Techboard - aktualniho info

Recenze LG Optimus 4X HD – velký Android za dobrou cenu

Android Google Recenze Napsal Martin Prokop, dne 8. 12., 21:35

Poslední necelé 3 týdny jsem měl možnost testovat LG Optimus 4X HD a byl to pro mne opětovný návrat k Androidu. Poslední rok a půl totiž používám hlavně operační systém od Microsoftu, a to Windows Phone 8 (HTC 8X). Samozřejmě ale Android sleduji a vím, co svým uživatelům nabízí. A to i díky svému tabletu HP Touchpad, na kterém mi běží právě Android 4.0.

Android 4.0.3 je i na testovaném LG, ale s uživatelskou nadstavbou.

V mé uživatelské recenzi se pokusím popsat zmíněné tři týdny s tímto špičkovým smartphonem, ale rozhodně jej nebudu šetřit. Tak jdeme na to!

Vzhled a konstrukce

Po vybalení z pěkné designové krabice na uživatele „vybafne“ samotný Optimus 4X HD, a to celé své kráse. Na přední straně najdeme velký displej, přesně pak 4,7“ s rozlišením 1280 x 720 px. Ten i po zapnutí vypadá opravdu nádherně, a co se týče podání barev, zde je taky vše v naprostém pořádku. Tady opravdu žádnou výtku nemám. Celkově ke konstrukci žádné výtky nemám. Za celé tři týdny nikde nic nevrzalo a všechno sedí tak, jak má.

wp4_20121208_012

Celkově Optimus 4X HD působí velmi elegantně. A to i přes fakt, že je telefon celý z plastu, stále vypadá pěkně. Rozhodně nepůsobí jako nějaká plastová hračička, která se po několika měsících používání rozvrže či popraská. Zadní strana telefonu je pak z tvrdšího plastu, navíc ne lesklého, ale vroubkované, což je daleko praktičtější. Nejenže se zadní strana v podstatě nemůže umazat či poškrábat, ale i se díky tomu telefon lépe drží v ruce. I velikostně mi Optimus 4X HD vyhovuje. Původně jsem byl proti velkým telefonům s úhlopříčkou nad 4“, ale ani 4,7“ v případě LG není problém. Samozřejmě je občas složitější dosáhnout palcem přes celý displej do horního rohu (alespoň pro mne jako leváka), ale i na toto se dá zvyknout a najít ten správný způsob.

V balení pak kromě telefonu najdeme cestovní nabíječku, USB kabel (se standardním microUSB konektorem), špuntová sluchátka, různé manuály a informační brožury a také dvojici NFC tagů (o nich v dalších kapitolách).

wp4_20121208_004

wp4_20121208_008

Android ve spojení s nadstavbou od LG

Zatím jsem k telefonu žádnou výtku neměl, teď ale budu popisovat práci s telefon a tedy systémem Android a první kritika dorazí již brzy. LG Optimus 4X HD obsahuje Android ve verzi 4.0.3 a během testování mi dorazil jeden update – novější verzi ale nepřinesl. Na to jsme ale u systému od Google zvyklí, nebo se pletu?

Celkově jsem se na toto testování těšil, protože poslední Android, který mi prošel prsty, byl model Nexus S a Incredible S od HTC. Mezitím jsem ale měl k dispozici hned dva tablety na test, oba s Android 3.x a nyní víc jak půl roku používám tablet od HP v kombinaci se systémem webOS a právě Androidem ve verzi 4.0. Věděl jsem tak, co mě čeká a co mne nemine.

I tak jsem byl něčím překvapen, a to uživatelskou nadstavbou přímo od LG. Ta na první pohled vypadá velmi pěkně, hlavně pak zamykací obrazovka je vymyšlená dobře, a to i co se týče praktičnosti. Můžete si totiž nastavit až 4 rychlé volby aplikací a člověk se tak nemusí zdržovat s odemykáním telefonu a až následným spouštěním aplikací. Samozřejmě je zde i možnost telefon odemknout klasicky, po čemž se nám zobrazí hlavní obrazovka s různými widgety, spouštěči apod. LG nabízí pěknou řádku vlastních widgetů, mezi ty nejzajímavější pak určitě patří hodiny s aktuálním počasím Vámi nastavených míst. Kromě času a počasí pak samozřejmě nechybí ani widgety hudebního přehrávače, e-mailových účtů, různých RSS zpráv apod. U Androidu ale nejste ničím omezeni a vždy si můžete další widgety dostáhnout z Google Play obchodu.

Hlavních obrazovek je na modelu Optimus 4X HD celkem 7. Primární je ta prostřední, tudíž s číslem 4. Na každé další se pak zobrazuje lišta s Google vyhledáváním, což je při každodenním používáním opravdu praktické. Nechybí ani živé tapety, které ale mají vliv na baterii a celkový chod systému, což je u Androidu i při vícejádrových procesorů poměrně problém. LG Optimus 4X HD disponuje 4-jádrovým procesorem Kal-El, který ve skutečnosti pracuje až s pěti jádry ARM Cortex-A9. Telefon ale ani tak není úplně plynulý a troufám si říct, že je i o něco pomalejší než původní série telefonů s Windows Phone 7, která měla pouze jednojádrový procesor.

To ale není tak moc záležitost LG, jako celého systému Android. Aneb „čím víc jader, tím víc Adidas :-)“.

Chod systému je ale opravdu plynulý a i když si některé zpomalení všimnete, není to většinou na dlouho. Co ale větším problémem, jsou jistě pády nejrůznějších aplikací. A to i těch nativních. Většinou se mi během testování stávalo, že aplikace na SMS zprávy padala i několikrát denně. Proč? Na to jsem nepřišel. I když jsem telefon vypnul a zapnul, pak psal další SMS, stejně aplikace spadla a SMS spadla pak do konceptů.

2012-12-08-16-02-25

Tento jev se mi stával i u dalších aplikací, a to třeba u Twitter klienta jménem Falcon Pro. Píšu nový tweet (doporučuji svůj účet @lilcoln) a ejhle – aplikace spadne. Tak ji spustím znovu a píšu dál. Jsou to takové drobnosti, které ale opravdu otravují.

Android, ať už v kterékoli verzi, disponuje multitaskingem, tudíž možností mít více spuštěných aplikací. Nabídka všech spuštěných programů se vyvolá delším podržením prostředního dotykového tlačítka pod displejem s označením „Domů“. Aplikacemi buď můžeme listovat nebo je také ukončit snadným posunutím doleva či doprava.

Celkově bych rád tuto kapitolu své recenze shrnul následovně: LG Optimus 4X HD disponuje jednou z nejnovějších verzí operačního systému Android, ale stále je zde prostor pro aktualizace. Proč totiž mít v telefonu neaktuální verzi OS, když bych mohl mít novou a lepší? LG ale delší dobu slibuje, že se v tomto směru polepší a bude své aktualizace na novější verze vydávat rychleji a pro více telefonů. Tak uvidíme. Zároveň je v telefonu kromě systému Android i uživatelská nadstavba přímo od výrobce, která není vůbec špatná. Celkově mi vyhovovala, i když třeba nabídka všech aplikací je pekelně nepřehledná. Názvy aplikací se zalamují velmi podivně, a když chcete rychle najít nějakou aplikaci, nepočítejte ani s pořadím dle abecedy. Musíme hledat pěkně dle zpřeházených názvů. Možná zde je možnost si ikonky v nabídce (ne na plochách!) aplikací přeorganizovat, ale já ji nikde nenašel.

Multimédia

Fotoaparát je na Optimu 4X HD 8MPx, ale právě na tomto modelu je krásně vidět, že megapixely nejsou vůbec všechno. Výsledné fotografie totiž patří spíše do skupiny horšího průměru. Nejenže aplikace nabíhá velmi dlouho a při focení není vidět mřížka ostření, ale i výsledné fotografie nestojí za nic. V tomto mě telefon od LG zklamal asi nejvíce. Velký, krásný displej a takhle špatný fotoaparát – škoda.

Optimus 4X HD disponuje také přední kamerkou, kterou využijete hlavně jako doplňěk pro videohovory či jako alternativu fotoaparátu. Kvalita fotek není na přední kamerku špatná.

CAM00011

Z ostatních multimédií pak zmíním reproduktor telefonu, který na druhou stranu není vůbec špatný. Jeho hlasitost je dostačující a poměr výšek a basů je tak akorát. To samé se dá říct o přibalených sluchátkách – nečekejte nic převratného, ale ani nic špatného.

LG Optimus 4X HD je jak dělaný na sledování filmů. Pěkný velký displej v kombinaci s dobrým rozlišením a velkým množstvím podporovaných formátu (zde doporučuji MX Player, který zvládá i AVI s titulky a má nepřeberné množství nastavení) tvoří opravdu dobré zázemí pro sledování filmů i na delších cestách. Zde by mohl pak být snad jeden problém, a to baterie – tím se dostáváme do další kapitoly.

CAM00016

 

Výdrž baterie

I přes fakt, že Optimus 4X HD disponuje baterií s kapacitou 2150 mAh, což není vůbec málo, nevydrží při větší zátěži více jak jeden den. To ale dnes nezvládne skoro žádný chytrý telefon. Zrovna včera, tedy v pátek 7. 12. jsem jej vytáhl z nabíječky okolo půl 8 ráno a používal jej tak průměrně. Několik telefonních hovorů, stálé připojení na internet (ať už přes Wi-Fi či 3G), zhruba 200 SMS apod. a už okolo půl 10 večer hlásil méně jak 15 % baterie. Musím ale zase pochopit, že telefon musí napájet obří displej a i když se jas reguluje dle venkovních podmínek (lze samozřejmě vypnout a nastavit jas na pevno), v podstatě více jak jeden vydržet nemůže.

Zvláštní ale je, že i když neděláte na telefonu náročnější věci (příkladem 3D hry či video v HD rozlišení), Optimus 4X HD se velmi přehřívá. Na běhu systému to sice moc nepoznáte, ale i tak to není dvakrát příjemné, že Vám telefon topí do rukou. Zahřívá se právě baterie, kterou od Vašich rukou dělí jen kus plastu. I když v zimě alespoň nepotřebujete rukavice :-).

Další poznatky

E-mail

Samozřejmostí u dnešních smartphonů je napojení na nejrůznější e-mailové účty. U Optimu 4X HD to není výjimkou. Nechybí kompletní synchronizace s Google účtem (maily, kontakty, kalendáře, ale i třeba hudba) a také Microsoft Exchange či POP3 (IMAP) protokoly. Co mě ale překvapilo a zarazilo, byla nemožnost dostáhnout další maily právě ze zmíněného POP3 účtu. Upřímně nevím, kde je chyba, protože možnost stáhnutí dalších mailů u LG je, ale po kliku se nic nestane.

NFC

Velké plus, které LG naopak dávám, je za použití technologie NFC (Near Field Communication). Jedná se o technologii především na bezkontaktní platby, která ale není nijak omezená. Vznikají tak různé NFC tagy, které i LG přibalilo. Jedná se o dvojici šťítků s označením Office a Car mode. Office, tedy kancelářský, mód zapne různé kancelářské aplikace a nastavení. Auto mód pak zapne GPS a navigaci. Nalepíte si tak tento tag třeba u dveře u auta, při nasedání jen přejedete přes štítkem telefonem a vše se zapne bez dalšího lidského přičinění.

QuickMemo

Podobně jako Samsung Galaxy Note, i LG Optimus 4X HD disponuje možností tvořit krátké poznámky, a to přímo prstem na displeji. Nepotřebujete tak žádný otravný stylus. Zde vidím velkou výhodu hlavně kvůli rychlému zapsání myšlenky či úpravě screenshotu obrazovky. K čem je to ale dobré? Představte si, že chcete svému známénu ukázat přesně na mapě, kde se sejdeme a po zadání ulice a číslá Vám Google Mapy ukáží místo lehce jinde. Zapnete QuickMemo (jen vysunutím notifikační lišty) a na mapu mu prstem nakreslíte, kudy přesně má jít a kde se sejdete. Obrázek uložíte a pošlete mailem nebo dáte sdílet na různé sociální sítě.

Shrnutí

LG Optimus 4X nabízí mnoho zajímavých funkcí v krásném elegantním designu, které ale pro některé uživatele může být lehce konzervativní. Mě to ale nepřišlo, hlavně díky dvěma pruhům na boku přístroje. Uvnitř telefonu tepe 4-jádrový procesor, který systému zajišťuje plynulý chod, a to i větší zátěži. S občasnými pády aplikací i tak musíte počítat. To jde ale na vrub spíše samotnému systému Google. Uživatelské prostředí přímo od LG se k telefonu také hodí a dle mého vypadá i lépe než nativní prostředí z telefonů Nexus. Velmi praktické jsou pak poznámky přímo na displeji bez použití stylusu a také technologie NFC.

wp4_20121208_011

Hůře je na tom pak fotoaparát, což je veliká škoda. I tak bych ale telefon doporučil zejména lidem, co hledají telefon s větším displejem, slušnou výbavou a nechtějí úplnou plastovou hračku, co jistě něco vydrží. Do budoucna by se pak mohly vylepšit aktualizace na novější verze systému a další drobnosti. A pokud někdo stále bere LG jako druhořadého výrobce spíše průměrných telefonů, měl by své názory přehodnotit, protože tomu tak už dávno není.

I tak se ale rád vrátím ke svému Windows Phone 8X by HTC, což ale není vina LG ani modelu Optimus 4X HD, jako spíše samotného systému Android.

Graf ceny produktu LG P880 Optimus 4X HD poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable