Techboard - aktualniho info

Recenze Sony Xperia SP – Android se zajímavým designem

Android Recenze Sony Napsal Martin Prokop, dne 24. 7., 00:20

Sony Xperia SP patří do střední třídy telefonů s Android a nabízí poměrně zajímavé specifikace, povedený design, a to vše za ne tak vysokou cenu. My jsme se v recenzi podívali na to, co všechno za zhruba 9000 Kč dostanete.

Sony Xperia SP lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Představení telefonu

Zhruba v polovině března společnost Sony představila dvojici nových telefonů z řady Xperia a jedním z byla právě Xperia SP. Telefon spadá cenově i výbavou do střední třídy a i dle toho se odvíjela má recenze. Neočekával jsem od ní zázraky, ale i tak mě příjemně překvapila. Avšak v něčem zase trochu zklamala. Ať už pozitiva či negativa, vše se dozvíte v následujících odstavcích.

Obsah balení a první dojem

Xperia SP je dodávána v zajímavé, téměř čtvercové, krabičce, které kromě samotného telefonu najdeme pouze základní příslušenství. Mezi něj se počítá synchronizační microUSB kabel, adaptér pro nabíjení a sluchátka. Ta jsou pecková a do uší padnou poměrně dobře. Jejich kvalita ale není zrovna převratná. Výšky totiž hodně přehluší basy. Na běžný poslech ale stačit budou. Navíc díky univerzálnímu 3,5mm jacku je možné sluchátka z balení vyměnit za jiná.

sony_xperia_sp_01

V balení bych navíc očekával například NFC tagy. Telefon totiž touto technologií disponuje. 

Po vybalení telefonu je čas na první dojem. Ten byl velmi pozitivní. Xperia SP totiž velmi dobře padne do ruky, vypadá moc pěkně a nabízí opravdu zajímavý průsvitný proužek pod displejem. Ten jsem zhruba 15 minut zkoumal a nepřestal mě fascinovat ani po 3 týdnech testování. Jednoduše je to něco, co ostatní telefony nemají. A on proužek není jen designovým prvkem. Jeho úloha je spojena s notifikacemi. Jakmile totiž dorazí SMS zpráva, e-mail či jen zpráva na Facebooku, zmíněný pruh pod displejem se barevně rozbliká. A barvy jdou dokonce nastavit dle potřeb. Postupem času se tak naučíte, že když například notifikační dioda (která zde není jen taková) bude blikat modře, píše vám někdo na Facebooku.

sony_xperia_sp_13

Hlavní tahákem telefonu, kromě zmíněného pruhu, je ale stále displej. Jeho velikost je 4,6″ a zaujímá hlavní místo na přední straně. Další ovládací prvky, vyjma těch softwarových přímo vespod displeje, jsou na pravé straně telefonu. Zde najdeme jak dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, tak i tlačítko pro zapnutí telefonu a také spoušť fotoaparátu. Tu člověk opravdu ocení.

Zadní strana pak nabízí jen fotoaparát, logo řady Xperia a hlavní reproduktor.

Trcohu netradičně je umístěn microUSB port. Nečekejte ho ani na spodní, ani na horní hraně telefonu. Najdete jej totiž na levé hraně nahoře, což není alespoň pro mě, jako pro leváka, dvakrát šťastná volba.

sony_xperia_sp_12

Hardware, konstrukce a displej

Hardwarově na tom Sony Xperia SP není vůbec špatně. Kromě dvoujádrového procesoru Qualcomm MSM8960T Snapdragon s taktem 1,7 GHz nabízí 1 GB RAM, 8 GB jako interní úložiště, GPU Adreno 320 a hromadu základních senzorů a komunikačních technologií. Co se týče výkonu, ani zde Xperia SP není slabá. I náročnější hry a aplikace běží plynule a problém není ani Real Racing 3. Byl jsem jen trochu v rozpacích z toho, že někdy i několikrát denně se telefon sám od sebe restartoval. A bezdůvodně. Těžko ale říct, zda je to problém hardwaru, či softwaru. Tak jako tak je to problém Sony, který by měli vyřešit.

Stejný problém jsem měl i s konstrukcí. I proto jsem si na toto téma vyhradil větší část v recenzi. Na první pohled je konstrukce Xperie SP povedená. Hlavně tedy design. Pokud jej ale chvíli používáte, zjistíte, že zase tak povedená není. Zadní plastový kryt vrže až to není hezké a má opravdu v některých místech nezvyklou vůli. Je to škoda, protože ostatní části telefonu drží pevně a právě zmíněný zadní kryt tento dojem nepěkne kazí.

Pro porovnání zpracování – Samsung Galaxy S4 nabízí podobný plastový kryt na zadní straně, oproti Xperii SP ale nevrže a sedí tak, jak má.

sony_xperia_sp_17

A teď krátce o displeji. Ten má úhlopříčku 4,6″ a nabízí rozlišení 1280 x 720 pixelů. Z toho vyplývá, že ppi se zastavil na hodnotě 319. A z toho dále vyplývá, že displej je opravdu jemný a zobrazuje barvy velmi věrohodně. Nic není barevně přepálené. Opět jsem měl jen trochu problém s viditelností na slunci a pozorovacími úhly. Nejsou sice nejhorší, ale zde bych vidět stále prostor pro zlepšení.

Příjemně mě ale překvapila baterie. Její kapacita je 2370 mAh, což už značí slušnou výdrž. Během testování se mi podařilo dostat na necelé dva dny a kdybych ji ještě o něco více šetřil, dva dny by Xperia SP zvládla bez problému. Naopak ale není problém ji vybít za jeden den – stačí jen trochu intenzivnější používání.

Systém Android a prostředí od Sony

Xperia SP není prvním telefonem, který jsem od Sony v posledních několika měsících testoval. Měl jsem tu čest si vyzkoušet i vyšší model Xperia Z, který nabízí stejnou verzi operačního systému Android 4.1 (alespoň v době testování). Proto jsem se systémem a hlavně nadstavbou nemusel moc seznamovat a práce s telefonem byla o to příjemnější. Pokud ale bude Xperia SP vaším prvním telefonem právě od Sony, věřím, že seznamování bude příjemné. Systém je totiž poměrně plynulý, nabízí mnoho možností k úpravě (nejen pozadí a widgety na úvodní stránky, ale i styly ikonek apod.).

Oceníte hlavně miniaplikace, které jsem již několikrát chválil. Miniaplikace lze vyvolat při zobrazení všech aktuálně běžících aplikacích a hodí se například při náročnějších počtech či podobně. Prostě Sony u vývoje svého prostředí přemýšlelo. Ostatně, na screenshoty se podívejte v následující galerii.

[mash origin=“album“ ids=“174″]

Už o kapitolu výše jsem u hardwaru zmiňoval, že jsem měl trochu problém s náhodnými restarty přístroje. Telefon se jednoduše sám od sebe vypnul a zapnul. A dle mého k tomu neměl důvod. Beru to ale tak, že systém Android stále není dokonalý (ostatně jako jakýkoli systém, ať už mobilní, či desktopový).

Multimédia

I co se týče multimédií, zejména pak fotoaparátu, na tom není Xperia SP vůbec špatně. Nabízí totiž 8MPx fotoaparát, který navíc umí natáčet Full HD videa. Kvalita fotografií i videí je nadprůměrná a na ukázky se samozřejmě můžete podívat níže. Na fotografiích se mi zejména líbí to, že barvy na nich jsou věrohodné, nic není přepálené a dají se s Xperií SP nafotit opravdu pěkné scény.

Líbilo se mi také množství funkcí, které fotoaparát nabízí. Kromě standardních scén jako Portét, Noc apod. je velmi povedená Panorama. Ta totiž dokáže snímat kontinuálně a výsledky jsou velmi povedené.

panorama_xperia_sp

Závěrečné hodnocení

Kdybych měl nyní Xperii SP zhodnotit jako celek, dal bych ji 79 %. Odůvodnil bych to tím, že i když nepatří mezi naprosté high-end telefony, nabízí velmi obstojný hardware, krásný design se zajímavým prvkem v podobě notifikační diody, slušný fotoaparát a toto vše za cenu kolem 9000 Kč. Problém jsem měl jen s občasnými pády systému a viditelností displeje na slunci. S tím má ale problém kdejaký telefon.

Pokud tedy hledáte nový telefon a nechcete do něj investovat více jak výše zmíněnou částku, bude Xperia SP dobrou volbou. Její přednosti a dobré vlastnosti stále převyšují nad negativy a pokud prefererujete systém Android, telefon od Sonyvás jistě nezklame.

Kde koupit nejlevněji?

Graf ceny produktu Sony Xperia SP poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable