Techboard - aktualniho info

Recenze Samsung ATIV Book 6

Recenze Samsung Napsal Jakub Horváth, dne 26. 9., 08:10

V záplavě stále populárnějších ultrabooků, se nedostává středně výkonným, řekněme pracovním a multimediálním notebookům tolik pozornosti. Ať už díky jejich proporcím, tak díky jejich designu. Společnost Samsung však na trh nedávno uvedla ATIV Book 6, který si dnes podrobněji představíme a který do této kategorie skvěle zapadá.

Samsung 670Z5E-X01PL lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Obsah balení je opravdu strohý, nicméně čekal někdo něco jiného? V krabici, která má užitečné madlo nenaleznete kromě notebooku samotného, napájecího zdroje a manuálu nic navíc. Zde se sluší říct, že Samsung dostává pochvalu za relativně malý a lehký napájecí zdroj, který vám ani při cestách nebude nijak zvlášť vadit. A že s ním bohužel cestovat budete muset, ale o tom až později.

wp4_20130830_12_23_56_Pro

Po stránce designu se toho ATIV Booku 6 nedá mnoho vytknout. Jeho kvalitní hliníkové zpracování, které částečně funguje i jako chladič je povedené a jediné dostupné barevné provedení, tedy tmavě šedá barva, se přesně hodí k decentnímu vzevření tohoto stroje. ATIV Book 6 nepatří mezi ultrabooky, na to je moc velký (15,6″), „těžký” (2,25 kg), ale svojí tloušťkou 2,3cm se k této klasifikaci přibližuje. Absence DVD mechaniky však určitý prostor pro manévrování jistě nabízela a Samsung jí využil, i když ne v takové míře jako právě u zmíněných ultrabooků. Tělo je tak na přenos pohodlné a otevírání displeje je příjemně lehké. Stále to ale není ideální stroj na každodenní přenášení.

wp4_20130830_12_25_30_Pro

Co se týče HW výbavy, je tento notebook obdařen dvoujádrovým procesorem Intel Core i5 3230 na taktu 2,6 GHz, který může stoupnout až na 3,3 GHz díky Intel Boost technologii, grafickou kartou na základní desce Intel HD Graphics 4000 a další tentokrát již samostatnou a relativně výkonnou AMD Radeon HD 8850M s 2 GB vlastní GDDR 3 pamětí. Celková RAM pamět pak dosahuje hodnoty 8 GB. I po stránce zvuku na tom není ATIV Book 6 nijak špatně, a to hlavně díky dvěma stereo reproduktorům značky JBL. Každý o výkonu 2W. Sousedy asi nevzbudíte, ale film, který si můžete uložit na 1TB pevném disku, uslyšíte bez problémů. Ani konektivitou Samsung nezaostal, a tak zde najdeme 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI port, VGA výstup, konektor pro připojení 3,5mm jack sluchátek, Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Nechybí samozřejmě ani port pro připojení LAN kabelu RJ45. Ten však obsahuje krytku, která mi při právě tomto způsobu připojení k internetu spíše překážela, než že by pomáhala držet kabel ve vzpřímené poloze.

wp4_20130830_12_22_41_Pro

Ptáte se, proč už dávno tenhle notebook nevídáte u svých známých na stolech, na školních lavicích, v aulách a na obchodních jednáních, když je vlastně hezký a výkonný? Odpovědi můžou být dvě. Tou první je cena, která v našich končinách osciluje okolo sumy 23 000 Kč, za což zakoupíte jak kvalitní herní notebook, tak také kvalitní ultrabook s poloviční váhou. Tou druhou je rozhodně displej. Jeho rozlišení je totiž pouze 1366 x 768 pixelů, což je prostě na 15,6″ displej žalostně málo a při přehrávání kvalitního filmu je to znát. Stejně jako při hraní her, které díky HW spustíte přinejmenším na střední detaily. V takovém případě se však připravte na to, že 4-článková baterie, která má dle výrobce vydržet 4-10 hodin, vydrží maximálně 90 minut. Celkově jsem za 2 týdny testování notebooku nedostal výdrž nad 6 hodin, kdy jsem mžoural na ztmavený monitor a krysoval něco ve Wordu bez jakéhokoliv přenosu dat. Nepočítejte tedy s celodenní výdrží. Spíše se připravte na 4-5 hodin, ať nejste po zakoupení překvapeni nebo nepříjemně zklamáni.

wp4_20130830_12_22_24_Pro

Nezaznamenal jsem však, že by mělo nějaký enormní podíl na zátěži baterie podsvícení klávesnice. Ta si celkově zaslouží pochvalu, i když je velmi patrná inspirace u Macbooku. Na klávesnici se píše skvěle, a to i díky opravdu rychlé reakci kláves, které jsou navíc velmi tiché. Co je však o kus horší je touchpad, který mi prostě nepřirostl k srdci. Zatímco na svém dřívějším notebooku od Asusu jsem myš na klasickou kancelářskou práci nepoužil, u ATIV Booku 6 jsem se bez ní skoro neobešel. Touchpad mi přišel uživatelsky nepřátelský, odfláknutý a fórový. Poměrně kazil celkový vzhled a pocit z notebooku. To vše jen kvůli použitému plastu místo dnes již hojně využívaného skla.

Po stránce softwaru se ATIV Book 6 nevyhl boomu „Samsung cpát své Galaxy věci všude kde může„. A tak i zde, na operačním systému Windows 8, ke kterému se vyjadřovat raději nebudu, neboť mě několikrát nechal při testování na holičkách, naleznete S Video, S Photo a S Music, což jsou, jak správně předpovídáte, Samsungem navržené aplikace spustitelné přímo z Metro prostředí pro přehrávání hudby, prohlížení fotografií a videí. Osobně jsem si je neoblíbil a nepoužíval, i když vlastním Samsung Galaxy S3. Nijaká extra konektivita navíc se stejně nekonala. Co mi však přišlo úsměvné, byla předinstalovaná aplikace SideSync, která prvních 5 dní vyskakovala snad co hodinu s tím, abych si připojil telefon a viděl jeho displej na obrazovce notebooku. Když jsem konečně povolil a zapl na svém telefonu Bluetooth, o to větší bylo moje překvapení když jsem zjistil, že SideSync funguje pouze přes USB kabel. Opravdu? V dnešní době? S tím jsem opravdu nepočítal a na aplikaci více ani nevzhlédl, navíc když ATIV Book 6 nabízí Bluetooth 4.0.

Sn°mek obrazovky (8)

Celkově hodnotím ATIV Book 6 lehce nadprůměrně, přibližně 70 %. Není to špatný notebook, který je skvěle vybaven a dobře vypadá. Sráží ho však špatný displej, horší touchpad, výdrž a také trochu cena, která by mohla být o nějaký ten tisíc nižší, aby se přeci jen jednoduše rozhodovalo, jestli toto nebo ultrabook. Tomuto srovnání se bohužel nevyhnete, právě díky relativně nízké hmotnosti a tloušťce. Osobně je pro mě velmi těžké určit cílovou skupinu, které bych tento notebook doporučil, ale jistě se někdo, kdo chce kvalitně zpracovaný notebook s výkonem a relativní mobilitou, najde. A právě pokud tato kritéria splňujete, je pro vás ATIV Book 6 jako stvořený. Tedy pokud nechcete pozorovat Full HD filmy přímo na jeho monitoru. Pak se koukněte spíše o třídu výš, na ATIV Book 9.

Kde koupit nejlevněji?

Graf ceny produktu Samsung 670Z5E-X01PL poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable