Techboard - aktualniho info

Recenze: Rise of the Tomb Raider

Recenze Xbox Napsal Jakub Horváth, dne 15. 11., 21:32

Laru Croft zná úplně každý. Přitažlivá brunetka, která se neštítí pavučin, na jedné ruce se udrží nad smrtící propastí, umí to snad se všemi zbraněmi a pohání jí nevídaná touha objevit dávno zapomenuté. Značka Tomb Raider se nám letos (zatím) exkluzivně na Xbox One a Xbox 360 rozrostla o další díl. Po relativně vydařeném restartu série z roku 2013 (X360, PC, PS3) a Definitive Edition se všemi DLC z minulého roku (Xbox One a PS4) nám Crystal Dynamics servírují Rise of the Tomb Raider. Nutno podotknout, že Crystal Dynamics si pro nový díl připravili půdu jak nejlépe mohli. Přichystali dvě mobilní hry v hlavní roli s Larou Croft – Lara Croft: Relic Run a Lara Croft: Go. A dříve v tomto roce nabídli právě zmíněný restart série v Definitive edici zdarma pro hráče na Xbox One v rámci Games with Gold. Uzavřeli také strategické partnerství s Microsoftem, které vyústilo v časovou exkluzivitu tohoto dílu na Xbox One a Xbox 360. Hráči na konzoli od Sony a ti na počítačích se dočkají až v roce 2016. A že se mají na co těšit!

Rise of the Tomb Raider lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

ROTTR-Lara-at-the-Campfire

Posledních 14 dní jsem své okolí otravoval tím, že jsem jim neustále chtěl vyprávět, co úžasného jsem s Larou zase zažil, kde jsme byli a co jsme tam viděli. Snad všichni chlapi, kterým jsem o novém Tomb Raideru říkal však mé vyprávění ukončili větou (a dámy prominou): “A má pořád tak velký kozy, když je teda mladší? Jsem viděl nějaký screeny a nemá co?”. A proto přikládám 5 důvodů, proč si Rise of the Tomb Raider zahrát:

  • 1. Je to epická podívaná
  • 2. I mladší Lara je kus
  • 3. Některé hrobky jsou opravdu výzvou
  • 4. Dobře fungující RPG prvky
  • 5. Zabaví na překvapivě dlouho

Příběh Rise of the Tomb Raider navazuje na poslední díl z roku 2013 a odehrává se tak před staršími díly. Lara je mladá, chystá se na své druhé větší dobrodružství a chystá se postavit organizaci Trinity, která stejně jako Lařin otec a nyní Lara touží získat klíč k nesmrtelnosti. Ten se dle legend nachází ve starověkém městě Kitezh na Sibiři, postaveném ve 13. století. Do Kitezhu se uchýlil Prorok společně se svými stoupenci, kteří byli pronásledováni a nakonec všichni zmasakrování. Nebo ne? Asi si dovedete představit, že příběh začínající ve 13. století dokáže nabídnout zajímavé zvraty a hlavně lokality, které vám vyrazí dech. Neprozradím moc, ale můžete se těšit nejen na lovení lesní zvěře v čerstvě napadaném sněhu, ale také třeba starý sovětský důl nebo právě starověké město Kitezh. Osobně se mi největší WOW efekt dostavil při prozkoumávání hrobek, které jsou sice nepovinné, ale za jejich úspěšné dokončení vás čeká odměna v podobě speciální vlastnosti, která se může hodit.

ROTTR-Finisher

Strom vlastností se rozděluje do tří tříd a možnosti naučit Laru něčemu novému je tak v průběhu výpravy opravdu hodně. Zkušenosti získáváte za každé zabité zvíře, zneškodněného protivníka, splněný úkol a objevení skrytých předmětů. Těch je hned několik kategorií a musím se přiznat, že mě to poměrně vadilo až obtěžovalo. Přeci jen chystáte se objevit jedno z největších tajemství tohoto světa a brilantně udělané filmečky vás pořádně napínají a zničeho nic trávíte 2 hodiny ve sněhu hledáním krabičky se starodávnými penězi, které ve své podstatě k ničemu nepotřebujete. Některé předměty jsou ale zajímavé a dále rozvíjejí příběh a je jen na vás, zda je budete objevovat ihned při prvním hraní nebo se k nim vrátíte až bude v příběhu trochu volněji (což ale často nebude).

Vaší hlavní zbraní bude po většinu hry luk a Lařin instinkt, který dokáže napovědět, když se zaseknete a nevíte úplně co dál. Logické hádanky však očekávejte v poměrně hojném počtu. Nejsou sice nijak extrémně složité, ale rozhodně zabaví a zpestří hru. Střelných zbraní je ve hře několik a můžete je postupně i vylepšovat a přidávat na ně různé zlepšováky. Já jsem si ale oblíbil právě luky. Těch je ve hře celkem 5 a liší se samozřejmě ve svých vlastnostech a vzhledu. Luk je ideální tichou zbraní a v kombinaci s některými schopnostmi a využitím okolí není potřeba sahat po něčem kovovém.

ROTTR-Icy-Ship

Už jsem psal, že se na Laru pěkně kouká. Nemyslím to samozřejmě jen tak, že je to pěkná ženská. Celá hra je velmi graficky vydařená a když se před vámi poprvé otevřenou některé výhledy, prostě se jen kocháte. Patřičná hudební kulisa pak jen skvěle dokresluje téměř filmový pocit z některých částí hry. Tohle dobrodružství si prostě užijete a o to jde přece především.

Rise of the Tomb Raider lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

I proto si od nás tenhle díl série odnáší skvělých 90%. Těch 10% strhneme za některé bugy, kterým se hra nevyhnula a některé podle nás nelogické návaznosti v příběhu. Ono když se poprvé podíváte někam, kam se dle vyprávění nikdo nedostal asi 800 let a za rohem tam objevíte krabičku s náboji do samopalu na věrohodnosti to nepřidá. Přitom máte celou dobu na zádech toulec na šípy. To však nic nemění na tom, že Lara Croft je zpátky (vlastně na začátku) ve formě a tuhle hru nám příznivci Nathana Draka můžou závidět – aspoň do roku 2016.

ROTTR-Mural

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable