Techboard - aktualniho info

Recenze Halo: Master Chief Collection

Herní konzole Recenze Xbox Napsal Jakub Horváth, dne 13. 11., 20:43

Halo je celosvětový fenomén. Samozřejmě, nejvíce fanoušků si získal doma v USA, ale ani na starém kontinentu a vlastně kdekoliv jinde po světě určitě není na druhé koleji. Co se však za tímto názvem skrývá? Vše důležité naleznete v jednom balení jménem Halo: Master Chief Collection, na které dnes přinášíme recenzi.

Mnozí říkají, že série Halo změnila konzolové FPS akce jako takové. Já si spíš dovolím tvrdit, že je definovala, a to zejména po stránce multiplayeru. Ale pojďme na úplný začátek. Prvním dílem série bylo Halo: Combat Evolve, které vyšlo v roce 2001 pro první Xbox a vydavatelem byl přímo Microsoft Game Studios, přičemž hra vznikla v kancelářích Bungie (ti, co stojí za letošním úspěšným Destiny). Už první díl byl kritiky a novináři přijat velmi pozitivně i díky tomu, že hra nabízela multiplayer v podobě coopu, a to jak přes Split screen, tak System link (ideální na LAN party, které tehdy frčely a rozfrčely se ještě víc, právě díky Halo hrám). Později se přidala i hra proti botům.

E3-2014-Halo-The-Master-Chief-Collection-Menu-The-Legend-s-Journey-jpg

Druhým dílem bylo Halo 2 z roku 2004, které je snad úplně všemi fanoušky série považované za díl nejlepší. A právě zde začal být kladen obrovský důraz na multiplayer, což dokazuje i fakt, že po dvou letech bylo ve hře odehráno více než 500 milionů multiplayerových her a hráčská multiplayerová základna přesahovala hranici 5 milionů uživatelů. To vše v době, kdy se u nás hrál Counter Strike, UT 2004, Call of Duty 1, případně 2 a Soldat (pamatujete?). V Americe frčelo na progamingové scéně hlavně Halo 2 a nikomu tehdy nevadilo, že je pouze na jedné jediné konzoli (od roku 2007 i na Windows PC).

Halo 3, vycházející v roce 2007, bylo prvním dílem série pro Xbox 360. Opět v režii osvědčených Bungie. Navázalo tam, kde Halo 2 skončilo ale nastavenou laťku podle skalních fanoušků nepřekročilo. Prodeje však mluví o něčem trochu jiném. Pravda je taková, že hru možná trochu potopila i stále se zvětšující konkurence právě v podobě výše zmíněných her, které přeci jen postupně získavali na celosvětové popularitě i díky tomu, že byly dostupné na více platformách a progaming se v té době soustředil spíše na PC scénu.

E3-2014-Halo-2-Anniversary-Cairo-Station-Welcome-to-Cairo-Station-jpg

Přesuneme se do roku 2012 a přeskočíme jak Halo 3: ODST, tak Halo: Reach, abychom se dostali k dílu s názvem Halo 4. To už mají na svědomí 343 Industries, kteří opět spadají pod Microsoft Studios. Změna studia však neznamenala změnu byznysu a během prvních 24 hodin od startu prodeje si hru zahrálo na Xbox Live přes milion uživatelů, celosvětově se pak prodalo okolo 10 milionu kopií.

Co však mají všechny tyto hry společného, kromě neutuchajícího boje lidské rasy proti Covenantu, Master Chiefa a Cortany? Všechny je nyní naleznete v remasterované podobě na Xbox One. Přesně to totiž nabízí třeskutě nabitá Halo: Master Chief Collection.

Pro ty z vás, kteří nejsou v Halo kovaní, ve všech dílech budete hrát za Johna 117, kterému však nikdo neřekne jinak než Master Chief. Ano, Halo je sci-fi akcí, takže narazíte na mimozemské civilizace. A to hned několik. Všechny však spojuje aliance nazvaná Covenant. Vaším úkolem, jak už to tak bývá, nebude nic menšího, než zachránit zbytky civilizace. Pokud však nejste úplných fanouškem sci-fi, nezoufejte. Ne vše se odehrává na lodích mimozemských civilizací, ale také na planetách, které v mnohém připomínají Zemi. Emzákům se však nevyhnete tak jako tak. Hru (vlastně spíše hry) nezatracujte, protože ještě tu zbývá naprosto dokonalý, módy překypující hra pro více hráčů, která je léty praxe vybroušená k dokonalosti. Jediná vada na kráse je momentálně ta, že multiplayer bohužel nefunguje. Tvůrci na odstranění těchto potíží usilovně pracují a prý dokonce již dnes by se to mělo změnit a vše by mělo začít fungovat tak, jak má.

E3-2014-Halo-2-Anniversary-Comparison-Johnson-jpg

Nezbývá než věřit, co dělat do té doby však máte. Čeká vás totiž přes 50 misí v celkem 4 hrách, které mají perfektní grafický kabátek. Pokud byste však chtěli zavzpomínat na staré časy, stačí zmáčknout u Halo: CE a Halo 2 jediné tlačítko a hra se přepne do grafické podoby, jakou měla před 13, respektive 10 lety. Obě hry jsou v této kolekci obsaženy ve své jubilejní (Anniversary) podobě.

Co to však prakticky znamená pro obyčejného hráče i skalního fanouška? Více než 100 mutiplayerových her v přibližně 20 různých modech. Mód Forge, díky kterému můžete navrhnout své multiplayerové mapy. A pokud holdujete hře pro jednoho hráče, věřte, že všechno běží ve Full HD a je zamknuto na 60 FPS, což zaručuje opravdu plynulý pohyb. Jediné, co se mi občas zakouslo, byly cut scény a předěly mezi nimi, a to hlavně v prvním a třetím dílu. Filmečky druhého dílu si do parády vzalo známé studio Blur, takže jsou nyní ještě dokonalejší, než dříve. Fanoušky potěší, že některé scény byly prodlouženy a nabídnou tak nový pohled na některé rozhodnutí a následky. Halo sérii byl vždy přičítán k dobru skvělý hudební podklad, který se také dočkal svého nového kabátku a opět se jedná o mistrovský kousek. Už první melodie prvního dílu jsou doslova epické a doporučuji si vše vychutnat pěkně ve sluchátkách, nejlépe s prostorovým zvukem.

gamescom-2014-halo-2-anniversary-first-person-sanctuary-under-fire

O Halo: Master Chief Collection by se dalo psát dlouho a dlouho, protože nabízí 4 kompletní hry včetně multiplayeru a to za cenu, za kterou běžně koupíte hru jednu (a někdy i bez MP). Nemá cenu vás však déle zdržovat. Halo: MCC prostě nemá chybu. Jedná se perfektní přechod na novou generaci konzolí, a k Xboxu prostě Halo patří – však se také příští rok dočkáme Halo 5. A i díky ESL, která již nyní připravila několik turnajů, to vypadá, že se Halo dočká vzkříšení i na poli progamingovém. Takže pokud to s multiplayerem na konzolích myslíte, nebo teprve začínáte myslet, vážně, kupte si Halo: MCC, sežeňte tři další kámoše (nebude takový problém) a běžte světu ukázat, že na to máte! Právě nyní je tu jedinečná šance.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable