Techboard - aktualniho info

Recenze: Lenovo Ideapad U410 s Windows 8

Windows Napsal Martin Prokop twitter dne 6. 1., 12:50

Přes Vánoce a část ledna jsme v redakci testovali trochu netradiční zařízení (myšleno pro web msft.cz). Jedná se o ultrabook Lenovo Ideapad U410 z první vlny tenkých notebooků pod dohledem Intelu s Windows 8, který stihl předvánoční trh a prodává se relativně dlouho. My se v recenzi podíváme hlavně na to, jak ultrabook spolupracuje s novými Windows 8 a co za necelých 20 000 Kč uživateli opravdu nabídne.

Testovali jsme verzi s procesorem Intel i5 Ivy Bridge (takt 1,7 GHz), 8GB pamětí RAM, 14″ monitor s HD (rozuměj 1366 x 768 px) rozlišením a dvěma harddisky o kapacitě 500 a 24 GB. Druhý zmíněný harddisk je typu SSD a má tak zajišťovat rychlejší chod systému Windows. Kromě toho ultrabook nabízí integrovanou grafikou Intel HD Graphics 4000. Model Ideapad U410 slibuje i poměrně vysokou výdrž, údajně až 9 hodin.

U410-hero-ribbon

Výhody:

  • Hardwarová vybavenost
  • Dostatek portů pro periferní zařízení
  • Stylový design
  • Povedený velký touchpad
  • Rychlý start systému

Nevýhody:

  • Absence dotykové obrazovky
  • Na displeji neúplně jistá konstrukce
  • Prohíbající se materiál pod klávesnicí
  • Otravná gesta Windows 8

Design a zpracování

Po vybalení ultrabooku z krabice jsem byl příjemně potěšen jeho vzhledem, a to i přes fakt, že se až příliš podobá konkurečnímu Macbooku Pro od Applu. Co mne naopak lehce zklamalo, byla tloušťka ultrabooku. Například oproti Aceru Aspire či Asusu Zenbook se jedná o masivnější přístroj, který jen tak tak splňuje požadavky Intelu v ohledu rozměrů ultrabooků. Na druhou stranu je U410 celkem bytelný a nemusíte se tak bát nějakého poškození. Celý ultrabook navíc pokrývá odlehčený hliník, opět stejně jako u Macbooku Pro či Air. Rozdíl oproti jablečným strojům s Mac OSX je pak asi jen ve vrchní hraně displeje, která není světle šedá jako zbytek ultrabooku, nýbrž grafitově šedá, modrá či červená. Ano, model U410 je dodáván v těchto třech barevných variantách. A barva není jen na horní straně přístroje, kde je to zajímavé, ale i na dolní, kde už mi to tak hezké nepřijde.

vzadu

Co se týče konstrukce, tak mám velmi rozpačité pocity. Na jednu stranu mi přijde dobrá, hlavně pak zpracování okolo USB portů a celkově hran ultrabooku, ale v okolí klávesnice a monitoru už mi tak jistá nepřijde. Nechci tím říkat, že něco vrže či podobně, ale třeba chytit U410 čistě za roh monitoru jsem si netroufl. Ještě dodám, že bych uvítal lépe zvolené protiskluzové špunty na dolní straně přístroje, tyto totiž moc svou roli neplní a ultrabook tak jezdí po stole více, než by měl.

Jinak je ale zpracování povedené a hlavně vše lícuje jak má a ultrabook působí opravdu elegantně.

Hardwarová výbava a výkon

Již výše jsem o modelu U410 zmiňoval, že disponuje procesorem i5 od Intelu, a to s taktem 1,7 GHz, což je na poli ultrabooků lepší standard. Samozřejmě se na trhu objevují i výkonnější stroje s i7, ale na druhou stranu najdeme i nějaké s i3 a menší RAM pamětí. U410 by tak dle parametrů neměla být žádné ořezávátko, což opravdu není. Nejnovější hry v plném rozlišení a s maximálními detaily si na něm sice nezahrajete, ale i tak by některé z nich mohl tzv. utáhnout. Navíc ani při větší záteži se ultrabook moc nepřehřívá, a tak je práce s ním stále pohodlná. Poměrně velký výduch je umístěn na levém boku přístroje a za dobu testování se mi nestalo, že by byl příliš hlučný.

Screenshot (4)

Příjemně mě překvapila hlavně přítomnost 8GB paměti RAM, kvůli které zde musí být i 64-bitová verze Windows 8. Zároveň posílám do Lenova plus za použití SSD disku ke zrychlení operačního systému, které je znát hlavně u startu přístroje (hlavně při probuzení ze spánku otevřením víka, které proběhne maximálně do 2 vteřin).

detail (2)

Celkově je výkon u modelu U410 na dobré úrovni a nemusíte se bát v podstatě ani náročnějších programů na úpravu grafiky apod. Samozřejmě nesmíte čekat superrychlý stroj, který bude mít výkon jako plnohodnotný stolní počítač, ale u toho se u ultrabooků ani moc nepočítá. Ultrabooky jsou počítače spíše na cesty, do práce či školy, a to hlavně díky menší hmotnosti, dobré výbavě a slušné výdrži na baterie.

Displej

Model Ideapad U410 disponuje 14″ HD displejem s rozlišením 1366 x 768 px a poměrem stran 16:9. Použité rozlišení je na ultrabook těchto rozměrů a v této cenové kategorie poměrně málo a nikdo by se jistě nezlobil za použití vyššího, nejlépe fullHD rozlišení. Displej je zároveň lesklý, což pro někoho může být výhoda, pro někoho zase nevýhoda. Já osobně jsem na lesklé monitory zvyklý a vyhovují mi o něco více než ty matné.

Portová vybavenost

U kategorie notebooků s menšími rozměry (tedy ultrabooky), hlavně co se týče tloušťky, se od začátku počítá s menší vybaveností různých portů pro připojení dalších periferních zařízení. Podobně tomu je i u modelu Ideapad U410. I tak ale nabízí celkem 4 USB porty, z toho dva s označením 3.0, HDMI výstup, výstup pro sluchátka či vstup mikrofonu (ano, jeden sdílený), zdířku pro LAN kabel (RJ-45) a také čtečku paměťových SD karet. Chybí tak jen VGA výstup pro starší monitory či projektory, což ale na ultrabook není vůbec špatné.

port1

port2

Windows 8 na palubě

Důvodem testování Lenova Ideapad U410 na msft.cz je přítomnost Windows 8, revolučního systému od Microsoftu. Ano, revoluční ten systém opravdu je, je ale otázka, zda i na tomto ultrabooku bez dotykové obrazovky. Pravděpodobně ne a rozhodně by přítomnost Windows 8 dávala daleko větší smysl, kdybychom mohli po obrazovce jezdit prstem (což můžeme i teď, ale nic se neděje). Stane se tak běžně, že rozhraní Metro vidíte denně třeba jen jednou či dvakrát, a to při spouštění programů, které nemáte připnuté na lište Desktopu (Plochy) či vyhledávání dokumentů v úložišti počítače.

Screenshot (2)

I tak se ale Windows 8 dají na přístroji bez dotykové obrazovky používat. Aplikace ze Store můžete stahovat tak jako tak a i když jejich ovládání není tak příjemné, pomůže Vám s tím přítomný a dost velký touchpad s dobrou odezvou. Gesta sice prsty 100% nenahradí, ale dobře doplní klávesové zkratky, kterých na Windows 8 není málo. Štvát Vás bude jistě nemožnost vypnutí gest přebraných z dotykových přístrojů s Windows 8, a to přejetí prstu zleva doprava (přepnutí na předchozí aplikaci) a zároveň zprava doleva, které udělá to samé co zkratka Win + C (vyvolání dalších ovládácích prvků aplikace a zařízení samotného).

Poznámka: Gesta lze vypnout úpravou registrů a na internetu najdete hned několik návodů, jak to provést.

wp4_20121226_006

Kromě gest nechápu některé propojení plochy a prostředí Metro. Na mysli mám například spouštění Metro aplikací z plochy (třeba prohlížení obrázků primárně nastaveno na aplikaci Fotky v „Metru“ či zobrazení stavu připojení k internetu, které je v Metro stylu a stav baterie naopak v desktop stylu). To ale není záležitost Lenova, ani modelu U410, ale celých Windows 8, a tak to neberu jako zápornou vlastnost testovaného ultrabooku.

Je pravdou, že rozhraní Metro (Modern UI, abych byl přesný) práci na noteboocích či ultraboocích bez dotykové obrazovky moc nezrychluje či neusnadňuje, ale jednoduše když Metro nechci vídat, nemusím (až na výjimky). Klasická plocha ze starších Windows zůstala a navíc je systém o něco rychlejší a stabilnější, a tak i přes otravná gesta je přítomnost Windows 8 kladná vlastnost. Navíc v kombinaci s SSD diskem má neuvěřitelně rychlý start.

windows8

Touchpad a klávesnice

Už v předešlé kapitole jsem použitý touchpad chválil. Je dostatečně velký a příjemně se ovládá. Navíc je multidotekový a tak gesta pinch-to-zoom apod. jsou naprostou samozřejmostí. Nechybí ani klasické rozdělení na „levé a pravé“ tlačítko, které ale nikterak neomezuje používání celé plochy touchpadu pouze pro levý klik. Příjemné je pak posouvání webových stránek či dokumentů pouhým „swipem“ po touchpadu.

klavesnice-touchpad

Klávesnice je 6-ti řadá a nabízí tak plnohodnotné uspořádání kláves. Jako plus hodnotím použití primárních tlačítek pro rychlou změnu stavu v horní řadě místo klasických F1 až F12 (navýšení či snížení hlasitosti nebo jasu podsvícení, zapnutí a vypnutí leteckého módu apod.). Klávesnice je opravdu dobře poskládána a píše se na ní velmi dobře. Jedinou její nevýhodou je vyšší hlasitá odezva a „houpající se“ podložení. Občas tak máte pocit, že na ní ťukáte až moc (jak podle zvuku, tak podle pruhnutí materiálu pod klávesami), ale Vámi to pravděpodobně nebude.

Výdrž baterie a ostatní poznatky

Výrobce na stránce produktu uvádí výdrž na baterie až 9 hodin. Nevím, zda je to úplně možné, ale když byste vypnuli všechny procesy, ztlumili jas na minimum a na notebooku nic nedělali, možná byste se na tuto hranici dostali. Nepočítejte ale ani se zapnutou Wi-Fi či podobně. Když ale ultrabook používáte, a to včetně připojení přes Wi-Fi, výdrž bude o něco menší, přesto ale poměrně slušná. Já osobně se při klasické práci na internetu dostal na hranici okolo 5,5 hodiny. K tomu jsem si ale přehrával i hudbu a jas monitoru měl zhruba na půlku.

Váha – při výběru počítače z řady ultrabooků u většiny lidí rozhoduje váha přístroje. Počítá se totiž s častým přenášením, a tak to chce váhu co nejnižší. V přípradě U410 se jedná o váhu 1,8 kg, což není zrovna málo. Samozřejmě musíme brát ohledy na to, že se jedná o 14″ ultrabook, i tak bych ale očekával o něco nižší hmotnost a také menší tloušťku přístroje. Přidejte totiž k ultrabooku nabíječku a jste na váze okolo 2 kg, což například pro dámská ramena není zrovna málo.

detail

Závěrečné shnutí a hodnocení

Sečteno podtrženo, Lenovo Ideapad U410 je konkurenceschopný stroj s dobrou výbavou za slušné peníze. Je sice pravdou, že v některých ohledech má ještě co dohánět a co přidat, ale i tak je na trhu poměrně úspěšný. A řekl bych, že zaslouženě.

Doporučil bych ho hlavně lidem, co chtějí mít stylový přístroj do školy či práce a rozhoduje u nich výdrž na baterie a výbava na úrovni. Za necelých 20 000 Kč tak dostanete jeden z těch lepších ultrabooků s bonusovým materiálem typu Intel Antitheft, za který se nebudete muset stydět, ba naopak.

V dalších recenzích se zaměříme již na dotykové ultrabooky/tablety s Windows 8, které jsou dle nás i o něco zajímavější.

Graf ceny produktu Lenovo IdeaPad U410 59-332672 poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable