Techboard - aktualniho info

Recenze Nokia Lumia 625 s Windows Phone 8

Nokia Recenze Windows Phone Napsal Jakub Horváth, dne 24. 10., 11:15

Finská společnost Nokia se konečně rozhodla neignorovat četné výzvy zákazníků a uvedla na trh prozatím svůj největší smartphone pod názvem Lumia 625. To teď sice díky včera představeným Lumiím 1320 a 1520 neplatí, recenze však byla psána nezávisle na nich. Velikost 4,7 palce požadavky na velikost splňuje, jak je to ale se zbytkem hardwaru a softwaru, na to se blíže zaměříme v naší recenzi.

Obsah balení

Nejprve k tomu, co si za necelých 6 000 Kč přinesete domů. To je totiž cena, za kterou se dnes Lumia 625 prodává, i když z počátku, jak už to tak u Lumií poslední doby bývá, cena byla o nějakou tu stovku vyšší. Nokia u obsahu balení zůstává tradičně u klasické microUSB nabíječky (nedělitelné), sluchátek, které jsou spíše nepohodlné, díky absenci jakýchkoliv nástavců, ať již gumových nebo látkových, microUSB kabelu a samozřejmě telefonu. Ten si můžete dopřát v několika barevných provedených, konkrétně černé, bílé, zelené, žluté a červené. Jak vidíte i z fotografií doprovázejících recenzi, my jsme testovali nejklasičtější z klasických, tedy černou variantu. Ještě bych se chtěl pozastavit u microUSB kabelu. Neznám dopodrobna ani výrobní proces, ani jeho výrobní cenu, domnívám se však, že vyrobit 50 cm kabelu, nemůže pro tak velkou společnost, jako je Nokia být obrovských finančním problémem. Kabel, který totiž k Lumii dostanete, je pro smích. Má přibližně 8 cm plus konektory, takže pokud ho budete chtít připojit do USB slotu na klasickém stolním PC, nejspíš se stane, že bude telefon viset ve vzduchu, protože kabel na zem ani na vršek PC nedosáhne.

img_0616

První dojmy a displej

Teď už ale k samotné Lumii 625. Tento následovník Lumie 720 je obrovský. Samozřejmě s porovnáním s tabletophony je to ještě drobeček, ale na klasický telefon je velký až až. Očekávali byste, že Nokia zapracuje na tom, aby byl telefon i lehký. To však není tak úplně pravda, neboť “625ka” váží 159 gramů. A v ruce je tato váha opravdu znát. Samotné zpracování je však velmi příjemné a pogumovaná záda kvituji s velkým vděkem, neboť telefon skvěle drží v ruce. Rozlišení displeje je bohužel relativně tragických 480 x 800 pixelů, což zamrzí jen do té doby, než si uvědomíme, že držíme telefon za ani ne 6 tisíc.

Na druhou stranu nevím, jak se to Nokii povedlo, ale displej je poměrně ostrý a ani čtení na slunci, i díky jednoduchému prostředí Windows Phone 8, není nikterak obtížné. Jemnost displeje 201 ppi je ale znát a tak jednotlivé pixely při bližším ohledání samozřejmě jednoduše naleznete. Například v porovnání s HTC 8X, které má displej o velikosti 4,3″, avšak s rozlišením 1280 x 800 pixelů, je rozdíl znatelný i na první pohled. I tak do Finska posílám pochvalu, protože já osobně byl s displejem v dané cenové relaci spokojený, a to jsem ze svého vlastního telefonu zvyklý na Full HD rozlišení. Musíte však přivřít obě oči, neboť podsvícení je celé nějaké podivné. Občas si dělá co chce a telefon občas podivně problikává. Zřejmě to má za následek využití IPS technologie. Jsou také znát horší pozorovací úhly. Jakmile telefon jen trochu nakloníte, displej se o řády ztmaví.

img_0625

Hardware a systém Windows Phone 8

Interní paměť telefonu činí 8 GB, nic Vám však nebrání si ji rozšířit pomocí microSDHC karet. Baterii, která má  2000 mAh, si však za větší doma nevyměníte. Nokia se rozhodla, že kvůli úspoře místa nechá baterii zapuštěnou přímo v těle přístroje. Nic však nebrání výměně krytu, který jde při troše cviku velmi jednoduše vyjmout. Jelikož je Lumie 625 směsí sice velkého, ale ne příliš kvalitního displeje, pomalého HW (pouze 2 jádrový procesor a 512 MB RAM) baterie nemá problém vydržet i zhruba dva dny běžného provozu. Tomu přispívá i operační systém, který umí s baterií velmi dobře pracovat. Že s operačním systémem Windows Phone 8 neumím pracovat já, to bych nechal prozatím stranou. Výdrž baterie je tak solidní a v dnešní době, kdy s sebou každý po kapsách nosí nějakou tu mini nabíječku (co kdyby náhodou), se jistě výdrž delší jak jeden den ocení.

img_0631

Grafickým akcelerátorem, který pomáhá procesoru (taktovaném na 1,2GHz) je Adreno 305. Ten je pro chod systému Windows Phone jako dělaný. V uživatelském prostředí jsem se tak nesetkal s žádnou delší prodlevou a vše bylo příjemně plynulé. Opět musím pochválit Nokii za vynikající SW podporu a vyladění jejích aplikací. HERE Drive jako bezplatná navigace je opravdu chválihodná a ani hudební přehrávač nebo mrvítko fotografií se v telefonu neztratí. Osobně nejsem příznivcem Windows Phone 8 a přiznám se, že se v něm ztrácím a moje práce mi v něm přijde časově velmi neefektivní. Setkal jsem se však s názorem, že jsem už moc zvyklý na Android či iOS zařízení a tak mi tato platforma nesedí a asi na tom něco bude. Nicméně uživateli, který má minimální zkušenosti se smartphony by tento operační systém mohl sedět. Je přehledný a díky organizaci dlaždic i relativně uživatelsky přizpůsobivý. A samozřejmě se najdou i skalní fanoušci tohoto systému. Těm však zřejmě nebudou sedět již dříve popsané specifikace. 

wp4_1_lumia_625

Nokia již klasicky do své Lumie zakomponovala několik speciálních aplikací, které práci s Windows Phone o něco zpříjemňují. Již zmíněná navigace HERE Drive je však opět lokálně omezená a je zde tak stejná licence jako v případě Lumie 520 a 720. Mapové podklady jsou tak zdarma jen pro Českou republiku a Slovensko. Lze však dokoupit licenci na celý svět, což vyjde na zhruba 400 Kč. Kromě navigace stojí za zmínku povedené mapy HERE Maps, HERE City Lens či Data Sense pro sledování datového tarifu a kompletně využití připojení k internetu. Nejen přítomnost aplikace Data Sense značí, že v Lumia 625 nabízí aktuální verzi systému Windows Phone 8 a snad se co nejdříve dočkáme i aktualizace na GDR3. A poté i na Lumia Black.

Multimédia

Carl Zeiss se podepsal i na tomto zařízení, a tak v něm najdeme 5MPx fotoaparát. Ten žádnou parádu v dnešní době neudělá ani v relativně světlém prostředí, natož pak při horších světelných podmínkách. Občas má Lumia 625 problémy s rychlým ostřením, což se podepíše i na výsledné fotografii. Pokud tedy chcete telefon na focení, koukněte u Nokie o řady výš. Tam se totiž nachází jedny z nejlepších fotomobilů na trhu. A Nokia jim jde vřele naproti svým softwarem, jak už jsem zmiňoval. Zamrzí i absence NFC, které se stále více a více rozmáhá hlavně pro mobilní platby. a šlo by jej zde využít například pro sdílení fotografií. Velmi kvalitní je však zvuk, který z telefonu vychází. Reproduktor velmi příjemně nezkresluje výšky ani basy (samozřejmě na 50% hlasitost, výš už je to znát exponenciálně)  a telefon tak zní příjemně. A o to jde, je vidět, na koho Nokia tímto modelem cílí. Na mladší lidi, co nechtějí či nemohou za telefon utrácet desetitisíce a chtějí svižní telefon s velkým displejem a kvalitním zvukem. A přes toto Lumia 625 splňuje.

wp4_20131023_008

Lumia 625 umí natáčet také 1080p videa a na ukázku se můžete podívat níže.

Shrnutí a verdikt

A přichází shrnutí. Nokia Lumia 625 je momentálně největší Lumií na trhu (to se ale brzy změní). Je obrovská, je relativně těžká a hardwarově patří mezi průměrné telefony. To vše však překvapivě funguje pod taktovkou Windows Phone a pro někoho, komu záleží spíše na výdrži baterie,než-li na jemnosti displeje, může být Lumia 625 skvělým řešením. Jen ať nepočítá, že se z něj stane Tono Stano, protože fotoaparát je bohužel téměř podprůměrný. Běh celého systému jako takového je však bez větších komplikací a vše je překvapivě pohodlné a rychlé.

lumia_625_hodnoceni

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable