Techboard - aktualniho info

Recenze HTC One M9: krasavec, jehož největším problémem je cena

Android HTC Recenze Napsal Jakub Horváth, dne 6. 5., 16:22

Přesně tak by se dala definovat vlajková loď společnosti HTC. Již třetí generace kritiky oblíbeného modelu One nepřináší moc nového, zato cenovka poměrně nová je a bohužel, stejně jako vlajkové lodě u konkurence, moc nepotěší. Co však za svých 20 000 Kč můžete očekávat?

Kde koupit HTC One M9 vůbec nejlevněji? Odpoví server Srovname.cz.

Především je HTC One M9 perfektně provedený telefon z kovu, který působí luxusně. Snoubení stříbrného a zlatého kovu (ten zlatý je s výrazným podtónem mědi) vypadá dobře a One M9 se díky povedené konstrukci, kde je displej o kousíček odsazený od kraje, příjemně drží. Nemusel jsem si na držení dlouho zvykat, i když jsem zvyklý na menší telefony, za celou dobu testování jsem neměl pocit, že by mi telefon mohl vypadnout.

DSC06890

Displej je stejný jako u předchozí generace, tedy 5″ Full HD IPS LCD. To je opět vzhledem ke konkurenci poměrně odvážný tah ze strany HTC, neboť hlavní konkurenti z řad Samsungu a LG jsou již na QuadHD rozlišení. Jestli ho opravdu na této uhlopříčce užijete je věc druhá, ale při pohledu na cenovku je to spíše zklamání. Jinak je však displej povedený a zobrazení barev je věrné, ale konkurence je především u prohlížení fotografií prostě dál. HTC však musím pochválit také za velmi dobré pozorovací úhly i čitelnost displeje na slunci.

Možná i kvůli displeji si v HTC řekli, že po letech používání ultrapixelů je potřeba se zařadit mezi ostatní a používat klasičtější optiky. Ta v One M9 má rozlišení 20 MPx a bohužel větší číslo neznamená kvalitnější snímky. HTC sice slibuje, že nový firmware by měl kvalitu pořízených snímků zvednout, ale už fakt, že něco takového HTC potvrdilo, je samo o sobě známka toho, že si za svým fotoaparátem moc nestojí. A není se čemu divit. Opět při porovnání s konkurenci jsou snímky o třídu horší a chybí například automatické HDR, což je opět u telefonu v dané cenové relaci škoda. Ultrapixely úplně nezmizely, designéři a tvůrci M9 je přesunuly na přední stranu displeje do 4MPx optiky pro vaše autoportréty, neboli selfie. Na klasickou selfie kameru mi fotky přišly v kvalitě, kterou bych očekával, stejně raději fotím tou kamerou, která je k focení určena primárně.

Hlavní kamera má zejména problém s fotografováním za horších světelných podmínek.

IMAG0003

Oproti předchůdci z minulé generace má HTC One M9 zapínání konečně na pravé straně telefonu, hned pod tlačítky na ovládání hlasitosti. Občas jsem tlačítko složitě nahmatával, očekávám však, že se jednalo pouze o zvyk, který jsem si však za 14 dní nedokázal pořádně vyvinout. Těžko říct, jestli je tlačítko zbytečně daleko od ostatních a tím pádem víc ke spodní hraně telefonu, či jen jde o mojí nešikovnost. Každopádně je dobře, že už není nahoře, kam nikdo pořádně nedosáhl. Jinak na stranách telefonu naleznete pouze šuplíky pro SD karty (až 128GB) a nanoSIM. Nad i pod displejem naleznete také stereo reproduktory, který už tradičně patří mezi to nejlepší, co můžete v telefonu mít a obecně dokáží poměrně dobře (pro normálního nenáročného posluchače) ozvučit koupelnu. Na tu však pozor, neboť One M9 nemá certifikaci krytí IP, takže žádná voděodolnost se nekoná.

Doplnění k zapínacímu tlačítku: Pro leváka je tlačítko pro zapnutí umístěné naprosto ideálně, praváci si jej pravděpodobně budou plést s tlačítky na regulaci hlasitosti.

DSC06911

Po stránce výkonu je na tom HTC asi tak, jak byste čekali. Nově použitý osmijádrový 64bitový procesor Snapdragon 810 je samozřejmě dostatečně výkonný pro všechny aplikace a nejnáročnější hry, jeho poněkud špatná optimalizace pak však bohužel může za přehřívání. Zde možná díky bohu, že je HTC One M9 z kovu, protože občas byl telefon opravdu dost horký. Myslím, že mnohem důležitější než papírový výkon vnitřností je celková svižnost systému, kterým je (někde v pozadí za HTC Sense) Android Lollipop. A zde si zaslouží M9 velkou pochvalu. Byl jsem mile překvapen, že všechno běží jak po másle, přechodové animace jsou plynulé a celkový běh systému je perfektní. Co považuji za velmi milý bonus je widget, který podle GPS polohy určí, zda se nacházíte v práci, mimo domov či doma. A podle toho určí, které aplikace vám nabídnout. Tuto vychytávku jsem si opravdu oblíbil a používal od samého začátku. Další pochvalu si zaslouží osekání bloatwaru, takže nepotřebných aplikací od HTC je opravdové minumum, což začíná být naštěstí také trendem.

Shrnutí a verdikt

Kdybych to měl shrnout, jsem z HTC One M9 rozpolcený. Je to skvěle odladěný telefon, který je precizně a luxusně zpracovaný. Jeho stále ještě špatný fotoaparát, občasné přehřívání a minumum novinek (viditelných) a změn oproti minulé generaci mu však ubližují. Stejně jako displej, který je vzhledem k ceně, která je srovnatelná s QuadHD konkurenci bohužel příliš vysoká.

Kde koupit HTC One M9 vůbec nejlevněji? Odpoví server Srovname.cz.

DSC06889

DSC06903

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable