Techboard - aktualniho info

Recenze Nokia Lumia 520 – hezký telefon lze koupit i levně

Nokia Recenze Windows Phone Napsal Martin Prokop, dne 3. 7., 01:16

Naše série recenzí na nejrůznější zařízení pokračuje dalším telefonem s Windows Phone 8, jímž je nejlevnější model od Nokie, a to Lumia 520. Ta má jasně dané přednosti – nízká cena, zajímavý design a bonusový obsah přímo od výrobce. Oproti svému konkurentovi v podobě Huawei Ascend W1 nabízí opravdu něco navíc, ale přesto má své slabiny, kde čínský kousek vede. V recenzi se tak podíváme nejen na samotný telefon, ale také na srovnání s konkurencí, a to i uvnitř Nokie. Ona totiž taková Lumia 620 je právě možná tím největším konkurentem pro model Lumia 520.

Před samotnou recenzí chci jen upozornit, že jsem testoval ještě předprodukční verzi telefonu, která se může od finálního produktu lehce lišit.

Nokia Lumia 520 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

lumia520_large_verge_medium_landscape

Představení

Nejlevnější Nokia s Windows Phone 8 – Lumia 520 – byla představena letos na mobilním kongresu v Barceloně, a to spolu s o něco lepším modelem Lumia 720 (tu jen tak mimochodem začínáme dnes v redakci testovat). Ihned po představení bylo jasné, na koho a čím bude telefon cílit. Jednoznačně je to nízká cena a masy lidí. A velmi právem. Lumia 520 je totiž telefonem nižší třídy, který i přes své zařazení nabízí kvalitní konstrukci i softwarovou výbavu.

Obsah balení a první dojem

V balení najdeme to, co byste u telefonu čekali. A to tedy nabíječku, zvlášť velmi krátký USB kabel pro synchronizaci s počítačem, pecková sluchátka, jejichž kvalita dvakrát neoslní a nějaké ty brožury a informace o výrobku. Když tedy nebudete čekat nic světoborného, určitě vás v tomto ohledu Lumia 520 nezklame.

nokia_lumia_52003

Po vybalení telefonu je ten pravý čas na první dojem. Ten byl velmi pozitivní, a to hned z několika důvodů. Lumia 520 skvěle padne do ruky, vypadá velmi elegantně, její váha je její velikosti adekvátní a i přes nižší cenu telefon působí jako pěkný kus technologie. Telefon je převážně vyroben z plastů, avšak ne žádných laciných či lesklých. Nokia si jednoduše stále drží svůj design i kvalitu, a to je jedině dobře. Telefon nijak nevrže, a to i přes to, že celý zadní kryt (včetně tlačítek na boku) je odnímatelný a tedy i výměnný. Pokud vás tedy omrzí nějaká z barev, v našem případě modrá, můžete jednoduše zadní kryt sejmout a vyměnit za jiný. Vlastnost spíše telefonů starších, na kterou ale Nokia u svých nových telefonů vcelku dost sází.

Konstrukčně je na tom telefon v ohledu na svou cenu velmi dobře.

Na přední straně telefonu najdeme displej o velikost 4″, o kterém se podrobněji zmíním níže v recenzi. Již standardně pod ním najdeme trojici hlavních ovládacích tlačítek Zpět, Domů a Hledat, které doplňují jen tlačítka na boku přístroje. A opět jsou standardní – regulace  hlasitosti, tlačítko pro vypnutí a zapnutí a spoušť fotoaparátu. Všechna zmíněná tlačítka našla své místo na pravé straně telefonu a levý tedy zůstala prázdná. Horní strana disponuje jen výstup na sluchátka (3,5 mm jack) a naopak dolním jen zdířkou mikrofonu a microUSB portem pro nabíjení a synchronizaci s počítačem.

Když ještě telefon otočíme, zadní strana nabízí jen a pouze logo výrobce a 5MPX fotoaparát, tentokrát bez přisvětlovací diody.

nokia_lumia_52012

Hardware a displej

Co se týče hardwaru, ani zde na tom Lumia 520 není nejhůře. Stále totiž beru v potaz její cenu, a to i ve srovnání s telefony s operačním systémem Android. Telefon je totiž osazen dvoujádrovým procesorem Qualcomm MSM8227 s taktem 1 GHz, 512MB pamětí RAM a 8 GB interní paměti. Hlavně interní paměť mě neskutečně potěšila, neboť konkurence v podobě HTC 8S (naše recenze) či Huawei Ascend W1 (naše recenze) byla v tomto směru více než omezená.

Tyto specifikace doplňuje slot na microSD karty či baterie s kapacitou 1430 mAh. Ta umožní telefon používat i necelé dva dny, a to při střední zátěži. Určitě tak nemusí s sebou nosit solární panel s microUSB portem, na druhou stranu ale budete dobíjet minimálně jednou za dva dny. I tak vskutku příjemná výdrž na baterii.

nokia_lumia_52005

K výdrži se pojí i celkově výkon telefonu. Jak už můžete ze specifikací odhadovat, nebude to žádná hitparáda. Na druhou stranu je systém Windows Phone 8 natolik dobře optimalizován, že ani slabší hardware nedělá při chtíči plynulého běhu žádné větší problémy. Samozřejmě jisté rozdíly v odezvě systému v porovnání s například výkonnějším HTC 8X (naše recenze) tu je, není to ale tak zásadní. Jediným omezením zde je nižší paměť RAM, která tropí problémy u náročnějších her z Windows Phone Store. Ty si totiž kvůli slabší paměti ani nenainstalujete.

Přestanu ale chválit, a to u použitého displeje. Na něm je totiž nejvíce vidět, že se na Lumii 520 šetřilo. Nejen, že podání barev a celkově pozorovací úhly patří spíše k těm podprůměrný, i viditelnost ani ne na přímém slunci není dvakrát oslnivá. A to i v porovnání s Huawei Ascend W1, kde zase vede čínský zástupce. Ale jak jsem řekl, někde se šetřit muselo.

nokia_lumia_52002

Systém Windows Phone 8

Systém Windows Phone 8 snad netřeba představovat. Pokus Microsoftu udělat díru do světa na poli mobilních systémů se pomalu, ale jistě naplňuje a i přes to, že má systém stále své mouchy a obří mezery k vylepšení, pro levné telefony je naprosto ideální. Už u hardwaru padla zmínka, že i přes slabší komponenty je plynulost systému díky optimalizaci zaručena. A je tomu opravdu tak. Systém je krásně svižný, intuitivní. Chápu ale, že ne každému sedne. Jednoduše řečeno, dlaždice nejsou pro každého, i když jsou aktivní. I tak by jim měl každý dát šanci a právě Lumia 520 je skvělým prostředkem na vyzkoušení.

A budu to omílat stále dokola – nejvíce mi u Windows Phone 8 chybí jakékoli notifikační centrum, takhle člověk totiž vůbec neví, co se okolo něj děje, alespoň tedy dokud nenasadí na všechno živé dlaždice…

[mash origin=“album“ ids=“162″]

V galerii výše je také vidět screenshot z aplikace HERE Drive. Ta jak jistě víte je plnohodnotnou navigací přímo od Nokie a dle našeho podrobného testu na více jak 1300 km, funguje skvěle a dokáže v klidu nahradit klasickou navigaci či nějaký drahý software. U modelu Lumia 520 to má ale jeden háček. Licence na mapové podklady zde totiž není jako u ostatních modelů neomezená, ale je možné používat pouze lokální mapy, v našem případě Českou a Slovenskou republiku. Je to prý právě z důvodu, aby telefon mohl být co nejlevnější. Zde bych si tak asi dal pozor na kusy z dovozu, tam totiž hrozí, že nebudete moci aktivovat mapy právě pro naší zemi.

Skvělé jsou také mobilní Office a e-maily. Celkově je tak „kancelářská práce“ na Windows Phone 8 velmi příjemná.

nokia_lumia_52013

Velmi často u telefonů s Windows Phone 8 a logem Nokie zmiňuji také dostupnost bonusových aplikací. Jinak tomu není ani v případě nejlevnějšího telefonu finského výrobce s tímto OS. Všechny aplikace, které se objevují v Nokia Kolekci jsou tak pro 520 dostupné stejně, jako pro ostatní, již dražší telefony. Jedinou výjimkou tak zůstává výše zmíněná a omezená navigace.

Multimédia

Už předminulou neděli jste si mohli v našem seriálu Jak fotí… prohlédnout fotografie, které jsem s Lumií 520 pořídil. Jejich kvalita samozřejmě není nejlepší, není ale ani nejhorší. Pokud tedy máte dobré světelné podmínky, fotografie vyjdou vesměs dobře, naopak jakmile zhasnete či zapadne slunce, nastává s focením trochu problém. A to i kvůli absenci přisvětlovací diody. Ale tak za ty peníze…

Zajímavý je ale režim panorama, na jehož výsledek se můžete podívat níže.

wp4_20130621_17_01_02_Panorama

Výhody

  • Nízká cena
  • Elegantní design
  • Kvalitní zpracování a výměnné kryty
  • Bonusový software od Nokie
  • Interní paměť alespoň 8 GB

Aktuální cena Nokia Lumia 520 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Nevýhody

  • Omezení map pouze na ČR a Slovensko
  • Nižší paměť RAM a tudíž nemožnost instalace náročnějších aplikací a her
  • Horší fotoaparát bez přisvělovací diody
  • Horší displej

Závěrečné hodnocení

Sečteno podtrženo, Nokia Lumia 520 je povedeným smartphonem nižší třídy, který i přes svá různá omezení splní svůj účel. Za cenu kolem 4000 Kč totiž dostanete opravdu rychlý telefonem se systémem Windows Phone 8, navíc s bonusovým softwarem od výrobce. Zádrhel vidím jen v horším fotoaparátu a také ne příliš kvalitním displeji. Na druhou stranu Lumia 520 nabízí zajímavý design a slušnou konstrukci, navíc doplněnou možností výměnných krytů.

Pokud tedy chcete opravdu elegantní telefon a nehrajete náročné hry, chcete telefon spíše na volání, internet či e-maily, může být Lumia 520 tou správnou volbou. Rozhodně totiž nedělá rodu Lumia ostudu. A i proto ji dávám 78 %.

Kde koupit nejlevněji?

Graf ceny produktu Nokia Lumia 520 poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable