Techboard - aktualniho info

Recenze Sony Xperia Z – krásná a vodotěsná

Android Recenze Sony Napsal Martin Prokop, dne 5. 5., 11:40

Do redakce se nám na začátku dubna dostal i první telefon s Full HD displejem, krásným designem a systémem Android. Řeč je samozřejmě o Sony Xperia Z, který nabízí opravdu bohatou výbavu, voděodolné tělo a mnoho dalšího. A jeho cena začíná na 12 500 Kč, což v porovnání s konkurencí není tolik. Pojďme se tedy podívat, zda se koupě vyplatí.

Sony Xperia Z lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

sony_xperia_z02

Sony Xperia Z je jakýsi nástupce starší Xperie T, kterou jsme v redakci také testovali. Oproti ní ale nabízí větší a jemnější displej, výkonnější hardware, vyšší odolnost a celkově je řazena o třídu výše. Je to zejména díky opravdu elegantnímu vzhledu, který se jen tak u dnešních smartphonů nevidí. Je tedy čas na první dojem a obsah balení.

Obsah balení a první dojem

Telefon je dodáván v elegantní krabičce, kde kromě samotného telefonu najdeme i příslušenství. To je standardní a nečekejte žádné zázraky. Nabíječka, USB kabel, sluchátka a několik brožur. V balení bych čekal například NFC tagy, které jsou dneska v módě a když už výrobci tuto technologii do svých telefonů použijí, měli by přemýšlet i o jejím rozvoji právě díky tagům v balení. Tolik tedy k balení.

sony_xperia_z04

První dojem z telefonu byl opravdu velmi pozitivní. Xperia Z působí velmi elegantně a luxusně. Není divu, telefon má na obou stranách sklo, které právě tomuto pocitu hodně pomáhá. A má svoje výhody i nevýhody. Ano, vypadá elegantně, ale v ruce nepůsobí dvakrát dobře. Telefon totiž má vcelku ostré rohy a i kvůli velikosti displeje (5″), není Zetko žádný drobek. S držením jsem tak měl první dny používání docela problém, a to nemám zase tak malinké ruce. Záleží ale na každém, na někoho je totiž velký i iPhone 5 se 4″ displejem, někomu naopak nestačí ani Samsung Galaxy Note II s 5,5″ panelem. Já sám jsem zvyklý na telefon se 4,3″ displejem a Xperia Z se mi moc dobře nedržela. A bohužel tento pocit vydržel po celou dobu testování. Ale jak říkám, záleží na každém uživateli.

Jinak ale musím velmi pochválit dílenské zpracování telefonu, které je jednoduše skvělé. Dodává tomu i fakt, že se jedná o jeden kus skla, u kterého nejde ani vyměnit baterie. Všechny porty jsou navíc kryté samostatným kusem plastu, a to kvůli odolnosti vůči vodě, na kterou se zaměříme níže v recenzi.

Vcelku se mi také líbilo použití zapínacího tlačítka o větších rozměrech na pravé straně telefonu. Tlačítko je opravdu dobře zpracované a hodí se k celkovému designu telefonu. Kromě něj na straně najdeme i dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a tím to hasne. Velice mi chyběla spoušť fotoaparátu, jejíž absenci poznáte hlavně při rychlějším focení a neohrabané manipulaci za cílem stisku softwarové spouště uprostřed displeje.

sony_xperia_z06

Hardware

Velký telefon potřebuje výkonný hardware.“ Asi i tímto heslem se v Sony při vývoji Xperii Z řídili. Xperia Z totiž není žádné ořezávátko. Nabízí čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro s taktem 1,5 GHz, doplněn o 2 GB paměti RAM, 16GB interní paměť a slot na microSD karty. O paměť a výkon tak není nouze.

Poznáte to hlavně při hraní HD her, typu Real Racing 3 a celkově práci se systémem Android 4.1. Vše je opravdu plynulé a za 14 dní používání jsem s ničím neměl jediný problém. Samozřejmě člověk musí počítat s tím, že něco se v systému občas zasekne, ale to nejde na vrub Sony, ale spíše Googlu.

Displej – lepší rozlišení než na většině notebooků

Již v úvodu jsem zmiňoval, že Xperia Z je prvním telefonem s Full HD rozlišením, tedy 1920 × 1080 px. Na 5″ úhlopříčce je to až neskutečné číslo, ale je tomu tak. Displej je neuvěřitelně jemný, ostrý a jednoduše vypadá dokonale. Ale jen do té doby, než s ním vyjdete ven. Viditelnost na slunci je totiž dost mizerná a v porovnání s ostatními telefony Xperia Z vcelku zaostává.

sony_xperia_z01

Jinak je ale displej opravdu povedený a vysoké rozlišení mu sluší. Těžko ale říct, zda by bylo poznat, kdyby bylo rozlišení „jen HD“, neboť takový rozdíl to na takhle malé úhlopříčce být nemůže.

5″ displeji jen ubírají místo softwarová tlačítka ve spodní části, kdy bych jejich umístění viděl raději až úplně pod displejem. Neříkám, že se na to nedá zvyknout, ale celkově mám raději čistě dotyková tlačítka, které známe například z většiny Windows Phone telefonů.

Systém Android

Sony Xperia Z je poháněn Androidem 4.1 a ve spojení se silným hardwarem se připravte na opravdu příjemnou práci s tímto systémem od Googlu. Vše je naprosto plynulé a kromě občasných pádů aplikací jsem se nesetkal s žádným větším problémem. Sony totiž do svých telefonů dodává i lehce upravené uživatelské prostředí, které jejich telefonům jednoduše sluší. A to nejen vizuálně. Celkově totiž doplňuje systém tak, jak se patří. Opět se tak můžeme setkat s upravenou domovskou obrazovkou, několika widgety navíc či novým launcherem pro aplikace.

sony_xperia_z08

Sony do svých telefonů dodává také jakési bonusové aplikace, mezi které patří i Album, Filmy, PlayNow, Walkman či Sony Car. Většina z nich jsou ale jen alternativy k původním aplikacím, zasazené do stylu Sony. I tak tento přístup hodnotím kladně. Samozřejmostí je pak možnost synchronizace s všemožnými Google, IMAP, POP3, Microsoft Exchange účty. V základu je nainstalován také Facebook klient, který z telefonu ale jen tak nedostanete. Pomůže jedině ROOT a nahrání nové ROM.

Výtku mám ale opět ke klávesnici. Ta ani u novějšího modelu Z (stěžoval jsem si na ní totiž již u Xperie T) nestojí za nic a vsadím botky na to, že během prvního týdne používání ji nahradíte jinou, volitelnou klávesnicí z Google Play. Já jsem sáhl po Swiftkey, která je oproti té původní daleko vymakanější a hlavně má lepší a rychlejší odezvy při psaní.

Tak či tak na mě systém Android 4.1 v Sony Xperia Z udělal velmi dobrý dojem. Líbila se mi jeho rychlost, dobré odezvy i vzhled.

Multimédia

Za co ale Sony musím velmi pochválit, jsou multimédia. Ono sledování Full HD filmů na 5″ telefonu s úžasným rozlišením hovoří samo za sebe. Ale nechválím jen sledování filmů, ale i fotografování přes 13MPx fotoaparát na zadní straně, který je navíc do telefonu velmi elegantně zasazen. Výchozí fotografie jsou opravdu na vysoké úrovni, i když je pravda, že za lehce horších světelných podmínek je na fotografiích znát nepříjemné zrnění.

U fotoaparátu si pak budete chválit také funkci rychlého snímání, když můžete naráz vyfotit až 999 snímků.

Screenshot_2013-04-23-00-31-56

Co se týče natáčení videí, umí Xperia Z samozřejmě Full HD rozlišení. Jejich následná kvalita je velmi dobrá, a to se dá říci i o doprovodném audiu. No, podívejte se sami na ukázkové video, ještě z tiskové konference O2.

A ani výchozí zvuk jako takový není špatný. Navíc přibalená sluchátka nehrají vůbec špatně a když od nich nečekáte úplné zázraky, na běžný poslech budou stačit.

sony_xperia_z12

Odolnost

Když si všimnete reklam na tento smartphone od Sony, jistě vám neunikne zmínka o tom, že je Xperia Z odolná vůči vodě a dalším nepříjemnostem. My si to v naší redakci ověřili a Xperii Z jsme vykoupali a umyli jako nádobí. A vše dopadlo dobře. Díky tomu, že všechny sloty (ať už na SIM kartu, microSD kartu či sluchátka) jsou utěsněny pomocí plastových krytek, není voda pro 5″ monstrum žádný problém. Pokud to chcete slyšet i oficiálně, Xperia Z je kryta stupněm IP57, což nenabízí každý smartphone a je to jistě jedno z těch větších lákadel, proč si tento model koupit. A ani se nedivím.

Výdrž baterie

Velká otázka pak při testování visela nad výdrží baterie. Ono napájet tak jemný a velký displej a k tomu ještě čtyřjádrový procesor a 2 GB RAM totiž není žádná sranda. A i přes to, že Sony do Xperie Z použilo hned baterii o kapacitě 2330 mAh, stále to není ono. Samozřejmě, když se člověk snaží, na ten zhruba den se s výdrží dostane, ale pokud budete na telefon náročnější, bude to chtít průběžně dobíjet. Sony sice do systému zabudovalo funkci Stamina, která má baterii pomoci, avšak moc mi nepřišlo, že by na výdrž měla nějaký zásadní vliv. Baterie by tak mohla vydržet o něco víc.

Screenshot_2013-04-10-21-57-52

Závěr

Sečteno podtrženo, Sony Xperia Z je velmi povedený telefon s dobrou hardwarovou výbavou, aktuálním a odladěným systémem Android 4.1.2 a bohatou multimediální výbavou. K tomu přidejte elegantní sklěnený design, odolnou konstrukci, navíc vůči vodě a prachu a máte opravdu skvělý telefon. Sráží ho jen výdrž baterie a občas méně příjemné držení v ruce, a to kvůli ostřejším hranám.

Doporučil bych ho všem, co chtějí nadupaný telefon a zároveň nechtějí kus plastu za více jak 15 000 Kč. Aktuální cena Sony Xperia Z v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 Za mě tedy 86 % a již nyní se těším na jeho nástupce.

Graf ceny produktu Sony Xperia Z poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable