Techboard - aktualniho info

Recenze Huawei Ascend W1: levná záležitost s Windows Phone 8

Recenze Windows Phone Napsal Martin Prokop, dne 10. 6., 01:47

Abyste si nemysleli, že testujeme jen vlajkové lodě jako HTC One, Nokii Lumii 920 či BlackBerry Z10, přinášíme nyní recenzi zástupce levnějších smatphonů, Huawei Ascend W1. Tento telefon s Windows Phone 8 vstoupil na český trh nedávno a vzal to pěkně levně. V e-shopech jej seženete za cenu kolem 4500 Kč a konkurovat mu tak cenou mohou jen levnější Nokie Lumie, s označením 520 a 620. V naší recenzi se ale zaměříme na koupi jako takovou, poměříme tak hlavně cena/výkon.

Aktuální cena HUAWEI Ascend W1 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Představení

O Huawei Ascend W1 se spekulovalo již loni, kdy se začaly objevovat i první specifikace a možné podoby zařízení. Oficiálního představení jsme se pak dočkali již v lednu na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013. Od té doby sice uběhlo již několik měsíců, avšak oficiálně se u nás tento první telefon s Windows Phone s logem Huawei prodává od přelomu března a dubna. A jeho cena je hned od zahájení prodeje nastavena velmi nízko a příjemně. Konkurenci i tak má v podobě dvou modelů Nokia Lumia (620 a 520) a také HTC 8S (naše recenze na 8 částí).

huawei_ascend_w1_11

Obsah balení

Huawei Ascend W1 je dodáván v krabičce středních rozměrů, kde kromě samotného telefonu najdeme i základní příslušenství. Dnešní výrobci asi těžko udělají díru do světa s obsahem balení, a tak čekejte pouze nabíječku, synchronizační USB kabel (s konektorem microUSB) a také sluchátka s 3,5 mm jackem. Ta jsou velmi obyčejná, a to jak z designového hlediska, tak i toho zvukového. Z balení je to tak včetně brožur všechno.

huawei_ascend_w1_13

První dojem a konstrukce

Ještě před rozbalením krabičky jsem se tak trochu bál kvality zpracování a jistě mi dáte za pravdu, že u čínských výrobců to tak mám lehce právem. Měl jsem totiž i zkušenost se ZTE Tania (první telefon od tohoto výrobce s Windows Phone 7.5) a tento telefon jednoznačně nepatřil mezi ty povedené, a to i po stránce zpracování a hardwaru. U Huawei Ascend W1 se ale něčeho podobného bát nemusíte. Ihned po rozbalení a pár minutách používání totiž tento dojem z čínských výrobců vymizel a jen těžko se vrátí. Zpracování je totiž velice povedené a během třínedělního testování jsem s ním neměl jediný problém. V Huawei v tomto směru udělali opravdu velký kus práce a musím je za to pochválit.

První dojem byl tak velice pozitivní a během zmíněných 3 týdnů se v podstatě nezměnil.

huawei_ascend_w1_06

Na přední straně telefonu najdeme 4″ displej s rozlišením 800 × 480 pixelů a pod ním pak klasickou trojici dotykových tlačítkem (Zpět, Domů a Hledání). Zde jsem měl jen trochu problém se zvláštní reakcí prostředního tlačítko pro návrat na domovskou obrazovkou. Někdy totiž na stisk zareagovalo pozdě a někdy dokonce vůbec. V tomto směru jsou ostatní Windows Phone telefony o něco přesnější.

Levá strana nabízí dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a na jejím protějšku našla své místo spoušť fotoaparátu. Horní hrana pak skrývá konektor na sluchátka či reproduktory a zapínací tlačítko. To je umístěné vcelku dobře a i jeho stisk je přesný a neměl jsem s ní žádný problém. U menších telefonů do 4″ displeje je to dle mě ještě v pořádku. Dolní hrana pak nabídne zajímavou bradu s jakýmsi schůdkem, což dělá telefon lehce zajímavější.

huawei_ascend_w1_22

A aby byl popis stran přístroje kompletní, je ještě nutné zmínit zadní stranu. Na ní se skrývá kromě loga výrobce a systému i čočka 5MPX fotoaparátu. Do zad je zasazen velmi elegantně a o jeho kvalitě si více povíme níže v recenzi.

Hardware

Co se týče hardwaru, není na tom Huawei Ascend W1 vůbec špatně. I přesto, že se jedná o telefon střední třídy, nabízí dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz, 512 MB RAM a jediným omezením je menší interní paměť (4 GB). Je zde sice možnost připojení microSD karty, kam ale na druhou stranu nemůžete ukládat aplikace a jejich data. Karta tak může sloužit pro multimédia a paměť lze tak rozšířit jen napůl. Je to trochu škoda a kritizoval jsem to i u HTC 8S. Po prvním spuštění telefonu totiž na uživatele čekají necelé 2 GB paměti, což je opravdu málo (zbytek totiž zabírá samotný systém a jeho aplikace).

wp4_2

Z dalšího hardwaru je dobré zmínit Wi-Fi, Bluetooth, A-GPS či baterii s kapacitou 1950 mAh. Ta mně příjemně překvapila. Její výdrž totiž nekončí na jednom dni, ale v vydrží telefon pohánět i den druhý. A to i když Ascend W1 nešetříte. Oproti konkurenci tak opět zajímavá výhoda, která potěší nejednoho uživatele. Můj běžný den (pro představu) vypadá následovně – ráno vyndám telefon z nabíječky, napíšu několik SMS, zkontroluji minimálně 3 e-mailové schránky, Twitter, Facebook, Instagram a samozřejmě náš web. Během dne pak minimálně 5 delších hovorů a samozřejmě neustále připojení k internetu (ať už přes Wi-Fi či 3G). Mezitím i třeba navigace, či alespoň mapy apod. Telefony jednoduše moc nešetřím a Huawei Ascend W1 podobný cyklus dokázalo vydržet i celé dva dny, a to naprosto bez problémů. Baterii si tak dovolím zhodnotit velmi pozitivně.

Hardware je tak až na interní paměť velmi obstojný. Na telefon střední třídy za cenu okolo 5000 Kč v podstatě nemá konkurenci (alespoň ne u telefonů se systémem Android). Windows Phone 8 jsou totiž plynulé i na slabším hardwaru, což si ostatně potvrdíme i v dalších kapitolách recenze.

huawei_ascend_w1_17

Displej

Již výše jsem zmiňoval, že Huawei Ascend W1 disponuje displejem o velikosti 4″, s rozlišením 800 × 480 pixelů a technologií IPS. Opět tedy další plus oproti konkurenci. Zlepšil bych jen podsvícení displeje, které jednoduše na přímém slunci nedostačuje. Však podívejte se sami.

huawei_ascend_w1_25

Systém Windows Phone 8

Už u hardwaru zaznělo, že systém Windows Phone 8 je i u méně výkonných telefonů stále plynulý a nabízí rychlé prostředí. To samé platí i u Huawei Ascend W1. Systém je opravdu rychlý a skvěle vyladěný. Opravdu se tak před koupí levnějšího telefonu s tímto systému nemusíte obávat, že vám třeba nebude stíhat, protože bude. Nevýhodou jen je, že Huawei do systému zatím nepřidal žádný bonusový obsah, jako to dělá Nokia se svou Kolekcí aplikací či HTC se svým Hubem. Jste tak odkázáni pouze na nabídku aplikací z Windows Phone Store, která se ale den ode dne rozšiřuje. I tak ale nějaké základní aplikace stále chybí.

Velikou nevýhodou systému, kterou ale zmiňuji v každé své recenzi telefonu s Windows Phone 8 je mizerná či dokonce nulová správa notifikací. Přijde totiž dejme tomu e-mail a pokud nemáte na hlavní obrazovce dlaždici dané schránky, o příchozím mailu se vůbec nedozvíte. Zdá se ale, že v aktualizovaném systému to Microsoft napraví a dočkáme se i dalších novinek.

wp4_1

Když bych ale měl naopak stručně zmínit přednosti systému, byla by to určitě rychlost, unikátní přizpůsobení hlavní obrazovky dle každého uživatele, dětský koutek, skvělé propojení se sociálními sítěmi či kancelářská sada Office.

Multimédia

O multimédiích, konkrétně fotoaparátu jsme psali článek již před měsícem. To jsem totiž telefon začínal testovat a velice mě zajímala kvalita fotografií. Stále si ale nejsem jist, jak na tom vlastně Huawei Ascend W1 je. Občas mi totiž přijde, že výsledná fotografie je velmi dobrá (na tuto cenovou kategorii) a naopak někdy raději zavírám oči. Nějaký verdikt to ale chce. W1 dokáže za slušného světla vyfotit scenérii velmi obstojně, a to i co se vyvážení barev týče. Avšak když zaleze slunce či praskne žárovka, je to o něco horší. A ani blesk dvakrát nepomůže. Však podívejte se sami na přiloženou galerii.

A něco podobného se dá říci i o kvalitě natočených videí. Huawei Ascend W1 sice umí rozlišení až 1280 × 720 pixelů, kvalita je ale i přesto nižší. První video je za běžného denního světla a přesto není dvakrát plynulé. Druhé je pak ukázka z koncertu, kde doporučuji vypnout zvuk (pokud si tedy nechcete zničit uši).

A pokud se na konci videa ptáte, kdo to sakra dělá ty zvuky v pozadí, tak ano, dělám je já.

Ještě doplním, že Huawei Ascend W1 disponuje i přední kamerkou pro videohovory. Její rozlišení je 0,3 MPx, čemuž odpovídá i kvalita fotografií.

Závěrečné zhodnocení

Zhodnocením fotoaparátů jsme se pozvolna dostali k závěru, kde je čas na kompletní zhodnocení telefonu. Huawei Ascend W1 jistě patří mezi ty zajímavější telefony, a to hlavně díky poměru výkon/cena. Ten je totiž opravdu skvělý a za necelých 5000 Kč dostanete opravdu zajímavý telefon. Oproti konkurenci to má i tak těžké, a to hlavně v porovnání s Nokií Lumií 620 zaostává po softwarové stránce (přeci jen navigace zdarma a další podobné aplikace dělají své). I tak si ale myslím, že model W1 konkurenceschopný, a to díky velmi kvalitnímu zpracování a silnějšímu hardwaru. Ten totiž sráží jen menší interní paměť.

ascendw1colors

Kromě černé barvy jsou dostupné i další dvě varianty.

Sečteno podtrženo, Huawei Ascend W1 bych doporučil všem, co chtějí nějaký levný chytrý telefon s rychlým systémem a nevadí jim průměrný fotoaparát a menší počet aplikací (právě díky zmíněné interní paměti). Za mě tedy 76 %. Ale již se těším na jeho nástupce s označením Ascend W2.

Graf ceny produktu HUAWEI Ascend W1 poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable