Techboard - aktualniho info

Recenze: Sony Xperia Tablet Z – vodotěsná modelka

Android Recenze Napsal Jakub Horváth, dne 22. 8., 17:00

Nebudeme si nic nalhávat. Současný trh s tablety ovládají dva produkty. iPad a low-end zařízení cenově dostupné široké veřejnosti. Proto je každý další tablet, který neváží tři čtvrtě kila a funguje pouze v režimech letadlo a šnek, vítaným zčeřením stojatých vod. A přesně o to usiluje společnost Sony se svým novým Xperia Z tabletem. Ten si vzal to nejlepší ze stejnojmenného telefonu a přidal k tomu velký, nutno podotknout, že brilantní displej.

Sony Xperia Z SGP311E2/B lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení a první dojmy

Obsah balení není nijak překvapivý a tak v něm naleznete pouze manuály, dělenou nabíječku s klasickým microUSB kabelem a samotný tablet. Bohužel chybí sluchátka, která by u společnosti jakou je Sony jistě mohla stát za hřích. Mezi obvyklou směsí papíru najdete také brožurku upozorňující co všechno s tabletem smíte a co už je za hranicí jeho krytí. Xperia Tablet Z patří totiž do užšího výběru zařízení splňující krytí IP57. Tablet se tímto stává nejen odolným vůči prachu, ale také vodotěsným a to už je zajímavé. Dle specifikace můžete tablet používat přibližně 30 minut v hloubce přibližně 1m. V 99 % případů samozřejmě tuto vlastnost nevyužijete, na druhou stranu se však nemusíte bát si ho vzít do vany nebo na nafukovací lehátko pro sledování filmu, hraní her či čtení e-booku.

img_0979

Hardware a displej

A na všechny tyto činnosti je Xperia Tablet Z výborný. Pohání ho totiž čtyřjádrový procesor Snapdragon S4 Pro APQ8064 od Qualcommu, který je sice starší generace, nicméně výkon nabízí i díky taktu 1,5 GHz více než slušný a ve spojení s 2GB RAM pamětí a grafickým čipem Adreno 320 tu  máme tablet, který patří mezi absolutní špičku. A když si uvědomíme, že toto všechno se podařilo nacpat do “destičky” tlusté pouze 6,9mm dojde nám, že někde se ušetřit muselo. V ČR se sice prodává pouze 16 GB varianta ale to s místem nemá nic společného. Rozšířit svůj uživatelský prostor můžete až 64 GB microSDHC kartou. Co však muselo ustoupit tloušťce byla baterie a tedy i životnost. 6000 mAh není na tak výkonný tablet úplně skvělé číslo. Abychom však nepomlouvali, Sony toto skvěle řeší softwarově i díky své nadstavbě postavené na Androidu 4.1.2. Jelly Bean a tablet výdrží, při normálním používání – puštěná Wi-Fi a práce s textovým editorem či brouzdání po internetu, celý pracovní den. Sledování Full HD videa při plném jasu Vám vydrží okolo 4 hodin, což je v této třídě tabletů zcela běžné.

Vraťme se však ještě k designu celého zařízení. Ten se totiž designérům v Sony povedl a kombinace plastu a pogumování je velmi příjemná. Celá zadní strana je totiž gumová – i kvůli zmíněnému krytí, a tak se nestane, že by Vám tablet nechtěně zmizel z ruky. Schválně uvádím jednotné číslo, protože celý tablet váží pouhých 495 gramů, a tak je dlouhodobější manipulace jednou rukou relativně příjemná. Gumové jsou také boky, které mírně přesahují i na přední stranu tabletu. Kvůli vodotěsnosti jsou všechny konektory (kromě toho pro dock) schovány za gumovými krytkami. Na levé straně tak naleznete pouze tlačítka pro zapnutí a pro volbu hlasitosti. Reproduktory naleznete jak na spodní straně zařízení, tak také na obou bocích, takže by se Vám nemělo poštěstit si je při hraní, či sledování filmu nějak ucpat.

img_0992

Nemá cenu zde popisovat co vše jsem na tabletu vyzkoušel, neboť jak už jsem psal výše, jedná se o velmi výkonný stroj, který přechroustá prakticky cokoliv. Co však hodnotím jako jedno z největších překvapení je displej. Ten má rozlišení 1920 x 1200 pixelů a těch přebývajících 120 pixelů je použito pro ovládací lištu. Díky jemnosti 224 DPI je na tablet nejen hezký pohled, ale i pohmat. Další zajímavou funkcí je stále častější návrat výrobců ke starší technologii InfraPort. U Sony to vyřešili bravurně a tak svůj tablet jednoduše proměníte na ovladač televize, ale klidně i dalšího zařízení. V praxi se mi to velmi osvědčilo, odezva byla takřka okamžitá. Jediný problém měl tablet se set top boxem od O2TV, ale to se není čemu divit, tato služba není žádný trhák.

Systém a grafická nadstavba

Grafická nadstavba tabletu koresponduje s tou mobilní. Ať už se jedná o přehrávač videa, který tak jako tak, budete nuceni nahradit MxPlayerem (či jiným vámi preferovaným přehrávačem médií) kvůli relativně nízké podpoře formátů, tak také hudebním přehrávačem s názvem Walkman, který je relativně příjemný a user friendly. Potěší i integrovaný Facebook a Twitter klient s názvem SocialLife, který prostě shromáždí dle něj zajímavé příspěvky do jedné společné aplikace s pěkný UI.

Screenshot_2013-08-12-08-28-57

Multimédia

Sluší se říct, že tablet obsahuje dvě kamery. Tou první je přední kamera 2,2MPx, která je samozřejmě spíše pro videohovory. Druhou kamerou je o něco výkonnější 8MPx, se kterou však bohužel také žádnou parádu neuděláte. Ať jsem se snažil sebevíc, dobrou fotografii jsem z tabletu nedostal a ani video nevypadalo nijak vábně. Nicméně tablet si na focení nejspíš nekoupíte, když se přihlásíte k Šibíkovi na kurz, že?

img_1001

Voděodolnost

Několikrát zmiňovaná voděodolnost má samozřejmě také své mouchy. Tablet je pod proudem vody nepoužitelný. A nemyslím pouze proud, který je směrovaný z vodovodního kohoutku, či sprchy. I sebemenší pohyb vodní masy se na ovládání tabletu podepíše a tablet se tak stává neovladatelným, ba co víc, ovládá ho voda. Takže se Vám například pod vodou místo spouště fotoaparátu odklikne zmiňovaný ovladač televize. Ale jak jsem již uvedl dříve, spíš se jedná o vlastnost, díky které se nebudete ostýchat vyrazit s tabletem k vodě, nikoliv do vody.

Verdikt

Na závěr recenze se sluší říct, že Sony Xperia Tablet Z je špičkou mezi současnými tablety navíc s relativně příjemnou cenovkou. Jeho krása tkví hlavně v odladěnosti Androidu, tenkém a lehkém provedení. Pokud Vám nevadí slabší baterie a menší úložný prostor od výrobce, máte před sebou tablet, který Vás nezklame a to ani ve vaně. Hodnotím jej tedy 88 %.

Kde koupit?

Graf ceny produktu Sony Xperia Z SGP311E2/B poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable