů. Žádné z nich nás však nezaujaly jako ty od LG a Huawei. Konkrétně máme na mysli LG G3 a Huawei Ascend Mate7. Oba telefony totiž přináší nekompromisní hardware, zajímavé uživatelské prostředí a hlavně jsou nabízeny za daleko nižší částky, než jejich konkurence. Oba výrobci tak ukazují, že dobrý telefon se nutně nemusí rovnat částkám nad 15 000 Kč.

img_7083

Šíření rychlého internetu

Pokud se letos o něčem na našem písečku opravdu hovořilo, byl to rychlý LTE internet. Všichni tři velcí operátoři na našem trhu zkratku LTE cpali snad do každé reklamy a není divu. Telefony tahle pásma již bezproblémů podporují a lidé stále chtějí facebookový feed aktualizovat o něco rychleji. Jestli se to operátorům daří dle vašich představ necháme na vás. My jsme v redakci ale vcelku spokojení.

Čínské značky pomalu vládnou světu

Psali jsme o tom i v našem včerejším speciálu k roku 2015 a musíme to zmínit i zde. Čína a její produkty prostě frčí a jasný důkazem jsou značky jako Huawei či Xiaomi. Pokud má některá ze značek telefonů a tabletů ukrajovat podíly například Samsungu či Sony, je to dle nás právě Xiaomi. Tenhle čínský drak totiž dokáže vyrobit opravdu dobré telefony, které se následně prodávají za přijatelné ceny. Důkazem nejsou jen telefony jako Mi4, ale i tablet MiPad či náramek MiBand.

Září a spuštění TechTV.cz

V našem dnešním přehledu toho nejzásadnějšího za rok 2014 nesmíme zapomenout ani na vlastní projekt, který jsme spustili před několika měsíci. Jde o TechTV.cz, neboli portál, v rámci kterého se shromažďují ta nejzajímavější technologická videa, která jsou doplněna o naše videorecenze a další pořady. Od spuštění webu TechTV.cz jsme na našem YouTube kanálu nasbírali více jak 35 000 zhlédnutí a natočili pro vás desítky recenzí, týdenních souhrnů a další pořadů. A v roce 2015 v tom budeme určitě počítat. Hned na začátku ledna se můžete těšit na krátké video, kde naše plány představíme. A projekt TechTV.cz není jediný, který plánujeme v následujícím roce rozvíjet.

Hodinky kam se podíváš

Rok 2014 nebyl jen rokem nových telefonů či tabletů – více než kdy jindy se hovořilo také o hodinkách. A to hned těch chytrých. Do této bitvy se zapojil Google se svou platformou Android Wear, více se do toho opřel i Samsung se svým Tizenem a hlavně Apple ukázal své Watch. Své chytré hodinky představilo také LG či Asus a objevilo se hned několik chytrých náramků, které nám mají pomoci při běžném dni. Třeba tím, že nás příjemnějším způsobem budí, či nás popohánějí k dosažení mety v nachozených krocích. A právě chytré hodinky se jistě budou ještě daleko více objevovat i v roce následujícím. Ne brýle, ale hodinky.

Konec roku ve znamení Applu

A když už jsme zmínili ten Apple, nesmíme na něj zapomenout ani ve spojení s telefony a počítači. Tenhle gigant totiž letos ukázal, že již nehodlá vytvářet trendy, nýbrž se jimi bude řídit. V praxi to znamená, že Apple jen dohnal svou konkurenci, která již větší telefony nabízí a v podstatě neuvedl nic převratného. Na poli počítačů ale již ano. Představil totiž úžasný iMac s 5K displejem, který nabízí neuvěřitelné rozlišení, a to za cenu kolem 70 000 Kč. Když k tomu přičteme ještě výše zmíněné Apple Watch a nové iPady s Touch ID, tenčí konstrukcí a nekompromisním hardwarem, můžeme s klidem prohlásit, že konec roku opravdu patří Applu.

Jistě jsme na nějakou důležitou událost zapomněli, pokud vás tedy něco napadne, neváhejte nám napsat do komentářů. A za celou redakci Techboard.cz vám přejeme jen to nejlepší do roku 2015, který doufejme prožijete s námi.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable