Techboard - aktualniho info

Recenze Nokia Lumia 720 s Windows Phone 8

Nokia Recenze Windows Phone Napsal Martin Prokop, dne 19. 8., 14:02

Pro dnešní den jsme si pro vás připravili recenzi pravděpodobně nejzajímavějšího telefonu s Windows Phone 8, jímž je Nokia Lumia 720. Tento telefon s 4,3″ displejem nabízí kvalitní hardware střední třídy, slušnou softwarovou výbavu přímo od výrobce a v posledních týdnech jej lze sehnat za velmi nízkou cenu. V recenzi se tedy podíváme na to, co za zhruba 6000 Kč dostanete.

NOKIA Lumia 720 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Představení, obsah balení a první dojem

Nokia Lumia 720 byla představena v Barceloně na Mobile World Congress 2013 a do České republiky se oficiálně dostala na přelomu května a června. Ihned při představení bylo jasně dáno, že 720 je telefon ze střední třídy, který má lehce nahradit Lumii 820. Lumia 720 je totiž hardwarově podobná Lumii 820 a i cenově jsou na tom tyto dva modely téměř stejně.

Telefon je dodáván v klasické krabičce od Nokie, ve které najdeme potřebné příslušenství, ale nic navíc. Čekat můžete synchronizační microUSB kabel, adaptér do zásuvky, sluchátka a nástroj pro vyjmutí microSIM karty. Nechybí samozřejmě ani různé brožury, které pomohou i s prvním startem systému Windows Phone 8. Přibalená sluchátka jsou průměrná, avšak svůj účel splní. Navíc je naprosto bez problému je vyměnit za sluchátka vlastní, konektor je zde 3,5 mm, tedy univerzální. Pokud by vás ještě zajímalo, zda Lumia 720 disponuje bezdrátovým nabíjením, jako její větší a o něco dražší sestra Lumia 920, tak ano, ale pouze se speciálním krytem, který lze k telefonu dokoupit.

img_0941

Co se týče prvního dojmu z telefonu, ten byl nadmíru pozitivní. Lumia 720 je krásný telefon, skvěle zpracován a s rychlým systémem Windows Phone 8. Dobrý první dojem nezmizel v podstatě po celou dobu testování, a to i přes fakt, že některé mouchy by se našly. Námi testovaná žlutá varianta vypadá opravdu elegantně a působí daleko zajímavěji než některé ostatní telefony v této cenové kategorii. Nokia prostě design uměla a stále tomu tak je. To samé platí i pro zpracování, které je v tomto případě opět skvělé. Lumia 720 totiž nabízí jednotné tělo z polykarbonátu, které je navíc tenké (9 mm) a lehké (128 gramů). Telefon i v ruce působí dobře, neklouže a příjemně se používá. Skvělé je také zapínací tlačítko na boku přístroje, které je praktické jak pro leváky, tak i pro praváky. Nechybí ani mechanická spoušť fotoaparátu a dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti.

Hardware a displej

Lumia 720 nabízí průměrný hardware, který sice nepatří mezi špičku, ale ani není nejhorší a zajistí víceméně plynulý chod systému. Konkrétně 720 nabízí dvoujádrový procesor Snapdragon S4 s taktem 1 GHz, 512 MB paměť RAM, 8 GB interní paměti pro data a slot na microSD kartu. Prostor ke zlepšení je tedy zejména u paměti RAM, která může být jistým omezením co se týče náročnějších her a aplikací. Na druhou stranu chválím použití microSD slotu, který dříve či později využijete. 8 GB, z čehož zhruba 2 GB zabírá samotný systém není dvakrát hodně. Lze ale i využít cloudové úložiště SkyDrive, kde nově registrovaní uživatelé dostanou 7 GB prostoru zdarma.

Hardware tak zde není nejsilnější, ale nebude možná ani potřeba. Systém při běžném používání zůstane plynulý a o tom to je.

Důležitá je také zmínka o výdrži baterie. Její kapacita je 2000 mAh, což zaručí zhruba dvoudenní výdrž. Samozřejmě ale když se snažíte, dokážete telefon vybít i za několik hodin, a to například při používání navigace či brouzdání na internetu přes Wi-Fi či 3G. I tak mne ale výdrž baterie příjemně překvapila a opravdu není problém se dostat až na celé 2 dny používání.

img_0966

Lumia 720 nabízí displej o velikost 4,3″ s rozlišením 800 x 480 pixelů. Opět se tedy nejedná o naprostou špičku. Rozlišení na této úhlopříčce by mohlo být o něco jemnější, tedy alespoň 1280 pixelů na výšku. Když telefon například postavím vedle Windows Phone 8X by HTC, které má právě o něco vyšší rozlišení, rozdíl je znát. Není to sice nijak dramatické, ale lepší rozlišení by bodlo. Co se týče pozorovacích úhlů, je na tom Lumia 720 poměrně dobře. To samé platí o viditelnosti na slunci.

Displej ale i tak beru jako menší slabinu telefonu. Osobně totiž vlastním zmíněné HTC 8X a na Lumii 720 bych nepřešel právě z důvodu nižšího rozlišení displeje.

IMG_0978

Systém

Lumia 720 disponuje systémem Windows Phone 8, který je navíc doplněný o bonusové aplikace přímo od výrobce. Systém jako takový je víceméně plynulý a i přes fakt, že telefon nenabízí nejrychlejší hardware, budete s plynulostí spokojení. Jisté rozdíly oproti dražším modelům zde ale jsou. Windows Phone 8 kombinují rychlost, živé dlaždice pro rychlou orientaci a tzv. flat design. Ten se obecně nejen k této Lumií hodí a je na každém uživateli, zda jej zaujme. Je ale velmi pravděpodobné, že si systém, zejména jeho rychlost, oblíbíte a již nebudete chtít nic jiného. Ale také možné ne.

I tak ale mají Windows Phone 8 stále své mouchy. Tou největší je jistě absence notifikačního centra a pokoročilejší multitasking. Zmíněné věci sice nejsou zásadní, ale jejich vylepšení by nejednoho uživatele potěšilo. Snad se dočkáme v nadcházejících aktualizacích.

img_0978

Již bylo zmíněno, že nejen Lumia 720 disponuje bonusovými aplikacemi přímo od výrobce. Mezi ty nejzásadnější patří navigace HERE Drive, HERE City Lens, HERE Maps či aplikace na fotografování. Navigace HERE Drive je zde bez přídomku +, což značí jisté omezení. Omezení je týká regionálních map, které jsou v našem případně pouze pro Českou republiky a Slovensko. Při každém spuštění aplikace je tak potřeba vložená SIM karta, která kontroluje zemi, ve které se nacházíte. Aplikaci tak nelze použít v zahraničí (kromě Slovenska) či bez SIM karty. Stejné regionální omezení má bohužel i nejlevnější Lumia 520, avšak je zde možnos dokoupení celosvětové lincence za necelé 400 Kč. Tak či tak navigace od Nokie funguje parádně, a to samořejmě i v offline režimu.

wp4_ss_20130819_0004 wp4_ss_20130819_0005

Z dalších aplikací je dobré zmínit HERE City Lens, která pomůže s orientací ve městě, Panorama pro vytváření zajímavých panoramatických fotografií či Nokia Cinemagraph pro vytváření pohyblivých fotografií. Bonusových aplikací je ale daleko víc a většina z nich je zdarma. Rád bych ještě zmínil aplikaci HERE Maps, která je již součástí všech Windows Phone 8 telefonů. Ta kromě klasických mapových záležitostí umí i offline režim, pro který stačí stáhnout mapové podklady pro danou zemi (zde již regionální omezení není). Aplikaci lze využít nejen pro orientaci na mapě, lze ji ale také využít pro plánování trasy pro pěší či MHD. Sám jsem si HERE Maps vyzkoušel na výletě ve Vídni, kde se mi opravdu osvědčila. Oblíbil jsem si hlavně mód kompasu, který kombinuje zobrazení mapy a reálného obrazu přes fotoaparát.

wp4_ss_20130819_0001 wp4_ss_20130819_0002

Jednoduše řečeno, systém Windows Phone 8, který Lumii 720 pomáhí, není dokonalý, avšak nabízí mnoho zajímavých funkcí, povedené uživatelské prostředí a mnoho bonusových aplikací přímo od Nokie. Musí vám ale sednout.

Multimédia

Nokia je svými kvalitními fotoaparáty v mobilních telefonech proslulá. A ani Lumia 720 není výjimkou. Nabízí 6,7MPx fotoaparát, který je navíc doplněn přisvětlovací LED diodou. Fotoaparát kromě fotografií umí i natáčet 720p videa, jejichž kvalita je stejně u fotografií nadprůměrná. Poměrně kvalitní jsou fotografie i za horších světelných podmínek, kdy občas nebude potřeba ani zmíněná LED dioda. Lumia 720, podobně jako například 920, totiž nabízí různé zlepšováky pro focení za tmy, které opravdu pomáhají. Na ukázky se samozřejmě můžete podívat níže.

Fotoaparát je jednoduše nadprůměrný. Hlavně co se této cenové kategorie týče. Možná bych jen ocenil o něco vyšší rozlišení natáčených videí, což ale neberu jako nijak zásadní negativum.

Shrnutí a vedikt

Nokia Lumia 720 je skvělý telefon. Nabízí opravdu zajímavý design, kvalitní zpracování a mnoho softwarových bonusů, které u ostatních výrobců nenajdete. Je jen škoda, že zmíněná navigace HERE Drive je regionálně omezená a že celosvětová licence je pouze za příplatek. Dalším negativem bych viděl ne vždy naprosto plynulý systém Windows Phone 8, který ale stále v porovnání například se systémem Android frčí jako blesk.

img_0946

Pokud tedy hledáte telefon za zhruba 6000 Kč, za který se jistě nebudete stydět, bude Lumia 720 tou nejlepší volbou. Jedná se totiž o opravdu povedený telefon, který vás nezklame. To vám mohu garantovat. A proto dávám Lumii 720 85 %.

Kde koupit nejlevněji?

Graf ceny produktu NOKIA Lumia 720 poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable