Techboard - aktualniho info

Recenze Zyxel NSA-310, datové úložiště za super cenu

Recenze Napsal techboard, dne 2. 6., 17:50

Pokud hledáte zařízení k zálohování vašich dat, máte dnes spoustu možností. Můžete použít třeba USB flash disk, který je vhodný pouze v případě několika desítek gigabitů. Pro větší zálohy, v řádech 100GB a více, je vhodnější použít externí disk. Daleko lepší a účinnější variantou jsou však automatické zálohy, které nabízí síťová datová úložiště (NAS). Cena těchto zařízení je ovšem daleko vyšší. A proto jsem se vám rozhodl představit cenově nejdostupnější úložiště na českém trhu.

Společnost ZYXEL vyrobila jednodiskový NAS server, který se prodává za velice zajímavou cenu. Jedná se o zařízení ZYXEL NSA-310. Zařízení je vhodné nejen pro domácnosti ale ocení jej i menší firmy.

1045843_2_1

Možnosti zařízení jsou k poměru cena výkon velmi překvapivé. NSA-310 lze použít jako multimediální server, jednoduše zálohujete své soubory na server a v rámci domácí sítě sdílíte obsah na všech zařízeních v síti, včetně mobilních telefonů. Počítač nemusíte mít zapnutý a data máte neustále k dispozici. Díky NSA-310 můžete streamovat třeba HD video na televizorech s podporou UPnP / DLNA. USB konektor na přední straně zařízení slouží pro rychlou zálohu například z fotoaparátu nebo USB disku. Stačí připojit zařízení, stisknout tlačítko copy/sync a všechna data se uloží do předem definované složky. O dalších možnostech využití NSA-310 si podrobně povíme v další části této recenze.

Technické specifikace

 • ZYXEL NSA-310
 • CPU 88F6281 A1 (DDR2) 1200MHz
 • RAM 256 MB
 • Flash ROM 128 MB
 • NIC Gigabit
 • USB 2x 2.0
 • Interní HDD 1x Interní SATA I/II konektor
 • Externí 1x eSata port
 • Ventilátor Ano

Aktuální cena ZyXEL NSA310 91-016-007001B v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Obsah balení

Než se dostaneme k samotnému obsahu balení, musím připomenout že NSA-310 se prodává samostatně bez HDD nebo za cenu o něco vyšší s 500GB HDD Western Digital. Já jsem zvolil variantu s pevným diskem. V balení je NSA-310 osazený diskem, plastový podstavec k usazení zařízení, napájecí adaptér DC 12V/2.5A, ethernet kabel, instalační CD, příručka k zařízení a záruční list. Přiložená příručka je napsaná v osmi jazycích, ale čeština zde chybí, což mi dost vadilo.

NSA310-obrazek1

Popis zařízení

Na zadní straně NASu je k dispozici 1x LAN Port RJ-45, 1X USB 2.0, eSATA, tlačítko RESET pro obnovu do továrního nastavení a konektor napájení. Větráček, který se také nachází na zadní straně, nepatří zrovna k těm extra tichým, což může někomu vadit. Na přední straně najdeme tlačítko pro zapnutí, podsvícené modře a pěticí zelených diod indikující stav zařízení. První ukazuje stav systému a druhá stav HDD. Třetí dioda svítí, když k NASu připojíte USB zařízení. Čtvrtá se rozsvítí v případě použití rozhraní eSATA a poslední dioda ukazuje stav v případě stisku tlačítky copy/sync.

Instalace NASu

Instalace zařízení je velmi jednoduchá, stačí připojit NAS přes LAN port k domácí síti a samozřejmě napájecí adaptér k zásuvce. Z přiloženého CD se nainstaluje software do počítače a spustí se program s názvem ZyXEL NAS Starter Utility. Instalace a následná konfigurace je ale opravdu jednoduchá a stačí postupovat dle uvedených kroků. Před prvním spuštěním je pak zmíněnou konfiguraci dokončit, abychom mohli NAS zařízení používat.

playzone

Administrace a webové rozhraní

Po přihlášení v prohlížeči se nabízí výběr ze dvou možností. Přístup na hlavní stránku a přístup do administrace. Zde už je vše plně v češtině. Při výběru první možnosti se dostanete do rozhraní PlayZone a zároveň máte možnost výběru administrace.

Prostředí je zde velmi intuitivní. Na výběr jsou zde knihovny s hudebními soubory, video soubory, fotogalerie, složka oblíbené položky, prohlížeč všech souborů v zařízení, seznam aplikací a nastavení serveru.

Funkce a podporované aplikace

Kromě zmíněného media serveru a podpoře certifikátu DLNA 1.5 zařízení podporuje například iTunes server a Squeeze Center. Nesmím zapomenout, že NAS je možné osadit diskem až do kapacity 3 TB a při zapojení externího HDD přes eSATA konektor lze data zrcadlit v RAID1. O bezpečnost se pak postará technologie S.M.A.R.T . Ta monitoruje stav a odhalí chyby na připojených HDD. Data umí NAS automaticky zálohovat, stačí nastavit cíl zálohy a zdroj v administraci NASu. Všechny vaše soubory se pak automaticky a pravidelně zálohují do zařízení.

polkast

Další zajímavou funkcí je stahování a odesílání souborů (Download/Upload). To člověk využije hlavně při přesunu většího množství dat či větších souborech. Nechybí FTP server pro přístup z internetu, nebo PHP, MySQL, phpMyAdmin, které naleznete opět v administraci. Aplikace Polkast, která je také v balíčku, slouží ke sdílení souborů na všech zařízeních, připojených k vašemu účtu na polkast.com. Je zde také podpora Dropboxu. Možností a funkcí je tak zde velmi mnoho.

Hodnocení

Na závěr bych ohodnotil celkový dojem z NASu. Zařízení je velice povedené a cena oproti ostatním příznivá. Proto bych jej doporučil těm, kteří hledají NAS pro zálohování dat. Avšak jako multimediální centrum moc nedoporučuji, na to tu jsou daleko lepší zařízení. Jedinou slabinou zařízení je větráček chlazení, ale ten se dá snadno vyměnit za tichý. Já jsem určitě spokojen a snad vám tato recenze pomůže se rozhodnout.

 • Celkový dojem – 95%
 • Funkce a aplikace – 60%
 • Rychlost stahování – 80%
 • Hlučnost zařízení – 40%
 • Spotřeba energie – 90%
 • Cena zařízení – 100%

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable