Techboard - aktualniho info

Recenze Sony Xperia T – starší, přesto stojí za vyzkoušení

Android Recenze Napsal Martin Prokop, dne 16. 4., 06:50

V polovině března jsme v redakci testovali trochu starší model Sony Xperia T, jehož cena ale klesla poměrně nízko a rozhodně to je telefon, který stojí za zmínku. Recenzi jsme kvůli její aktuálnosti pojali lehce jinak, a to, co u půl roku starého telefonu za cenu pod 10 000 Kč dnes dostanete. Tak pojďme na to.

Sony Xperia T lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

sony_xperia_t02

Sony Xperia T v době svého uvedení na trh patřila mezi naprostou špičku telefonů s Androidem a v podstatě i půl roku po zahájení prodeje je tomu podobně. Xperia T nabízí displej o velikost 4,55″, z čeho si část ukousnou systémová tlačítka, která jsou v telefonu původní (myšleno původní ze systému Android). I tak ale Sony do svých telefonů dodává poměrně zajímavou systémovou nadstavbu, která reaguje velmi dobře a navíc vypadá stylově. Ale popořadě.

První dojem a obsah balení

Sony Xperia T byla již při uvedení na trh prezentována jako telefon Jamese Bonda a po shlédnutí krabičky je vidět to dvojmo. Na ní totiž našel své místo Daniel Craig, současný představitel agenta 007. V balení již klasicky najdeme kromě telefonu synchronizační USB kabel (s microUSB konektorem na druhé straně), adaptér do zásuvky, špuntová sluchátka (doplněná náhradními špunty a klipsnou na oblečení) a pěknou řádku brožur a návodů pro rychlý start. V balení bych ocenil alespoň několik NFC tagů, a to i z důvodů rozšíření této technologie. Pokud totiž výrobci podobné věci do balení nepřidají, lidé ani nebudou vědět, že telefon tuto funkci nabízí, natož jak se používá.

sony_xperia_t20

Design telefonu je povedený, nabízí lehce prohnutou konstrukci, která nejen pomáhá vzhledu telefonu, ale i jeho ergonomii v ruce. Xperia T se totiž i skvěle drží v ruce a i menší ručičky si s ním snad poradí. Zadní strana telefonu je lehce pogumovaná, což komfortu z používání jen přidává. Podobně jako u ostatních telefonů je zde nevyjímatelná baterie a microSIM se tedy vkládá z boku telefonu. Slot je kryt, tudíž není třeba se strachovat o prach či další nepříjemnosti. Ve stejném slotu najdete i šuplík na microSD kartu, která uživateli pomůže s interní pamětí 16 GB. Na stejné straně telefonu najdeme i konektor pro nabíjení, který bych raději viděl na spodní či horní straně přístroje. Opačná strana pak nabízí zapínací tlačítko, dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu, za kterou jsem u každého telefonu velmi rád.

První dojem z telefonu byl tak velice pozitivní a díky kompaktním rozměrům 129,4 x 67,3 x 9,4 mm a vcelku velkému displeji Sony Xperia T působí elegantně a rozhodně se za ní nebudete stydět.

sony_xperia_t13

Hardware a displej

O chod systému Android se stará dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8260A s taktem 1,5 GHz, kterého doplňuje 1GB paměť RAM. O výkon tak není nouze. Je pravda, že ostatní konkurenční smartphony s Androidem nabízí již čtyřjádrové procesy, které ale zase mají negativní vliv na baterii. Navíc Xperia T opravdu nemá problém ani s náročnějšími aplikacemi jako Real Racing 3 apod. Zde je i vidět, jak dobře je operační systém optimalizován. Z dalšího hardwaru nutno zmínit interní paměť 16 GB, akcelerometr a gyroskop. Nechybí ani zmíněná technologie NFC, kterou můžete využít například při rychlém přesunu dokumentů z jednoho telefonu do druhého.

Lehce mě překvapila poměrně malá odolnost dotykového displeje, kdy vrchní sklíčko bylo od předchozích redakcí či kohokoli velice poškrábané. Jen nevím, zda za to může přímo výrobce (že nepoužil tak moc odolné sklo), či třeba nošení telefonu v batohu se všemi dostupnými noži od Horsta Fuchse. Samozřejmě bez plastového krytu. Odolnosti displeje bych se tak trochu bál. Jinak obrazovka o velikosti 4,55″ nabízí rozlišení 1280 x 720 pixelů. Viditelnost na slunci chválím, i když je stále co vylepšovat. Pak trochu nesouhlasím s použitím části displeje na umístění systémových tlačítek, kdy je jeho poměrně velká část hrubě nevyužita. Ostatní výrobci se s tím popasují většinou tak, že tato tlačítka umístí až po samotný displej a v případě modelu Xperia T by to dle mého bylo také možné.

Systém Android

Už v předchozí kapitole jsem zmiňoval, že systém Android je v případě Xperie T velmi dobře optimalizován. A ano, opravdu tomu tak je. Částečně za to může i aktuálnější verze systému, a to 4.1.2 Jelly Bean, kterou telefon v době testování obdržel. Za verzi systému tedy do Sony posílám pochvalu. Navíc i uživatelská nadstavba je zajímavá a nabízí hned několik vychytávek . Mezi ně i patří upravená zamykací obrazovka, u níž najdeme pěkný efekt s dobrou odezvou.

sony_xperia_t10

Celkově je v tomto případě systém Android velmi dobře odladěn a během více jak 14 denního testování jsem se nesetkal s většími problémy. Samozřejmě situace typu „Aplikace přestala odpovídat a byla ukončena“ přetrvávají, ale v novějších verzích systému jich není zase tolik. Hlavní je ale snaha výrobce, v tomto případě Sony, o to, aby uživatelské rozhraní bylo co nejintuitivnější a nabízelo i něco tzv. navíc. A právě to navíc jsou různé bonusové aplikace a funkce.

Za zmínku stojí hlavně vylepšený fotoaparát, který oproti konkurenci bez nadstavby disponuje mnoha funkcemi. Líbila se mi hlavně možnost plynule vytvářet panoramatické fotografie. Je možné je vytvářet nejen horizontálně, tak i vertikálně. Další zajímavostí je widget pro rychlé nastavení. Samozřejmě, že si můžete něco podobného dostáhnout z Google Play, ale proč to dělat, když i na podobné věci výrobce myslí.

Sony dále upravilo aplikace jako Album, Walkman, FM rádio a také přidalo kousku jako Play Now, Smart Connect, Xperia Link či Wisepilot for Xperia. Je tak vidět, že se opravdu snaží a chce ve svých telefonech dát svým uživatelům něco navíc. To v dnešní době oceňuji.

sony_xperia_t23

Multimédia – fotíme a točíme videa

Tím se dostáváme i do další kapitoly, kde si o fotoaparátu a celkově multimédiích povíme více. Sony Xperia T totiž disponuje 13,1MPx čočkou, která zvládá i Full HD video, resp. jeho natáčení. Výsledné fotografie jsou na vysoké úrovni a fotoaparát navíc reaguje rychle. K tomu přidejte hardwarovou spoušť a máte již slušnou náhradu za kompaktní foťák.

Podobnou chválu lze použít na natočená videa. Jejich kvalita je opět na vysoké úrovni – no však podívejte se sami.

I teď jsme na nic nezapomněli

Klávesnice – podobně, jako jsem si stěžoval na použitou klávesnici u tabletu Sony Xperia Tablet S, i zde k ní mám výtku. Její odezva je totiž většinou lehce zpomalená a jednoduše se na ní nepíše dvakrát rychle ani dobře. Její rozložení není špatné, ale ta odezva, ta odezva. To samé nyní zažívám při testování novějšího modelu Xperia Z. Toto Sony prostě moc neumí.

klavesnice

Kalendář, e-mail a kontakty – stejně jako všechny telefony s Androidem, i Xperia T lze propojit s Google účtem, což zajistí kompletní e-mailovou synchronizaci, včetně kontaktů a kalendáře. Ten je přehledný a má mnoho možností k nastavení. Kromě Google Account lze telefon propojit s POP3 a IMAP e-mail účty, Twitterem, Facebookem či Microsoft Exchange.

Výdrž baterie – baterie při klasickém používání (několik SMS, hovorů) vydrží zhruba den a kousek, ale při snaze ji vybít rychleji, se to podaří i za půl dne. Xperia T tak patří do průměru dnešních smartphonů a nečekejte tak žádné zázraky.

Google Now – díky aktualizaci na Android 4.1.2 Jelly Bean se v Xperii T objevila také nová funkce Google Now. Tu si při používání telefonu jistě velmi oblíbíte. Najdete v ní totiž vždy aktuální karty, které používání zrychlí. Příkladem je situace, kdy jsem byl v zahraničí a po spuštění Now (spouští se swipem domečku v dolní části směrem nahoru) se kromě aktuálního počasí zobrazila i karta současného kurzu z korun českých na eura. Dalším dobrým příkladem je propojení s vestavěnou navigací z Google Map. Na počítači se třeba otevřete nějakou adresu na Google Maps a ihned se tato informace do telefonu a ukáže, za jak dlouho na dané adrese můžete být a případně rovnou spustit zmíněnou online navigaci. Ta je mimochodem také stále lepší a lepší.

google-now

Závěrečné hodnocení

Sečteno podtrženo, Xperia T je i přes ne úplnou aktuálnost povedeným telefonem. Nabízí zajímavý design ve stylu Jamese Bonda, hardware na úrovni v čele s dvoujádrovým procesorem Qualcomm a 1 GB paměti. K tomu přidejte 16GB interní paměť, navíc rozšiřitelnou díky paměťovým kartám. Bál bych se jen málo odolného displeje.

Za mě tedy 79 % – několik procent jsem strhl právě za horší displej a stále nepodařenou klávesnici. Rád bych také viděl microUSB konektor jinde než na boční straně.

Telefon bych tak doporučil všem, kteří hledají telefon s Androidem na úrovni a nechtějí za něj utrácet více jak 10 000 Kč. Xperia T totiž stále spadá do těch lepších smartphonů, a to jak specifikacemi, tak i softwarovou výbavou, která je také na úrovni. Aktuální cena Sony Xperia T v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ).

Graf ceny produktu Sony Xperia T poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable