Techboard - aktualniho info

Recenze Lenovo Yoga s Windows RT – něco tomu chybí

Microsoft Recenze Windows Napsal Martin Prokop, dne 13. 2., 14:13

Série recenzí na zajímavé stroje s Windows 8 či RT pokračují dnešním pohledem na Lenovo Yoga.  Jedná se o tablet a notebook ve velmi zajímavé konstrukci, kterou nikdo kromě Lenova nenabízí. Je to i první notebook (verze s 13″ displejem pak i ultrabook) s kompletně otočným displejem, tudíž o 360°. K nám do redakce se zatím dostala menší varianta s 11″ displejem a Windows RT, na které jsem byl hodně zvědavý.

Pro začátek si shrneme hlavní přednosti, které jsou hned zřejmé: skvělá a zajímavá konstrukce, dotykový displej i plnohodnotná klávesnice a velmi dobrá výdrž na baterii. Naopak negativa jsou: vyšší cena, Windows RT a tudíž i nedostatek aplikací.

Představení, konstrukce a obsah balení

Lenovo Yoga byla představená již na CESu 2012, kde Lenovo překvapilo nejednoho novináře. Byla to opravdu netradiční konstrukce a skvěle se hodila ke koncepci Windows 8. Což se mi i při testování potvrdilo. Nabízí tedy o 360° otočný dotykový displej a tudíž ji můžete používat i jako tablet, i jako notebook (záměrně ji nenazývám ultrabook, neboť ji nepohání procesor od Intelu a tudíž nesplňuje základní požadavky býti ultrabookem). Zpracování kloubu je velmi kvalitní a vypadá, že vydrží opravdu hodně. Za zhruba 14 denní testování jsem nezaznamenal jediný problém, což platí pro celý hardware. Tablet je zpracován opravdu skvěle, a to od klávesnice, celkového šasi až po displej a konektory pro nabíjení či připojení periferií přes USB.

A co navíc, námi testovaný notebook byl z obou stran oranžový a působil opravdu úžasně. Nejen na oko, ale i na omak. Je opravdu vidět, že si zde Lenovo dalo hodně záležet. Překvapen jsem byl z váhy přístroje, a to i přes 1,25 kg příjemně. V rukou opravdu na tuto hmotnost nepůsobí. Dalším plusem je kvalitní šasi, které nemá nikde žádné mezery, a to i díky faktu, že na 11″ verzi nenajdeme větrák. Vše je totiž chlazeno pasivně. Větší teploty spodní části jsem si pak všiml jen u používání v posteli na peřině.

Kromě samotného přístroje v hezké černé krabici najdeme samozřejmě nabíječku – opět je použita větší, včetně trafa, což se mi k takto mobilnímu zařízení nehodí. Pravdou ale je, že s Yogou vydržíte klidně dva dny bez nabíječky a tudíž s ní nemusíte vždy počítat. Z balení je to vše a tudíž v něm nenajdeme nic navíc, jako třeba v případě Sony VAIO Duo 11, kde byl i aktivní stylus pro snadnější ovládání systému.

Krátký videopohled

Budeme rádi, když nám napíšete, co si o videopohledu myslíte. Máme s ním počítat i do dalších recenzí? Je to náš první pokus a do budoucna se chceme zlepšit!

Hardware

V předchozí kapitole naší recenze jsem hardware lehce nakousl. Teď se na něj ale podíváme o něco podrobněji. Konstrukci ale už nechám být, ta je jednoduše prvotřídní a nemohu ji nic vytknout. Takzvaná střeva tabletu pak jsou: Nvidia Tegra 3, 2 GB RAM a 64 GB SSD disk. Z něj ale zhruba 20 GB zabírá samotný systém a také kancelářská sada Office RT. Je to tedy podobné jako u Surface RT, kde se skoro nevyplatí kupovat 32GB verzi (z 32 GB totiž po prvním spuštění zbude zhruba 16 GB, což je skoro vtip). V případě Yogy zbude něco málo přes 45 GB, což ze 64GB disku také není zrovna moc.

Z další výbavy pak nutno zmínit Bluetooth ve verzi 4.0, 2x USB porty pro připojení čehokoli, HDMI výstup, výstup na sluchátka či reproduktory a čtečku paměťových SD karet. Na tablet docela slušné, že? Výhodou této konstrukce tak není jen kvalitní klávesnice a zajímavé provedení, ale i právě dostatek portů, které jsou na mobilních zařízeních potřeba stejně, jako na klasickém počítači. Velmi mě pak potěšilo použití portu pro nabíječku. Ten je totiž stejně jako u jablečných přístrojů oboustranný a je tak jedno, jak do něj nabíječku zasunete. Může to znít jak prkotina, ale ušetří to člověku nejen čas, ale i nervy.

galerie_lenovo_yoga05

Co se týče výkonu tabletu, zde úplně nevím, jaký závěr z testování vyvodit. I přes přítomnost čtyřjádrové Tegry 3 v kombinaci s 2 GB paměti RAM (tzn. opravdu důstojná konkurence všech tabletů s Androidem a možná i iPadu) se mi výkon přístroje nezdál moc dobrý. Bylo to ale spíše zapříčeněno samotným systémem Windows RT, na který se podíváme nyní.

Systém – Windows RT

Na první setkání s osekanými Windows 8 jsem se opravdu těšil. Delší dobu mě totiž láká Surface RT, jakožto doplňkový přístroj k Windows 8 a Windows Phone 8. A Yoga mi dala skvělou možnost, jak si systém vyzkoušet. První desítky minut byly ve znamení „WOW efektu“, avšak první zklamání přišlo při spuštění více aplikací naráz. Celý systém a hlavně internetový prohlížeč, se neskutečně zpomalil, a to hlavně při práci s Facebookem či Twitterem. Najít totiž kvalitní aplikace minimálně pro tyto dvě sociální sítě je téměř nadlidský výkon. Na oficiální aplikace úplně zapomeňte a kupovat si Twitter klient za 200 Kč bez možnosti vyzkoušení také není ideální. Alespoň ze začátku tak budete nuceni sociální sítě používat hlavně v IE, což může být pro celý chod systému někdy vcelku smrtelné.

Jinak ale Windows RT fungují dobře, předinstalované aplikace typu počasí, kalendář, mapy apod. vypadají a fungují tak, jak byste čekali. Velmi se mi líbí jednotný styl u všech, i posléze stažených aplikací. Těch na Windows Store ale zatím moc není. Z těch českých mě zaujala aplikace Novinky.cz či Games. Jejich ovládání je velmi příjemné a do celé koncepce nových Windows skvěle zapadají. Jen jich je zkrátka velmi málo.

V tom vidím i hlavní problém celé platformy Windows RT. Chcete aplikaci na RSS? Nenajdete žádnou dobrou. A takhle bych mohl pokračovat i několik odstavců. 4 měsíce po uvedení Windows 8 a RT na trh je to skutečně bída.

Běh systému, jako takového, je ale velmi dobrý. Oceníte hlavně dostupná gesta, kdy pohybem zleva doprava vyvoláte poslední aplikaci či rovnou jejich seznam. Gestem opačným směrem pak kontextovou nabídku k vyhledávání (i v aplikaci), sdílení, nastavení či návratu na Start obrazovku. Každá aplikace navíc nabízí vlastní nastavení v podobě tzv. swipu shora dolů či naopak. Po tomto vyvolání se zobrazí doplňující funkce dané aplikace a například v případě počasí se vyvolá možnost aktualizace či volby dalších oblíbených míst (či v Internet Exploreru to vyvolá seznam panelů apod.). I tak mi ale na Windows RT něco nesedí. Obávám se, že to je právě ta zmíněná rychlost, která při více spuštěných aplikací vezme roha a ukáže se až když aplikace zavřete (ty se nedají zavřít najednou, což je také otrava). Nejvíce jsem to poznal při přehrávání videí na YouTube (opět chybí nějaká pořádná aplikace) či spouštění náročnějších aplikací. Poznat je to také při přehrávání 720p videa, které také není úplně plynulé. O 1080p ani nemluvě, to ani nemělo cenu zkoušet.

screen_lenovo_yoga04

Abych ale jen nekritizoval – na Windows RT se mi líbí možnost mít dvě aplikace vedle sebe, což známe i z Windows 8. Pěkným příkladem je pak použití u map, kdy v internetovém prohlížeči máte otevřené stránky nějakého podniku a v menším okně na mapě hledáte, kde se hospůdka přesně nachází.

I tak mi ale na Windows RT něco nesedí. Obávám se, že to je právě ta zmíněná rychlost, která při více spuštěných aplikací vezme roha a ukáže se až když aplikace zavřete (ty se nedají zavřít najednou, což je také otrava).

Sečteno podtrženo, Windows RT jsou zajímavým počinem ze strany Microsoftu, kdy sice použil velmi pěkné a intuitivní ovládání, avšak na něco zapomněl. To něco je v tomto případě optimalizace a páka na vývojáře, aby své aplikace začali převádět a tvořit i pro tuto platformu. Je totiž škoda, aby koncept živých dlaždic na tabletu jako je Yoga ztroskotal na tom, že 5 aplikací už Tegra 3 neutáhne (hlavně pak Internet Explorer) a že možná těch 5 aplikací ani používat nebudete, protože na Windows Store prostě nejsou. Samozřejmě to trochu přeháním, ale myslím, že pointu z toho chápete.

Poznámka: Aplikací ve Windows Store (US) je necelých 29 000.

Displej

A ještě se vracím zpět k hardwaru. Nutno totiž zmínit displej, který je na testované verzi 11,6″ s rozlišením 1366 × 768 pixelů a tudíž se jedná o poměr stran 16:9. Lenovo dále nabízí 13″ verzi Yogy, která již disponuje plnohodnotnými Windows 8 a předchozí kapitola by tak u ní vypadala lehce jinak. Zvolené rozlišení je minimální, na kterém Windows RT fungují a na běžnou práci s tabletem naprosto stačí. Odezvy displeje jsou velmi plynulé a přišly mi dokonce lepší než u nedávno testovaného ultrabooku od Sony. Pozorovací úhly i viditelnost na slunci jsou průměrné, až nadprůměrné. Však podívejte se sami na obrázku níže.

Byl jsem však překvapen, že displej neumožňuje až 10 dotyků naráz. U většiny konkurenčních tabletů či notebooků s dotykovým displejem tato možnost bývá a i když jsem se o ní dozvěděl až při důkladnějším čtení kompletní specifikace tabletu, je nutno ji zmínit. Při běžném používání tento handicap totiž moc nezaznamenáte.

galerie_lenovo_yoga07

Na co se nezapomnělo

Výdrž baterie – Lenovo u své Yogy prezentuje až 13 hodinovou výdrž, na kterou když budete chtít, tak se opravdu dostanete. Je to až neskutečné, jak se do takto malého těla vešla tak kvalitní baterie, která dokáže tablet udržet i několik dní naživu. Samozřejmě je ale možná ji vybít i za den, a to neustálým brouzdáním na internetu či přehráváním 720p videí.

Různé úhly používání – Během testování modelu Yoga jsem si nejvíce zvykl na pozici ala notebook, a to hlavně při práci na stole. Do postele či na gauč je pak nejlepší displej překlopit o 360° a pokud nepotřebujete tolik psát, je ideální pozice ala tablet. Skvělé jsou ale i další dvě polohy, ve kterých můžete tablet/notebook používat. Jedna z nich je tzv. stan (zmíněný i ukázaný ve videopohledu výše), kterou oceníte hlavně při sledování filmů. Možností je opravdu hodně a je na každém uživateli, jak bude Yogu používat. Skvělé na tom je to, že nejste ničím omezování a když potřebujete, můžete ji překroutit do stavu notebooku a mít téměř plnohodnotný počítač.

lenovo-yoga-main2

Klávesnice a touchpad – Použitá klávesnice je, stejně jako ostatní konstrukce přístroje, velmi dobrá a psalo se mi na ní vcelku dobře. Podobá se těm z modelové řady Thinkpad. Co už je ale odlišné, je použitý touchpad. Ten je po vzoru Macbooků či řady ultrabooků a je samozřejmě vícedotykový. Nabízí lehce netradiční povrch, který nemusí všem vyhovovat. Hlavní je ale zde stále dotykový displej, s kterým je ovládání tabletu, i v pozici notebooku, přesnější.

Office RT – Kancelářská sada Office RT je ve všech tabletech s Windows RT předinstalována a tudíž ji nemusíte k přístroji dokupovat (což neplatí třeba u Surface Pro). Nabízí klasické prostředí, jak jej známe z Windows plochy a kombinovat jej můžete například s OneNote aplikací v prostředí Metro. Tady Microsoft chválím, i když nějaký prostor k vylepšení tu stále je.

Závěr a hodnocení

Přichází čas na hodnocení, a to v případě Yogy nebude vůbec jednoduché. Je zde totiž sklouben skvělý hardware, klávesnice s dotykovým displejem a lehce nedotažený systém Windows RT, který je navíc limitován nedostatkem aplikací ve Windows Store. K tomu přidejte cenu [ Aktuální cena Lenovo IdeaPad Yoga 11 59-351901 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) ] kolem 18 000 Kč a rozhodování může začít. Já bych o koupi Lenovo Yoga i s Windows RT neváhal, kdyby cena byla zhruba o 6000 Kč nižší, neboť se stále nejedná o klasický notebook, nýbrž „jen“ tablet.

Pokud ale hlavně používáte internetový prohlížeč, Office a nepotřebujete mít tunu aplikací, bude vám Lenovo Yoga 11 vyhovovat. Naprosto skvělá je totiž kombinaci notebooku a tabletu, kdy přístroj v takovém či makovém stavu vydrží nabitý minimálně 10 hodin a nemusíte nic odpojovat, stačí jen přetočit displej.

Graf ceny produktu Lenovo IdeaPad Yoga 11 59-351901 poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable