Techboard - aktualniho info

Recenze Dell Latitude 10 s Windows 8

Recenze Windows Napsal Martin Prokop, dne 21. 10., 13:49

Dell se svým tabletem Latitude 10 míří spíše do vod byznysu, avšak to není důvodem k tomu, abychom jej nemohli otestovat. Latitude 10 nabízí na dnešní poměry průměrně výkonný hardware, vcelku svižný systém Windows 8 (který je nyní možné aktualizovat na Windows 8.1) a je zabalen do kompaktního těla. I tak jsme na něm našli negativa, která celkové hodnocení sráží. Teď už ale popořadě.

Obsah balení a první dojmy

Tablet Dell Latitude 10 je jistojistě dodávám v nějaké krabičce, kterou jsme k němu ale na recenzi nedostali. Je tak těžké celkový obsah balení hodnotit, můžeme však odhadovat, co se pravděpodobně v balení nachází. Určitě nechybí nabíječka, kterou bych spíše kvůli její velikosti očekával k notebooku. Je totiž rozdělena na dvě části a na nabíječku pro tablet má nezvyklý adaptér (i když v případě tabletů s Windows 8 je to běžné). Má navíc speciální konektor, který jen těžko nahradíte. Na druhou stranu lze tablet nabíjet i skrze klasický microUSB port, což oceňuji. Nabíjení tímto způsobem však trvá znatelně déle a je použitelné tedy spíše na cestách či ve výjimečných případech.

wp4_20130827_013

Dell Latitude 10 je dle názvu tablet s 10,1″ displejem a je tedy i větších rozměrů. V ruce se ale drží dobře a váha 658 gramů (váha se však liší dle použité baterie) je v této kategorii obvyklá. Tablet je z části pogumovaný a v ruce tak nezklouže a ani se nemá co odřít. Jeho používání je tak nadmíru příjemné. Guma se ale vcelku snadno promáčně a jen těžko se vrátí do původních tvarů. Celkově je Latitude 10 co se týče designu takový nemastný neslaný, avšak co také čekat od tabletu určeného zejména do firem, kde je hlavní spolehlivost a výkon. Tablet od Dellu je také výjimečný v tom, že nabízí výměnou baterii. Tu lze vyndat po posunutí „cvočku“ na zadní straně.

Tablet je celkově velmi bytelný a bude tak i odolný. Člověk se tak opravdu nemusí bát jej naplno používat.

wp4_20130827_019

Po obvodu tabletu najdeme mnoho tlačítek a slotů. Tlačítka jsou trochu netradičně také pogumovaná, což může někomu dělat při jejich stisku problémy. Lze si na to ale zvyknout a při větší síle nemá člověk problémy. Je to však něco, s čím se musí počítat. Co se týče portové vybavenosti, je na tom Latitude 10 velmi dobře. Již zmíněný microUSB port doplňuje mini-HDMI pro propojení s televizí či monitorem, klasický USB port, 3,5mm konektor pro sluchátka a slot na paměťové SD karty. Tato výbava je tak v kategorii 10″ tabletů nadstandardní.

Celkově jsem měl z konstrukce tabletu dobrý dojem. Vše působilo dobře zpracováno a i když se nejedná o nejhezčí tablet na trhu, rozhodně si své zákazníky najde.

wp4_20130827_10_39_49_Pro

Hardware a displej

Co se týče hardwarové výbavy, je na tom Dell Latitude 10 průměrně. Nabízí dvoujádrový procesor Intel Atom, 2 GB paměti RAM a 64GB interní úložiště, z čehož je dle Průzkumníku dostupných zhruba 35 GB. A to není oproti původním 64 GB zrovna mnoho. Výkon tabletu není špatný, tedy pokud nečekáte od procesoru z řady Atom zázraky. Na běžnou práci postačí, na náročnější úkony už moc ne. Je ale nutné zmínit, že se stále jedná o tablet a ne o plnohodnotný notebook. Avšak tím, že byl použit procesor Intel Atom, se prodloužila výdrž baterie. Většinou jsem se dostal na hodnotu kolem 8 hodin, což na tablet s plnohodnotnými Windows 8 není vůbec špatné číslo.

Použitý 10,1″ displej nabízí klasické rozlišení 1366 x 768 pixelů a i přesto, že se nejedná o nejjemnější panel, je dostačující. Na druhou stranu bych rád viděl Full HD rozlišení, které je nyní běžné i u dražších 4 – 5″ telefonů. Displej je ale jinak klasický a zvládne až 5 doteků najednou. Pozorovací úhly i viditelnost na slunci je průměrná.

wp4_20130827_10_41_03_Pro

Systém Windows 8

Dell Latitude 10 jsme v redakci měli ještě před oficiálním vydáním aktualiazace na Windows 8.1, a tak se nyní může následující kapitola lehce lišit. Windows 8.1 totiž přináší mnoho změn v prostředí Modern UI a obecně práci s tabletem zpříjemňuje. 

Systém Windows 8 je na modelu Latitude 10 svižný a v kombinaci s úspornějším procesorem Intel Atom zvládne běžné kancelářské úkony bez problému. Příjemné je i surfování na internetu či hraní her stažených z Windows Store. Díky plnohodnotné ploše je možné používat systém Windows 8 i jako na klasickém počítači, avšak ovládání není ideálně přizpůsobeno dotykům a je tak lepší využívat uživatelskou nadstavbu Modern UI. To dostane větší smysl po aktualizaci na Windows 8.1 a věřím, že celkový dojem z používání systému se zlepší.

Screenshot (7)

Screenshot (3)

Stále je ale znát nedostatek aplikací ve Windows Store. Alternativy oblíbených služeb a aplikací například z iOS či Androidu budete hledat jen ztěží a nahrazovat vše skrze Internet Explorer není vždy úplně ideální a ne vždy i možné. Problémů má tak systém Windows 8 stále dost a Microsoft by měl zejména pomoci vývojářům a donutit je, aby své aplikace převedli i na jeho systém. Do té doby jim nebude stačit ani připravovaná aktualizace.

Screenshot (6)

Multimédia

Jako dnes každý tablet, i Dell Latitude 10 nabízí dvojici fotoaparátů. Ten hlavní na zadní straně nabízí rozlišení 8 MPx, automatické ostření a přisvětlovací LED diodu. Výsledné fotografie tak jsou na 10″ tablet nadprůměrné a i když zrovna já tuto funkci moc využívám, je dobré to v recenzi zmínit. Na fotografiích je ale znát jakýsi šum, a to zejména za horších světelných podmínek. Druhý fotoaparát, s rozlišením 2 MPx, je určen zejména pro videohovory a jeho kvalita je průměrná. Volání přes Skype či další služby bude tak i díky zabudovanému mikrofonu příjemnou záležitostí.

picture002

picture004

Latitude 10 je i díky 10″ displeji a delší výdrži na baterie vhodný pro sledování filmů či videí. S přehráváním filmů jsem díky přítomnosti plnohodnotných Windows 8 neměl nejmenší problém, bylo totiž možné stáhnout například KM Player, který si poradí se všemi dostupnými formáty videa i audia. U tabletů s Windows RT může být například zakomponování titulků do videa problém. Zde to ale nehrozí.

Doplňující informace

K tabletu na recenzi jsme dostali také zajímavý kryt, který neplní pouze jednu funkci. Tablet sice skvěle chrání, ale dokáže posloužit i jako zajímavý stojánek. Ocenil bych však, kdyby v sobě měl zabudovanou klávesnici alá Microsoft Surface. I tak je ale kryt vhodný a působí ještě bytelněji, než samotný tablet. Pokud se tedy ke svým přístrojům nechováte zrovna nejlépe, Dell Latitude 10 v kombinaci se zmíněným krytem vám bude vyhovovat.

wp4_20130827_005

Shrnutí a verdikt

Dell Latitude 10 je povedený tablet, který nabízí zajímavou a pevnou konstrukci, průměrně výkonný hardware a také průměrný displej s nižším rozlišením. Jeho cena z původních téměř 20 000 Kč klesla na zhruba 14 000 Kč, což už je za spíše „kancelářský“ tablet příjemnější částka. Stále je ale možné sehnat levnější alternativy. Dvakrát se mi nelíbil design tabletu, občas jeho slabší výkon a také stále omezené Modern UI prostředí ve Windows 8 (zejména co se týče zákadních aplikací). S aktualizací na Windows 8.1 však Latitude 10 dostane druhý dech a bude zase o něco použitelnější.

Dell Latitude 10 bych doporučil zejména lidem, kteří se chtějí odlišit a nechtějí si kupovat tablet s iOS či Androidem. Na nich totiž nelze spustit klasické desktop aplikace, čímž se Latitude 10 liší asi nejvíce. Chválím také delší výdrž baterie a opravdu odolnou konstrukci. Do budoucna to chce doladit zejména drobnosti ve Windows 8 (8.1) a poměr výkon/výdrž baterie.

hodnoceni

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable