Techboard - aktualniho info

Recenze HTC Desire 500 s Androidem a novým Sense

Android HTC Recenze Napsal Jakub Horváth, dne 30. 10., 08:00

V dnešní recenzi se podíváme na zub HTC Desire 500, který se pyšní čtyřjádrovým procesorem, 8MPx fotoaparátem a kvalitním zpracováním a nižší cenou okolo 6 000 Kč. A to už stojí nad zamyšlením.

Představení

V dnešní době je moderní udělat obrovský telefon překypující novými technologiemi a poté ho zmenšit, osekat ho na výkonu, sebrat mu vychytávky a nazvat ho stejně, jen s přívlastkem Mini. To se však tak úplně o HTC Desire 500 říci nedá. Tento přímý nástupce velmi oblíbeného starého Desiru je tu prostě sám za sebe. A to hlavně díky jeho designu, který přímo nekopíruje žádný telefon z nabídky HTC. Desire 500 se prodává ve třech barevných verzích – černočerná, bílá s modrými prvky a bílá s prvky červenými. Je patrné, že my jsme v redakci testovali bílou s modrými prvky, která sedí spíš mladším uživatelům mužského pokolení. Úplně si nedovedu představit, že by stejný telefon na poradě vytáhl manažer. Ovšem jeho černou variantu? Proč ne. Červené prvky pak samozřejmě zaujmou spíše náctileté dívky.

První dojmy, design a displej

Tělesná schránka HTC Desire 500 je celá vyrobena z plastu, a to poměrně kvalitního. Vydrží i nějaký ten menší pád. Nicméně u bílé varianty se často setkáte s tím, že na zadní straně naleznete své otisky. Oproti tomu na displeji, který má u tohoto modelu uhlopříčku 4,3″ budete příjemně překvapeni, že toto zamazání není tak patrné, jako u zadní části. Displej však nepatří mezi ty nejpovedenější a jedná se spíše o průměr i díky rozlišení 480 x 800 pixelů a jemnosti 217 ppi. Nutno však podotknout, že na práci, kterou “pětistovce” dáte, bude nejspíš stačit. Barevná paleta i čitelnost na slunci jsou na dostatečné úrovni.

img_4085

Pojďme se však ještě na malou chvíli vrátit k designu. Displej je vsazený do těla telefonu a střed obvodu telefonu protíná linka zvolené barevné varianty. Ta se rozpojuje jen na pravé straně, kde přechází v ovládání hlasitosti. Na horní straně nalezneme kromě 3,5mm jacku ještě tlačítko na vzkříšení telefonu a na té spodní pak pouze microUSB konektor. Dnes již samozřejmostí je umístění přední kamery nad displejem a příjemně potěší také notifikační LED dioda, která by však mohla mít mnohem větší svítivost danou od výrobce. Podařilo se mi jí sice trošku poštelovat aplikací LightFlow, ale ani tak to za denního světla nebylo ideální. Na zadní straně nalezneme logo známé společnosti Beats Audio, která sice nedávno ukončila exkluzivní spolupráci s HTC, ale v tomto modelu však stále ještě svoje řešení dodává. Jeden velký reproduktor naleznete na spodku zadní strany jeho kvalita vás však nikterak neohromí a při plné hlasitosti zní jako každý jiný reproduktor. Speciální funkce Beats Audio se totiž spustí jen po připojení sluchátek. Neměl jsem bohužel možnost otestovat Beats Audio přímo na Beats sluchátkách, ale na mých Marshallech jsem žádné zázraky nezpozoroval. Telefon hraje příjemně a samozřejmě dle formátu, který mu předhodíte.

img_4105

Hardware a systém

HTC Desire 500 je po hardwarové stránce opravdu dobře vybaven a dá se tak říci, že za málo peněz dostanete hodně muziky. Alespoň tedy co se papírových předpokladů týče. Čtyřjádrový procesor, 1 GB operační paměti, 4 GB pro data a 8MPx fotoaparát. To vše běžící na ověřeném Androidu 4.0.2. Jelly Bean s nadstavbou HTC Sense v nové verzi 5.0. A právě tam vidím kámen úrazu. Bez této nadstavby (nebo nějaké jednodušší) by telefon fungoval bez jakýchkoliv problémů. Nicméně Sense jeho rychlost poměrně dost omezuje, samozřejmě pouze v uživatelském prostředí. Do her nebo aplikací už se tolik nedostane, takže tam je výkon solidní a na dnešní poměry zatím dostačující. Jakmile se však vrátíte do menu, počítejte s tím, že si občas nemile dlouho počkáte, než vás telefon začne vnímat a než provede co po něm ráčíte žádat. Paměť je dále rozšiřitelná o microSDHC karty, takže počítejte raději dopředu s touto dnes už drobnou investicí navíc. 1 GB RAM není vůbec špatná hodnota a o souběh více aplikací je tak postaráno. Jen, jak už bylo řečeno, počítejte s delší prodlevou mezi přepínáním.

img_4097

Prostředí Sense je na druhou stranu příjemně graficky zpracováno a nabízí zajímavé možnosti, které obyčejný Android nemá. Řeč je zejména o službě BlinkFeed, která umí kombinovat různé RSS zdroje se sociálními sítěmi a doručit tak obsah vám na míru. Bohužel ale BlinkFeed není to, kvůli čemu bych si telefon koupil a spíše jsem jej nepoužíval.

Fotoaparát a multimédia

Co se týče 8MPx fotoaparátu, ten je poměrně kvalitní a i díky příjemně jednoduché aplikaci na focení přímo od HTC je tak focení rychlé, jednoduché a přiměřeně kvalitní. Samozřejmě v rámci focení mobilním telefonem. Nicméně osobně předpokládám, že většina budoucích či stávajících uživatelů tohoto telefonu se bude rekrutovat z řad náctiletých a ty hrají spíše na kvantitu a používání různých služeb typu Instagram, takže sílu fotoaparátu využijí jen při dovolených či výletech. Na každodenní focení skvěle vyšlehaného cappuccina plně dostačující. Desire 500 umí natáčet také videa, a to v maximálním rozlišení 720p při 30 snímcích za vteřinu.

htc_desire_fotky

Doplňující informace

Výdrž Desire 500 se řadí mezi ty kratší, hlavně díky ne úplně úspornému procesoru a počítejte přibližně s jedním dnem výdrže při běžném provozu. Pokud telefon nevyužíváte tak často pro internetové hrátky, připočtěte si den výdrže navíc. Pokud telefon trápíte opravdu minimálně a používáte ho pouze pro příjem hovorů a občas pošlete SMS, nabíječku si nemusíte brát ani na prodloužený víkend, vydrží totiž klidně i týden, díky relativně úsporné nadstavbě HTC Sense a její povedené správě baterie. Na závěr jen doplním, že baterie je zde s kapacitou 1800 mAh.

Shrnutí a verdikt

Přichází shrnutí. HTC Desire 500 cílí spíše na mladší publikum, hlavně díky barevným provedením a relativně vyššímu výkonu. Rodiče nemusí nijak smutnit, potomek si mohl vybrat hůř i líp (čtěte levněji i dráž). Jednoduše řečeno Desire 500 je velmi rozumná volba pro někoho kdo shání výkonný Android za slušné peníze. Kvalitní provedení, relativně dlouhá výdrž baterie a fotoaparát rozumné kvality. Pro teenagery také bude hodně znamenat logo Beats Audio na zádi telefonu.

Na nás udělalo HTC Desire 500 vcelku dobrý dojem, a to zejména díky opravdu povedenému a několikrát zmíněnému designu. Vylepšit by se mohla jen odezva systému, avšak i tak za cenu kolem 6000 Kč je Desire 500 opravdu velmi dobrou volbou.

desire_500_hodnoceni

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable