Techboard - aktualniho info

Recenze Sony Xperia Tablet S s přídavnou klávesnicí

Android Recenze Sony Napsal Martin Prokop, dne 28. 2., 01:12

Poslední dny jsme v redakci testovali o něco starší tablet Sony Xperia Tablet S s přídavnou klávesnicí, která má za úkol udělat z tabletu i jakýsi hybrid blíže ke klasickému notebooku. Zároveň slouží jako obal a kryt na cesty, což jistě každý ocení. My se v recenzi zaměřili hlavně na optimalizaci systému Android, celkový hardware tabletu a také práci se zmíněnou klávesnicí, která jakoby vypadla z oka Touch Cover od Microsoftu. Jak tedy obstál v našem testu?

 
Sony Xperia S SGPT121E2/S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

xperia_tablet_S_17

Představení a první dojem

Tabletů s operačním systémem Android mi pod rukama prošlo již celkem dost, ale žádný na mě neudělal tak dobrý dojem, jako právě Sony Xperia Tablet S. Jeho design je velmi povedený, nabízí velmi kompaktní rozměry i váhu, což dnes nemůžu říci u všech tabletů na trhu. Ale to trochu předbíhám. Tablet je dodáván v klasické krabici, ve které kromě tabletu a různých příruček najdeme samozřejmě i nabíječku. Ta mě trochu překvapila, a to bohužel nemile. Nechápu totiž, proč je včetně trafa, podobně jako jej mají nabíječky na notebooky. U tabletů se totiž počítá s lepší přenositelností a větší nabíječka může být pro někoho zbytečných pár gramů navíc. Kompenzuje to ale poměrně lehký tablet, jehož váha je 585 gramů. Na tablet o velikost 239,8 x 174,4 milimetrů to není zase tak moc. Abyste si uměli velikost tablet lépe představit, jeho úhlopříčka je 9,4″. Je tedy o něco menší než například konkurenční iPad od Apple.

Co se týče designu a zpracování tabletu, nemám opravdu jedinou výtku. Zpracování je z části z plastů a části kovové a působí velmi pevně. Zajímavý je jakýsi přehyb na zadní straně, který má nejen dělat tablet zajímavějším, ale má i různé praktické vlastnosti. Hlavně ve spojení s externí klávesnicí. Ani po 14 dnech jsem tedy nezaznamenal opravdu žádnou vůli, žádnou skulinku ani žádné vrzání.

Na pravé hraně tabletu najdeme zapínací tlačítko, pod ním pak dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a to je z tlačítek, alespoň těch hardwarových všechno. U nich mám jen lehkou výhradu toho zapínacího, kdy jeho odezva není vždy poznat a vy tak třeba nejdřív tablet rozsvítíte a pak rázem zhasnete, protože jste o prvním stisku nevěděli. Je ale možné, že to byla vada jen našeho testovacího modelu a u ostatních kousků je to o něco lepší.

Hardwarová výbava a výkon

Uvnitř tabletu tepe čtyřjádrový procesor Nvidia Tegra 3 (kódově označován jako Kal-El) s taktem 1,3 GHz v kombinaci s jedním GB paměti RAM. Už tyto dva parametry naznačují, že Xperia Tablet S není žádné ořezávátko a zvládne opravdu i náročnější úkoly. Pro data pak slouží 16 GB interní paměti, která je navíc rozšiřitelná díky slotu na paměťové karty. Lze tak dosáhnout daleko vyšší kapacity, což možná bude potřeba. I přesto, že jsem vyzkoušel různé benchmarky typu Antutu apod., mám dojem, že je daleko důležitější zmínit, jak se s tabletem pracuje a jaký vliv na tuto práci má jeho výkon. Díky vylepšenému multitaskingu, který Android od verze 4.0 nabízí, zvládá Xperia Tablet S opravdu hodně věcí najednou a nemá s tím žádný problém. Samozřejmě někdy budete nuceni spuštěné aplikace ukončit, ale i tak mne v tomto směru tablet od Sony mile překvapil.

Displej

Displej je u Sony Xperia Tablet S o velikost 9,4″, což je lehce netradiční velikost. Většinou vídáme tablet okolo 7, 8, či 10 palci, ale Sony se jednoduše rozhodlo pro ještě jiný rozměr. Musím ale říct, že mi tato velikost vyhovuje. Počítá se totiž spíše s držením na šířku (kvůli poměru stran 16:10) a díky této velikosti displeje ještě dosáhnete na vše potřebné. Ovládací prvky aplikací se totiž hodně liší a není přímo dáno, kde má tlačítko být tak, aby na něj ještě uživatel tabletu s Androidem dosáhl. U Sony to ale tolik řešit nebudete, protože na ně prostě dosáhnete. Displej disponuje rozlišením 1280 x 800 obrazových bodů a jeho jemnost je dostatečná. Je pravdou, že konkurenční tablety nabízí již fullHD rozlišení, které má ale také své nevýhody. Z dalších vlastností nutno zmínit přítomnost skla Gorilla Glass, které by mělo zamezit jak poškrábání displeje, tak i prasknutí při menších pádech. Na vlastní kůži jsem si to sice nevyzkoušel, ale i displej působí velmi bytelně. A stejně jako celý tablet, vypadá i jeho přední strana, které panel dominuje, skvěle a elegantně.

xperia_tablet_S_21

Systém Android

Xperia Tablet S, jak jsem již zmiňoval, běží na systému Google Android ve verzi 4.0.3 a do nejnovější verze má tedy celkem daleko. Jako menší kompenzaci ale nabízí lehce upravené uživatelské prostředí, které má pár slušných vychytávek. Jednou z nich jsou widgety navíc, kterými si tak můžete osázet plochy jakkoli chcete. Další a už o něco praktičtější úpravy se týkají horní části, ve které si můžete nastavit oblíbené aplikace (podobné věci většinou vídáme dole nad notifikační lištou). Sony také do svého tabletu nasadilo možnost ovládat jeho televize. Tuto funkci jsem bohužel vyzkoušet nemohl, věřím ale, že může leckomu usnadnit neustále pátrání po originálním ovladači k televizi.

xperia_tablet_S_18

Sony dále do svých tabletů dodává speciální aplikace, jako Album, Filmy, Reader by Sony apod. Opět je vidět, že výrobce jen nenasadí systém Android a hodí tablet do krabice a expeduje jej k zákazníkům. I tak se mi ale na filmy osvědčil přehrávač MX Player, který nejenže zvládá většinu formátů včetně .srt titulků, má ale i velké možnosti nastavení, jednoduché ovládání pro zvýšení či snížení hlasitosti a další zajímavé vychytávky.

I tak ale systém Android stále není dokonalý. I na testovaném Xperia Tabletu S jsem se několikrát setkal s náhodným pádem aplikace, zamrznutím internetového prohlížeče či dalšími problémy. Chod systému je po většinu času plynulý a se záseky se setkáte spíše u jednotlivých aplikací. Stále je tedy co zlepšovat, i když nevím, jestli je správně tuto výtku směřovat na Sony, jakožto výrobce tabletu. Android má ale výhodu ve velkém množství aplikací, které oceníte hlavně při práci s dokumenty, při hledání zábavných aplikací, her apod. Což bylo znát i při používání Sony Xperia Tablet S.

K systému ještě doplním, že nejsem moc velkým zastáncem upravených ploch a uživatelských nadstaveb, které výrobci do svých přístrojů násilně protlačují, u Sony mi to ale naopak přišlo na místě. Holý Android 4.0 na tabletu totiž něco postrádá a zdá se, že Sony přišlo na to, co to je. Zachovalo základní ovládací prvky a jen přidalo různé novinky, které tablet a hlavně jeho systém dělají o něco lepší.

xperia_tablet_S_19

Přídavná klávesnice alá Touch Cover k Microsoft Surface

K tabletu jsem ještě „dostal“ na recenzi přídavnou klávesnici, která slouží i jako ochranný kryt a jakési pouzdro. Designové zapadá k samotnému tabletu, má samozřejmě vyříznutý otvor na zadní kamerku (fotit s tabletem?) a také gumičku, kterou obal po uzavření zpevníte. Takhle na první pohled tedy vypadá moc pěkně. K tabletu se připojuje jednoduchým zasunutím samotného přístroje do předem připravené plastové konstrukci a samotná činnost zabere zhruba půl minuty. Ne vždy se totiž trefíte do cvočků na obou stranách, do kterých zapadne zmíněný přehyb tabletu. Pokud se vše povede, můžete začít psát (předtím je ještě nutné klávesnici přepnout v nastavení). Věřte ale, že prvních desítek, možná až stovek slov, budete mít chuť klávesnici odpojit či ji používat jen jako pěkné pouzdro. Chce to totiž hodně intenzivní trénink, abyste byli schopní psát rychleji než na displeji a klasické softwarové klávesnici. Další nevýhodou je i nemožnost si displej v krytu nastavit a psaní na klíně či na něčem jiném, než na stole, je téměř nemožné. Navíc postavený tablet ve vzpřímené poloze ani moc nedrží a má tendenci se kácet k zemi. Odezva tlačítek je v podstatě nulová, a tak úspěšný „dotek“ poznáte jen mrknutím na displej.

 
Sony Xperia Tablet S SGPCV3/B – černá lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Ani za 14 dní používání (avšak ne každodenního) jsem si na přídavnou klávesnici moc nezvykl. Buď jsem tedy totálně levý, nebo někdo někde udělal chybu. Pravda bude asi někdy mezi, ale prostor pro zlepšení a klávesnici s označením v 2.0 tu jistě je. Navíc další věcí k vylepšení je česká lokalizace klávesnice. Že na fyzické klávesnici nejsou české znaky chápu a dá se to zvyknout, ale že vlastně ani nejde psát háčky a čárky (a to ani na SW klávesnici přímo v systému), už překousnout nemohu. Klávesnici tedy dříve či později, teď mluvím o té SW, vyměníte za nějakou jinou z Google Play.

xperia_tablet_S_02

Na co jsme nezapoměli

Hlasité reproduktory – překvapily a zároveň mě potěšily použité stereo reproduktory. Jejich hlasitost je při nastavení „naplno“ opravdu vysoká a přitom neztrácí kvalitu. Celkově u produktů Sony je zvuk na dobré úrovni, a to k tomu nepotřebuje technologie jako Beats Audio.

Horší konektory – konektory mě nepotěšily, ani já Sony v tomto ohledy nepotěším. Pro klasické nabíjení a synchronizaci s počítačem je zde přítomen konektor, který jsem nikde na žádném tabletu neviděl. To by asi tolik nevadilo, kdyby s přiloženou nabíječnou nešel tablet nabíjet v krytu s klávesnicí. Kryt totiž nabízí opět odlišný konektor a neměl jsem tak nejmenší tušení, jak tablet v tomto stavu nabít.

Výdrž baterie – a když už jsme u toho nabíjení, nesmím zapomenout ani na výdrž baterie. Výrobce udává výdrž zhruba 10 hodin při prohlížení internetu a musím uznat, že se k této hranici dá dostat. Chce to trochu snahu a šetrnosti, ale výdrž Xperia Tabletu S je opravdu dobrá.

xperia_tablet_S_24

Závěr a shrnutí

Nyní už přichází čas na nějaký ten závěr a shrnutí toho, o čem jsem ve své recenzi na Xperia Tablet S vlastně psal. Sony Xperia Tablet S, i přesto, že se jedná o trochu starší tablet s Androidem 4.0.3, se jistě nemá za co stydět a stále je velmi dobrou volbou pro všechny, co shání tablet vyšší třídy, za poměrně slušné peníze [ Aktuální cena Sony Xperia S SGPT121E2/S v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) ] a s lehce upraveným systémem Android, který v tomto směru nabízí i něco víc. Líbí se mi hlavně jeho design a zpracování a vytkl bych mu asi jen menší nedostatky jako zvláštně zvolené konektory při připojení externí klávesnice a také zapínací tlačítko s horší odezvou. Jinak se ale jedná o opravdu povedený kus hardwaru, který do ruky padne dobře a díky netradičnímu a dobře zvolenému displeji o velikosti 9,4″ se bude i skvěle ovládat.

Graf ceny produktu Sony Xperia Tablet S SGPCV3/B – černá poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable