Techboard - aktualniho info

Recenze Lenovo IdeaCentre AIO C540 s Windows 8

Recenze Windows Napsal Martin Prokop, dne 31. 10., 09:00

Lenovo IdeaCentre AIO C540 není prvním All-in-one počítačem, který jsme v redakci otestovali. Již před několika měsíci si svou premiéru odbyl IdeaCentre B540, který na nás udělal vskutku dobrý dojem. I proto jsme měli ze začátku testování AIO C540, který je o třídu níže, nějaká očekávání a v recenzi se dozvíte, zda jej Lenovo s dotykovým displejem splnilo.

Lenovo IdeaCentre AIO C540 patří do rodiny All-in-one počítačů, které jsou naprosto ideální do větší domácnosti, neboť splňují mnoho funkcí a dokáží zastat například i funkci televize, a to díky zabudovanému DVB-T tuneru. Nabízí navíc dotykový displej, díky kterému je ovládání Windows 8 příjemnější a člověk má navíc na výběr, jestli bude počítač ovládat klasicky myší a klávesnicí, či zda bude máchat rukama a tím svůj počítač řídit. Volba je na vás.

Obsah balení

Lenovo IdeaCentre C540 je dodáváno společně s bohatým příslušenstvím v čele s pohodlnou klávesnicí, myší a dálkovým ovladačem. Nechybí samozřejmě ani hromada brožur pro rychlý start a nastavení systému. Trochu složitější je pak sestavení samotného počítače, avšak při troše štěstí se vše podaří za pár minut. Ve výsledku totiž stačí namontovat držák, díky kterému pak IdeaCentre AIO C540 stojí na stole. Kloub umožňuje nastavení monitoru do několika různých úhlů, nenabízí však možnost přístroj položit až do vodorovné polohy, jako to umí například A720.

Přibalená klávesnice není vůbec špatná, chce si na ní však lehce zvyknout. A mě to zabralo necelý týden.

wp4_20131009_003

Na stole vypadá Lenovo IdeaCentre C540 pěkně, a to i díky zmíněné bezdrátové klávesnici a myši. Koncept All-in-one počítačů se mi zamlouvá již několik let a Lenovo dělá tyto počítače nejlépe jak dokáže. Na modelu IdeaCentre AIO C540 se mi nezdá jedině zvláštní rámeček kolem displejem, díky nemuž je samotný panel až moc zapadlý. Monitor tak není v jedné rovině s přední stranou, což je dle mého škoda a designu to jen škodí. Jinak ale působí C540 bytelně.

Hardware a displej

Lenovo IdeaCentre AIO C540 se dodává hned v několika konfiguracích, většina z nich je však hardwarově průměrná či nadprůměrná. My v redakci testovali verzi s procesorem Intel i3 o taktu 3,4 GHz, 4GB pamětí RAM a 1TB hlavním diskem pro data. Procesoru zde asistuje grafická karta NVIDIA GeForce GT615 2G a počítač tak nemá problém ani s náročnějšími tituly z herního světa. Na plné detaily a nastavení si je však pravděpodobně nezahrajete. Na běžnou práci, zábavu, sledování filmů či tvoření obsahu je však IdeaCentre AIO C540 naprosto ideální. Pokud navíc nevlastníte či chcete ještě jednu televizi do domácnosti, verze s DVB-T tunerem bude jasnou volbou.

screenshot_1

Co se týče portové vybavenosti, je na tom IdeaCentre C540 dle očekávání dobře. Nabízí 2x USB 3.0, 4x USB 2.0, HDMI, čtečku SD karet, DVD-ROM, konektor RJ-45 pro připojení k internetu a klasický mikorofon a výstup na sluchátka či reproduktory. Opravdu se tak jedná o plnohodnotný stroj, ke kterému můžete následně připojit řadu příslušenství. A vlastně ani nemusíte. K internetu lze C540 připojit i skrze Wi-Fi a myš i klávesnice jsou bezdrátové.

Již zmíněný dotykový displej má úhlopříčku 23″ a nabízí Full HD (1920 x 1080 px) rozlišení. Rozlišení displeje je průměrné a v dnešní době by mohlo být i o něco vyšší. IdeaCentre AIO C540 je však počítač v nižší cenové kategorii a proto průměrné rozlišení neberu jako zásadní. Dotykový displej člověk využije zejména při manipulaci a ovládání systému skrze prostředí Modern UI, které s aktualizací na Windows 8.1 dává opět o něco větší smysl. My však testovaný model měli v redakci ještě v éře „pouhých“ Windows 8 a proto se následující hodnocení systému může lehce lišit.

wp4_20131009_015

Systém Windows 8

Již výše bylo řečeno, že jsme Lenovo IdeaCentre AIO C540 testovali s Windows 8, avšak nyní jej lze aktualizovat na Windows 8.1. Aktualizace všem počítačům či tabletům s tímto systémem přináší lehce upravené prostředí Modern UI či tlačítko Start zpět na hlavní lištu. I tak si ale stojím za názorem, že prostředí známé také jako Metro nemá na All-in-one počítači význam. Vše je totiž skrze toto prostředí pomalejší a raději jej vyřeší pomocí desktop módu, tak jak jsem z Windows zvyklí. Tím i lehce odpadá používání dotykového displeje, na jehož ovládání není hlavní prostředí systému přizpůsobeno. Dovedu si však představit, že například děti raději využijí dotykové prostředí, a to nejen na hry. Po večerníčku je může vystřídat máma a v desktop módu dodělávat dokumenty do práce. A ještě po ní si otec může pouštět fotbal či Star Trek. A právě v podobných případech vidím sílu All-in-one počítačů v kombinaci se systémem Windows 8.

Snímek obrazovky (6)

Shrnutí a verdikt

Již v kapitole o systému jsem uvedl ideální situaci využití IdeaCentre AIO C540, která může být v mnoha domácnostech běžné. Není však nikde psáno, že si jej nemůže koupit i člověk do menšího bytu a využívat jej opravdu na všechno. C540 jej rozhodně omezovat nebude, výkonu má dostatek a zvládne tedy většinu úkonů, které mu zadáte.

Lenovo IdeaCentre AIO C540 bych doporučil každému, kdo shání nějaký všestranný počítač do domácnosti a nechce za něj utrácet více jak 20 000 Kč. Do této ceny se totiž v případě C540 vejde a dostane za to opravdu povedený stroj, který si najde využití v mnoha případech. A je jen na uživateli, jak jej bude ovládat, zda pomocí dotykového displeji či přibalené klávesnice a myši.

lenovo_hodnoceni

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable