Techboard - aktualniho info

Recenze Sony VAIO T13: dotykově a levněji

Recenze Windows Napsal Martin Prokop, dne 5. 3., 16:36

Další na řadu a hlavně na recenzi dorazil do redakce dotykový ultrabook od Sony, s označením VAIO T13. Ten spadá spíše do střední třídy ultrabooků a je tak jeden z nejlevnějších s dotykovou obrazovkou. I tak ale nabízí procesor Intel i3 a další zajímavou výbavu. V redakci na nás udělal dojem hlavně jeho design a zpracování, i když to chvílemi pokulhává. Jak tedy vlastně obstál v našem testu?

Sony VAIO SVT1312M1ES lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

sony_vaio_t1305

Design, zpracování a první dojem

Už výše jsem zmiňoval, že Sony VAIO T13 spadá spíše do střední až nižší třídy ultrabooků, avšak na první pohled to není moc poznat. A to jako hardwarově, tak i designově. VAIO T13 nabízí zajímavý stříbrný design z kvalitní materiálu. Většina ultrabooku je kovová a zpracovaná velmi dobře. Mám jen výtku k doléhání displeje. Monitor má totiž i po zavření celkem velkou vůli, což může dělat problémy. Přišlo mi to zvláštní hlavně z důvodu, že displej jako takový lze otevírat a nastavovat poměrně těžce, s čímž se ale u dotykových ultrabooků počítá. Nikdo totiž nechce, aby mu displej po doteku prstem lítal sem a tam. To se u VAIO T13 opravdu neděje, ale i za cenu, že monitor a tedy celé víko ke spodní části nedoléhá.

Zároveň jsem měl problém s občasným vrzáním samotného kloubu. Nevím ale, jestli to byla vada testovaného kusu, či se tento problém objevuje běžně. Tak jako tak to bylo celkem nepříjemné a chvílemi jsem se dokonce bál, že se něco utrhne. Dojem ze zpracování mám tak vcelku rozpačitý a až na horní víko totiž ultrabook působí velmi dobře, a to včetně klávesnice, spodní hrany i hran s porty.

Jinak jsem ale měl z VAIO T13 pozitivní prvním dojem. Dotykový displej je super, klávesnice také a ani váha přístroje není nijak vysoká.

sony_vaio_t1311

Hardware a výkon

Námi testovaný model nabízel procesor Intel i3 Ivy Bridge s taktem 1,8 GHz, 4 GB paměti RAM a 500GB pevný disk pro data, doplněn 32GB SSD diskem pro zrychlení systému. To oceníte hlavně při rychlém probuzení systému a náročnější práci, která vyžaduje rychlejší zápis na disk. Výkon ultrabooku nebyl vůbec špatný, systém všechny aplikace spouštěl vskutku rychle a neměl jsem tak nejmenší problém ani s dektopovými aplikacemi. Nepočítá se sice s výkonem, který nabízí třeba herní notebooky či stolní počítače, i tak ale VAIO T13 na běžnou práci na internetu, s dokumenty, ale i základní grafikou vystačí. Neměl problém ani s přehráváním HD videí a díky větráku umístěném na levém boku přístroje jsem nezaznamenal ani větší přehřívání. Hluk při vysokém výkonu byl ale už znát.

Tedy co se týče výkonu, je spíše základní a bez problému zvládá základní úkony a ani se při nich moc nezapotí. S procesorem i3 a taktem 1,8 GHz ale nemůžeme počítat například s tvořením 3D grafiky či náročnějším střihem full HD videí. Na to ale není ani VAIO 13 určeno.

Pohledem na portovou vybavenost určitě poznáte, že se jedná o plnohodnotný ultrabook, neboť 2x USB (jednou 2.0, jednou 3.0), VGA výstup, HDMI výstup, port RJ-45 pro kabelové připojení k internetu, čtečka SD karet a výstup na sluchátka, kombinovaný se vstupem mikrofonu hovoří za vše.

Displej

Sony VAIO T13 nabízí 13,3″ displej s rozlišením 1366 x 768 pixelů a LED podsvícením, který je navíc po celé své šíři i výši kryt sklem. Displej je tak dokonalá placka, na které nebudete mít problém ani s gesty ve Windows 8. Odezvy displeje jsou nadmíru dobré a svižné. Otázkou ale je, jak moc dotykový displej v systému využijete. Na klasickou plochu se totiž dotyky moc nehodí a používat na 13,3″ ultrabooku Metro aplikace také není ideální. Chce to opravdu najít nějakou cestu mezi, kdy dotykový displej využijete. Je ale pravdou, že na některé úkony Metro aplikace stačí a tudíž dokážete potenciál displeje využít. A tím se dostáváme do další kapitoly, která je už přímo o systému Windows 8.

K displeji jako takovému tak nemám výtku, jen bych možná ocenil použití vyššího rozlišení, i když je pravdou, že v této cenové kategorii ultrabooků je rozlišení 1366 x 768 px jakýmsi standardem.

sony_vaio_t1312

Systém

Systém Windows 8 jsem nakousl již o kapitolu výše, a to ve spojení s dotykovým displejem. Jeho použití se totiž se totiž počítá právě ve spojením s Modern UI (prostředí Metro chcete-li) a je tak na každém uživateli, jak s kombinací „tabletových“ a klasických aplikací naloží. Já jsem ty tzv. tabletové z Modern UI používal jen na ozkoušení dotykového displeje či na zjištění rychlosti systému. Na klasickém ultrabooku prostě vždy raději sáhnete po klasické ploše s normálními programy. Je to totiž daleko rychlejší a vlastně i přirozenější. Dotykově se samozřejmě dá systém Windows 8 ovládat i mimo Modern UI, chce to vyšší přesnost a nějaký trénink. Ale třeba na posouvání stránek v internetovém prohlížeči je dotykový displej daleko lepší než touchpad či šipky.

Windows 8 jsou tak na VAIO T13 plynulé, svižné a pracovalo se s nimi v pořádku. Ve spojení s výše zmíněným hardwarem se počítá s takovou pohodovou prací a méně náročnými úkony, ke kterým třeba postačí prostředí Metro a dotykový displej. Já jsem na jeho používání ani za 14 dní testování tolik nezvykl a spíše používal klasickou plochu. Dotykový displej jsem tak bral jakýsi bonus, které nepoužívám denně, ale jsem rád, že jej ultrabook má.

Ostatní poznatky

Klávesnice – co se týče klávesnice, ta je klasická jako na všech noteboocích VAIO. A tedy velmi dobrá. Nabízí o něco větší rozestupy mezi písmeny, což někomu může vadit a někomu zase vyhovovat. Zdvih kláves je ideální a i hlasitost stisku mi nepřišla nějaká výrazná. Klávesnice je prostě skvělá, tohle Sony umí.

sony_vaio_t1302

Výdrž baterie – i když výrobce uvádí až 7 hodiny výdrže na baterii, já jsem se k této hodnotě nedostal. Reálných je dle mého necelých 6 hodin, a to mluvím o práci na internetu a se středně vysokým jasem podsvícení. Je teda možné, že při hodně šetrné práci bez internetu a s lampičkou u displeje se na tuto hodnotu 7 hodin dá dostat. Mě se to ale nepodařilo. I tak je nějakých 6 hodin na ultrabook s 13,3″ displejem celkem slušná hodnota.

Reproduktory – velice mě překvapily a zároveň potěšily použité reproduktory. Nejen, že jsou stereo, nabízí také technologii xLOUD, která už dle názvu má jedinou funkci – udělat zvuk pořádně hlasitý. A opravdu to funguje. Sony VAIO T13 je ultrabook s nejlepším zvukem, co jsem zatím testoval. Nejenže je neskutečně hlasitý – opravdu neskutečně – neztrácí ani kvalitu výchozího zvuku. Výšky a hloubky jsou opravdu dobře zkombinované a tady musím Sony velmi pochválit.

sony_vaio_t1308

Závěr a shrnutí

Na závěr si dolovím přednosti a nedostatky ultrabooku Sony VAIO T13 shrnout. Ultrabook střední třídy s velmi příjemnou cenou v oboru „s dotykovými displeji“ nabízí slušnou hardwarovou výbavu, která bude stačit i na lehce náročnější úkony a programy v klasickém dektopu módu. Windows 8 zase dobře doplňují dotykový displej a uživatel má tak na výběr, jak bude ultrabook ovládat a používat.

Tento ultrabook bych doporučil spíše méně náročnějším uživatelům, kteří ale chtějí zabrouzdat do vod dotykových strojů a chtějí si tak tuto ozkoušet na vlastní kůži. Jen si musí dát pozor na lehce kontroverzní víko s displeje, které jednoduše ke spodní části nedoléhá. I tak ale řadím VAIO T13 spíše k lepším strojům, které za koupi stojí. Za mě 74 %.

Graf ceny produktu Sony VAIO SVT1312M1ES poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable