Techboard - aktualniho info

Recenze Sony VAIO Duo 11 – tablet a ultrabook v zajímavé kombinaci

Microsoft Recenze Windows Napsal Martin Prokop, dne 10. 2., 15:57

Do redakce se nám dostal velmi zajímavý kousek hardwaru, a to ultrabook a tablet v jednom. Jedná se o Sony VAIO Duo 11, který nabízí skvělou výbavu, dotykový fullHD displej a plnohodnotné Windows 8. Jeho cena je o něco vyšší, i tak se nám ale zalíbil.

Jeho přednosti jsou jasně dané. Opravdu skvělý a výkonný hardware, rychlé Windows 8 a dobrá konstrukce, která dovolí přístroj používat jako tablet a po „vysunutí displeje“ i jako plnohodnotný ultrabook s o něco horší klávesnicí.

Sony VAIO SVD1121Q2EB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

   

Představení a obsah balení

Sony VAIO Duo 11 patří dle svých hardwarových parametrů do kategorie ultrabooků, avšak na první pohled vypadá jako tablet. Alespoň tedy v tzv. zavřeném stavu. VAIO Duo 11 totiž nabízí pouhým nadzvednutím displeje transformaci v zajímavý ultrabook s menší klávesnicí. Konstrukce působí dobře (alespoň po 14 dnech), překvapila mě jen váha přístroje, která je na 11,6″ „tablet“ 1,3 kilogramu. Výhodou je ale použití systému Windows 8, který krásně kombinuje používání pouhými doteky (hlavně v prostředí Modern UI – dříve Metro) s klasickým desktopem a třeba bezdrátovou myší. Je tak jen a jen na Vás, jak budete zařízení používat, vybrat si můžete mezi tabletem a ultrabookem a vždy se bude pohodlně používat. Navíc jsem rád, že Sony nepoužilo jen osekané Windows RT, neboť ty moc možností nenabízí. Na druhou stranu je použití plnohodnotných Windows 8 i lehkou nevýhodou, a to hlavně kvůli přítomnosti větráku a vyšší ceně přístroje. Chybí také předinstalované Office, které jsou v systému RT přímo v systému.

V balení najdeme kromě samotného ultrabooku (stále si totiž nemůžu jednoznačně určit, zda je VAIO Duo 11 ultrabook či tablet), nabíječku, různé brožurky a také aktivní stylus. Ten je na klasickou AAA baterii a práci s tabletem vcelku hezky doplňuje. Trochu mě jen zklamalo použití větší nabíječky, s kterou přístroj váží už 1,5 kg. U takto přenosných strojů bych raději vídal nabíječky menší, po vzoru iPadu. Za zhruba 14 dní používání VAIO Duo 11 jsem si na tuto konstrukci zvykl. Když jsem nepotřeboval psát delší texty, třeba jako tuto recenzi, vystačil jsem si se zavřeným tabletem a „Metro aplikacemi“ a naopak při náročnější práci typu psaní ve Wordu jsem použil kouzlo otevření a měl téměř plnohodnotný ultrabook. Slůvko téměř je zde hlavně kvůli horší klávesnici a absenci klasického touchpadu.

recenze_sony_vaio_duo16

recenze_sony_vaio_duo06

Hardware

Hardwarově je na tom VAIO Duo 11 naprosto skvěle. Na to, jak je zařízení kompaktní a dobře vyrobené, nabízí Intel i5 procesor s taktem 1,7 GHz (turbo až 2,4 GHz), 4 GB RAM a 128GB SSD disk. Ten v kombinaci s Windows 8 zaručí okamžitý start systému, což je u tabletu velmi důležité – kdo by taky chtěl čekat půl minuty, než se mu probudí tablet, že? Co se týče portové vybavenosti, je na tom VAIO Duo 11 překvapivě dobře. Potěšen jsem byl hlavně přítomností VGA výstupu, což se i u některých větších ultrabooků jen tak nevidí. Dále nutno zmínit dvojici USB 3.0 portů, HDMI výstup, výstup na sluchátka (kombinovaný se vstupem mikrofonu), čtečku SD karet a klasický RJ-45 kabel pro připojení k internetu. Ten ale nebude nutně třeba, neboť Wi-Fi je také přítomna. Kromě Wi-Fi v Duo 11 našel své místo i GPS přijímač a Bluetooth.

recenze_sony_vaio_duo08

Sami můžete vidět, že do tak malého těla se vejde opravdu mnoho dobrých komponent, které vytvoří skvělý stroj. Sony VAIO Duo 11 patří mezi ty výkonnější stroje se skvělou odezvou systému a dobrou odladěností. Zklamáním může být jen výdrž baterie, která je uváděna okolo 5 hodin. Na tuto hranici se dostanete i v reálu, i když to většinou bude k 5 hodinám jen směřovat. Nutno ale dodat, že opět záleží na intenzitě používání (jas displeje, Wi-Fi připojení, úsporný či vysoký výkon apod.). Já VAIO Duo 11 nešetřil ani jako tablet, ani jako ultrabook a většinou jsem se dostal na 4,5 hodiny. Lze ale dokoupit přídavnou baterii, se kterou se dá dostat na dvojnásobnou dobu výdrže. Lehké obavy jsem měl z použitého kloubu, který zajišťuje otevírání víka displeje. Při používání jsem ale nezaznamenal nejmenší problém a vše lícuje tak jak má. Na obou stranách jsou navíc magnety, které v otevřeném stavu displej drží ve správné poloze. Avšak cena za tuto konstrukci je nemožnost nastavit si úhel, v jakém chcete displej mít. Zapomeňte tak na různé polohy pro lepší ovládání. V tomto ohledu tak stále notebooky či klasické ultrabooky vedou.

Trochu nepochopitelně VAIO Duo 11 disponuje dvěma fotoaparáty. Jeden na přední straně pro videohovory například přes Skype naprosto chápu, avšak ten nad zadní straně, který je stejně skoro pořád namířen směrem do stolu, už moc nechápu.

Zvrácenost typu „focení památek iPadem“ je asi ještě málo a Sony to chtělo překonat a ouha, povedlo se!

recenze_sony_vaio_duo-konektory

Displej

Aby té chvály nebylo málo, musím ještě zmínit skvělý displej. I přes menší úhlopříčku 11,6 palce nabízí fullHD rozlišení. 1920 × 1080 pixelů na takhle malém displeji dělá opravdu zázraky. Přímo v rozhraní Modern UI to sice moc nepoznáte, i když ostrost znát bude. Kde to ale již poznáte, bude v desktop módu. Nejen, že je všechno tak nějak menší, je hlavně všechno krásně ostré. Tuto vlastnost oceníte také při sledování filmů v dobré kvalitě a jelikož VAIO Duo 11 bez problémů utáhne i 1080p videa, jejich sledování je opravdu příjemné. V rozpacích jsem byl jen z odezvy displeje. Nevím, zda to dělá dotyková vrstva či přímo systém Windows 8, ale reakce nejsou dvakrát dobré. Poznáte to hlavně při posouvání dlaždic či obsahu, které se občas chová zvláštně. Porovnával jsem to s displejem u Lenovo Yoga, která má ale „pouze“ Windows RT a rozdíl zde byl. Yoga reagovala o něco lépe. Není to ale nic závažného, spíše mě to překvapilo.

recenze_sony_vaio_duo04

Systém

Windows 8 jsou zde v plnohodnotné verzi a tudíž kombinují Modern UI (dříve Metro) s klasickým desktopem. Ten je díky vysokému rozlišení na malé úhlopříčce bez myši či stylusu v podstatě nepoužitelný, neboť pro rychlou práci se systémem prostě dotyky nestačí. Navíc se při každém třetím dotyku netrefíte tam, kam jste chtěli a musíte tak operaci opakovat. Pravdou je, že po chvilce tréninku se přesnost zlepší a používat se to dá – avšak ne moc efektivně. Rychlost Windows 8, ať už v tablet či ultrabook módu je skvělá a vše „frčí“ opravdu rychle. Výhodou je pak umístění dvou aplikací na jednu obrazovku. K tomu slouží tzv. snap mód, kterým musí všechny aplikace disponovat. Oceníte to třeba u aplikace na Twitter (doporučuji MetroTwit – je zdarma), kdy ve snap módu máte hlavní Timeline a vlevo či vpravo pak větší prohlížeč či aplikaci Lidé pro chatování přes Facebook a ostatní služby.

recenze_sony_vaio_duo12

U nedávno testovaného Lenova Ideapadu U410, kde chybí dotykový displej, jsem si lámal hlavu nad použitím Windows 8. A při recenzování Sony VAIO Duo 11 jsem si tuto „teorii“ potvrdil. Windows 8 opravdu dávají smysl hlavně u přístrojů s dotykovým displejem, podobných právě VAIO Duo 11. Pravdou je, že se nejnovější systém od Microsoftu dá používat i na klasických noteboocích či desktopech (sám je mám již od Consumer Preview na svém notebooku a jsem s nimi spokojen), avšak jejich pravý potenciál zůstane skryt.

Další poznatky

Klávesnice a „touchpad“ – Abych ale VAIO Duo 11 jen nechválil, budu teď trochu kritizovat použitou klávesnici. I přesto, že má klasicky 6 řad a tudíž i všechna potřebná tlačítka, nepíše se na ní dvakrát dobře. Tlačítka jsou menších rozměrů a i přes poměrně dobrý zdvih je psaní opravdu lehce složitější. Je to ale daň za menší a zajímavou konstrukci. Jinak to v podstatě ani udělat nešlo. Nezbylo ani místo na klasický touchpad, který částečně nahrazuje optický trackpad a trojice tlačítek pod mezerníkem. Ten funguje poměrně dobře a práce s ním mě příjemně překvapila. Je velmi přesný a po doteku na jeho vršek reaguje stejně jako klik na levé tlačítko myši. Nikde ale není dáno, že si k ultrabooku nemůžeme připojit jakoukoli myš a pracovat tak naplno. Což jsem nejednou udělal.

recenze_sony_vaio_duo03

Aktivní stylus – Stylus na baterky, který s displejem komunikuje i bez kontaktu je zajímavým příslušenstvím. Ocenil jsem ho hlavně při přesnější práci v desktop módu a dále si jeho použití dovedu představit při tvorbě grafiky apod. Zajímavé je, že se stylusy v poslední době vrací a důkazem toho je nejen VAIO Duo 11, ale třeba i Surface Pro či Samsung Galaxy Note II, který jej dokonce ukrývá ve svém těle.

recenze_sony_vaio_duo10

Závěr a zhodnocení

Kdybych měl nyní shrnout největší pozitiva Sony VAIO Duo 11, byl by to celý hardware, včetně skvělého displeje, systém Windows 8, který většinou funguje opravdu dobře a také jakási exkluzivita. Ne všichni totiž jsou na podobné konstrukce zvyklí a když si třeba VAIO Duo 11 vytáhnete někde v kavárně a uděláte kouzlo s otevřením, nebudou se za Vámi otáčet jen holky. Naopak negativa jsou vysoká cena [Aktuální cena Sony VAIO SVD1121Q2EB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) ], horší klávesnice a absence touchpadu. Do budoucna bych se možná jen obával rozvrzání konstrukce, která se ne vždy zdála 100% pevná.

Pokud ale pro Vás cena nehraje tak velkou roli a sháníte opravdu zajímavý ultrabook s jistou exkluzivitou, elegancí a dobrým hardwarem, který se dá navíc používat jako tablet, pak je Sony VAIO Duo 11 tou správnou volbou.

Graf ceny produktu Sony VAIO SVD1121Q2EB poskytuje server Heureka.cz

Další fotografie

recenze_sony_vaio_duo07

recenze_sony_vaio_duo01

recenze_sony_vaio_duo14

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable