Techboard - aktualniho info

Recenze Samsungu Ativ Tab s Windows RT: dá se, ale má nejedno ale

Recenze Samsung Windows Napsal Martin Prokop, dne 1. 7., 20:58

Posledních 14 dní jsme v redakci testovali zajímavý tablet od Samsungu, jímž je Ativ Tab s Windows RT. A jak u můžete tušit, nejedná se o tablet s plnohodnotnými Windows 8, přesto se dá velmi dobře používat a právě na to používání se podíváme v naší recenzi. Zaměříme se také na aplikace, které jsou a nejsou dostupné ve Windows Store.

Samsung Galaxy Tab GT-P8510MSAETL lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

samsung_ativ_tab_02

Představení

Samsung Ativ Tab byl představen v první vlně tabletů s Windows 8 či RT a nepatří tedy mezi úplné novinky. Na druhou stranu se od té doby žádná významná novinka s Windows RT ani neobjevila, a tak je tento model stále aktuální. I proto zde čtete tuto recenzi. Ativ Tab nabízí displej o velikosti 10,1″, tenké a lehké tělo a poměrně výkonný procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus. Z toho i vyplývá, že na něm nespustíte žádné desktopové aplikace a jste tak jen a pouze odkázáni na Windows Store, kde těch povedených aplikací zas tolik není. Na druhou stranu dostanete dobrou výdrž. Ale popořadě.

Obsah balení a první dojem

Tablet od Samsungu je dodáván v elegantní krabičce, kde uživatel najde vše, co k jeho používání potřebuje. A to je v podstatě jen samotný tablet a nabíječka. Nečekejte tak nic speciálního, ani například sluchátka. Ta ale nebývají standardem téměř u žádného tabletu, tudíž těžko říct, zda to je správně či není. Trochu mě jen překvapila velikost zmíněné nabíječky. Kdo by si myslel, že k tabletu je vždy dodávána opravdu malá, cestovní nabíječka, mýlil by se.

samsung_ativ_tab_23

Po vybalení je čas na první dojem. Ten byl velice příjemný a pozitivní. Tablet je krásně lehký, tenký a padne do ruky velmi dobře. Jen mám trochu problém s poměrem stran, ale ten je u tabletů s Windows 8/RT či Androidem již standardem a těžko s ním já něco udělám. I přes fakt, že je Ativ Tab víceméně z plastů, v ruce působí i tak velmi dobře a práce s ním je příjemná. Za to ale může i již zmíněná menší váha, která je v tomto případě 570 gramů.

Hardware a výkon

Samsung Ativ Tab může svým hardwarem konkurovat spíše tabletům či telefonům s Androidem, a to díky faktu, že nenabízí plnohodnotné Windows 8. Pohání jej tak procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus s taktem 1,5 GHz, 2 GB paměti RAM a 32 GB interní paměti. Ta lze díky slotu na microSD kartu rozšířit až o 64 GB a věřte, že to bude třeba. Po prvním startu systému bude totiž pro vaše data dostupná zhruba půlka z těch 32 GB. Je to dáno tím, že něco zabírá samotný systém a hodně toho sní hlavně Office RT. Nutnost rozšíření paměti díky paměťové karty tak přijde dříve či později, tomu věřte.

samsung_ativ_tab_12

Z dalších specifikací je důležitá baterie s kapacitou 8200 mAh. Ta je velmi dostatečná a dokáže používání dostat na velmi zajímavá čísla. Já jsem během testování nejednou napočítal i hodnoty přes 11 hodin, což je velmi příjemné. A to bylo při stálém připojení k internetu, nastavenému jasu displeje zhruba na polovinu a ne zrovna šetrném používání (internet, hry, čtení dokumentů apod.). Výdrž je na tom tak velmi dobře.

A to samé se dá v podstatě říct i o výkonu tabletu. Samozřejmě vzhledem k použitému hardwaru nemůžeme čekat extra vysoký výkon, ale ten ani nebude potřeba. A to z důvodu, že všechny aplikace z Windows Store fungují dobře, plynule a vyšší výkon nebude až na výjimky třeba. Skvěle fungují i hry, typu Jetpack Joyride, ale kdyby tomu tak nebylo, bylo by to špatné.

Výkon je tedy dostatečný, on by ani vyšší nebyl moc třeba, spíš by jen pomohla optimalizace systému.

U hardwaru je ještě dobré zmínit portovou vybavenost. Ta je na tablet velmi dobrá a jistě každého příjemně překvapí. Ativ Tab totiž kromě klasického USB nabízí i microHDMI. Bude tak snadné tablet připojit k televizi, či monitoru. Z dalšího vybavení potěší i technologie NFC, která se stává stále rozšířenější. Nechybí ale ani Bluetooth ve verzi 4.0.

samsung_ativ_tab_08

Systém Windows RT – stále to není ono

Jednu recenzi na tablet s Windows RT jsme na našem webu již měli. Kdybych nyní překopíroval kapitolu o systému a vložil ji i sem, v podstatě to svůj účel splnilo. Od února, kdy vyšla již zmíněná recenze Lenovo Yoga 11, se toho totiž moc nezměnilo a ani kvalitních aplikací moc nepřibylo. Přesto se na něj ale podívám z trochu jiného úhlu a zhodnotím jej trochu jinak.

Snímek obrazovky (8)

Systém Windows RT je dobrý, má ale několik svých ale. Především je to již zmíněný nedostatek kvalitních aplikací. Chybí například jakákoli použitelná aplikace pro Facebook (to se má dle slov Microsoftu z konference Build 2013 již brzy změnit). Podobně jako právě u Facebooku jste tak odkázáni na Internet Explorer, který sice není špatný, ale aplikace je aplikace. Jeho rychlost totiž občas pokulhává a i když většinou splní účel, není to jednoduše ono. V tom jednoduše vidím největší nevýhodu zatím poměrně čerstvého systému Windows RT.

Na druhou stranu má systém několik zajímavých funkcí a vlastností. Jednou z nich jsou gesta. Ta dokáží systém a hlavně práci s ním výrazně zrychlit a zpříjemnit. Na mysli mám hlavně přecházení mezi aplikacemi, které je díky jednoduchému swipu zleva doprava opravdu návykové. Troufl bych si i říct, že právě multitasking, neboli alespoň přepínání mezi aplikacemi je u Windows RT vyřešeno ze všech tabletových systému nejlépe. Je ale potřeba mít mezi čím přepínat.

Snímek obrazovky (23)

Výhodou systému Windows RT jsou bezpochyby Office RT. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o kancelářskou sadu, která je součástí každé kopie systému. Ta obsahu základní verzi s Word, Excel, Powerpoint a OneNote. Office se vždy hodí, takže i u Windows RT je to jednoznačné plus. Chtělo by to jen trochu vypilovat ovládání doteky, ale toho se prý dočkáme v aktualizaci na Windows 8.1, která zasáhne i verzi RT.

Snímek obrazovky (17)

Jak ale tedy jednoduše kapitolu o systému shrnout. Windows RT není špatný systém. Má jen své mouchy, které Microsoft trochu nevychytal a bohužel mezi ně i patří i nedostatek aplikací ve Windows Store. Tento problém je samozřejmě i u Windows 8, tam ale lze aplikace případně nahradit desktopovou aplikací, což ale na druhou stranu na tabletu také není dvakrát ideální. Windows RT tedy chce čas a pořádný boom, co se aplikací a nových funkcí týče.

I když by totiž přibyly tisíce aplikací, stále to chce i lehké systémové úpravy. Většina z nich se ale plánuje v již zmíněné aktualizaci, a tak nezbývá nic jiného, než se těšit a poté co nejdříve aktualizovat.

Snímek obrazovky (5)

Multimédia

Samsung Ativ Tab lze samozřejmě používat i jako multimediální zařízení. Díky velkému displeji, velmi kvalitnímu výchozímu zvuku (stereo reproduktory vedle displeje) můžete pohodlně sledovat několik filmů v řadě bez nutnosti dobíjení či si jen prohlížet fotografie třeba ze SkyDrive. Propojení na tuto službu je mimochodem téměř dokonalé. Tablet lze také používat jako fotoaparát, ale to jen v případě, že chcete vyčuhovat z davu. Nezapomeňte totiž, že je Ativ Tab o něco větší a hlavně díky poměru stran i delší než třeba takový Apple iPad. I tak je to ale možné. Je zde totiž dvojice fotoaparátů, 5MPx na zadní straně s možností natáčení 720p videí a 1,9MPx zejména pro videohovory přes Skype apod.

Na ukázkovou fotografii ze zadního i předního fotoaparátu se můžete podívat níže.

fotka004

fotka000

Výhody

  • Zajímavý design
  • Tenké i lehké tělo tabletu
  • Výdrž baterie
  • Portová vybavenost, včetně NFC
  • Office RT

Aktuální cena Samsung Galaxy Tab GT-P8510MSAETL v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Nevýhody

  • Cena
  • Nedostatek aplikací ve Windows Store
  • Obecně systém Windows RT
  • Větší nabíječka

samsung_ativ_tab_24

Závěr

A teď přichází ten pravý čas na závěrečné hodnocení. To nebude zase tak negativní, jak by se mohlo stát. Samsung Ativ Tab je totiž kvalitně zpracován, a to i přes fakt, že je složen zejména z plastových dílů. Všechno totiž pěkně lícuje a s konstrukcí jsem tak neměl vůbec žádný problém. Problém nastal jen u systému Windows RT, který chce hodně dotáhnout. Microsoft musí zajistit, že jeho užívání bude pro uživatele příjemné a nebude spíše na obtíž. Když to například srovnám s iPadem a jeho ekosystémem i v podobě dostupných aplikací, je to zásadní rozdíl. Ale možná srovnávám nesrovnatelné. V něčem totiž Ativ Tab na druhou stranu vede – zejména v USB a microHDMI portu či čtečce microSD karet. A také výdrž je skvělá.

Tablet bych tak doporučil zejména těm, kdo Microsoftu věří. Kdo věří tomu, že se to s příchozí aktualizací zlepší a práce se systémem bude o něco příjemnější. Zatím to tedy vidím na 74 %.

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Tab GT-P8510MSAETL poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable