Techboard - aktualniho info

Recenze Asus VivoTab Smart s Windows 8

Recenze Tablety Windows Napsal Martin Prokop, dne 30. 7., 21:26

Dobrých tabletů s Windows 8 na českém, ani zahraničním, trhu zatím moc není. Asus se ale se svým VivoTab Smart o zařazení mezi špičku velmi snaží. V recenzi se podíváme na to, jak tento tenký, elegantní tablet s plnohodnotným stolním systémem obstál v našem testu. Nedali jsme mu totiž nic zadarmo.

Asus VivoTab ME400C-1A019W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Představení

Asus VivoTab Smart patří do skupiny tabletů s plnohodnotnými Windows 8 a řadí se tak mezi velmi použitelné tablety. Je totiž možné na něm spouštět i klasické desktopové aplikace, což kdekdo ocení. Na druhou stranu nenabízí dvakrát dobrou výdrž baterie a má spoustu dalších much. Asus tímto strojem navázal na ne zrovna moc úspěšný Asus VivoTab, který byl ekvivalentem k modelu Transformer s Androidem. I my si jej v redakci před několika měsíci vyzkoušeli a dojmy nebyly zrovna pozitivní.

lenovo yoga

Recenze Asus VivoTab: mezi tabletem a notebookem

Další zajímavý stroj u nás vcelku uspěl. I když nějaké mouchy opravdu má, a to hlavně co se týče optimalizace systému. Jak tedy vlastně obstál v naší recenzi?

Aktuální cena Asus VivoTab ME400C-1A019W v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

I proto jsme doufali, že VivoTab Smart bude změna k lepšímu.

Obsah balení a první dojem ze zařízení

VivoTab Smart je dodáván v elegantní krabici, jen s nejdůležitějším příslušenstvím. Najdete v ní tak samozřejmě tablet, synchronizační microUSB kabel a adaptér do zásuvky. Kromě brožurek pro rychlý start a seznámení se systémem ale nečekejte nic dalšího. Osobně bych v balení uvítal sluchátka či obal. Ale to bych chtěl očividně až moc.

Po vybalení tabletu z krabice přichází čas na první dojem z přístroje. Ten byl opravdu velmi, ale velmi pozitivní. Asus VivoTab Smart je elegantní „placka“ s krásným designem, tenkým a lehkým tělem. Rozměry přístroje jsou velmi kompaktní a tloušťka tabletu je pouhých 9,7 mm. I váhově je na tom VivoTab Smart velmi dobře. Na 10,1″ tablet je 580 gramů příjemná porce.

IMG_0774 copy

Zpracování tabletu je povedené. Asus vytvořil bytelný tablet s krásným designem, u kterého vše lícuje tak, jak má. Na celém těle opravdu nenajdete jedinou skulinku a při používání ani nic nevrže. Jednoduše je VivoTab Smart zpracován opravdu kvalitně, a to i přes fakt, že je celý z plastových materiálů. Celému tabletu přidává i zajímavý design a bílá zadní strana. Ta působí opravdu elegantně.

I v ruce se tablet drží dobře. Díky nižší váze i tloušťce jsem neměl problém jej držet i několik hodin v kuse. Pracuje se s ním tedy opravdu příjemně. Tedy, co se konstrukce týče. O systému bude řeč později.

IMG_0722 copy

Hardware a displej

VivoTab Smart disponuje na tablet zajímavým hardwarem, který zaručí poměrně vysoký výkon. Do vínku se dostal dvoujádrový procesor Intel Atom Z2760 s taktem 1,8 GHz, 2 GB paměti RAM a 64GB interní paměť pro data. Krom toho nechybí ani Wi-Fi, NFC, Bluetooth či GPS. Tablet se nabíjí pomocí microUSB kabelu, a to ať už přímo ze zásuvky, či z počítače.

Přítomen je také microHDMI konektor, tudíž sledování filmů či jen sdílení obrazu na televizi je možné. 

IMG_0739 copy

Naopak co mi chybí, je USB. Pokud mám VivoTab Smart brát jako opravdu plnohodnotný počítač (čemuž nasvědčuje systém Windows 8 či přídavná klávesnice), chtěl bych si i sem tam připojit externí zařízení. Ať už externí harddisk či jen myš. Na to v Asusu asi tak trochu zapomněli. Je alespoň přítomen slot na microSD karty, tudíž pamět o nějaké ty GB rozšířit.

Ještě se krátce vrátím k samotnému hardwaru, respektive výkonu tabletu. Ten je pro běžný chod systému dostačující. Otázkou ale je, co na tabletu s Windows 8 chcete vlastně dělat. Pokud opravdu je konzumovat obsah přes Internet Explorer či ostatní aplikace, je VivoTab Smart vhodný. Pokud ale chcete spouštět i náročnější desktopové programy, jako například Photoshop, není tablet od Asusu to pravé ořechové. Ostatně, který tablet je na tuto práci vhodný? Pravděpodobně žádný, na to jsou jiné přístroje.

IMG_0768 copy

Poslední zmínku, před displejem, věnuji výdrži baterie. Ta mě bohužel velmi zklamala, a to i přesto, že výrobce uvádí 9,5 hodiny, jen ztěží se na tuto hodnotu dostanete. Moje běžná praxe byla totiž následující. Ráno jsem tablet vyndal z nabíječky, samozřejmě se 100 %. Dejme tomu, že jsem si udělal snídani a přečetl, co je nového ve světě technologií, abych měl náměty pro články. Poté zhruba 20 minutách používání jsem tablet odložil a občas chtěl použít až po celém pracovním dni. Jenže to už bylo pozdě. Nevím, jak to v Asusu udělali, ale VivoTab Smart se dokáže kompletně vybít za jeden den, i když jej nepoužíváte. A abych jej musel vypínat a poté vždy čekat zhruba půl minuty na jeho spuštění? Děkuji, nechci.

Když ale chcete, dostanete se na zhruba na 5 – 7 hodin. Větší rozmezí je z důvodu, že se tablet samovolně vybíji, i když jej člověk opravdu nepoužívá. Poznáte to i tak, že je VivoTab Smart stále zahřátý. I když je chlazen pasivně, jeho jeden roh téměř permanentně topí. A to právě i tehdy, když je v režimu spánku. Holt tablet s Windows 8 a ne RT.

Displej je zde o velikosti 10,1″ a s rozlišením 1366 x 768 px. A není vůbec špatný. Nabízí poměrně vysoký jas a dobré barvy. Tudíž například na filmy či i prohlížení internetu naprosto stačí. Navíc v kombinaci s poměrně výkonným HW (na tablet výkonným) není problém sledování ani Full HD videí. Špatné nejsou ani pozorovací úhly a viditelnost displeje na slunci.

IMG_0775 copy

Systém Windows 8

Již o kapitolu výše jsem lehce systém Windows 8 nakousl. Během testování Asusu VivoTab Smart jsem totiž měl tu možnost testovat i Samsung Ativ Tab s Windows RT. Mohl jsem tak srovnávat, který systém je pro tablet vhodnější. Připravuji o tom článek, který vyjde ještě tento týden a rozebereme problematiku daleko více, než by bylo pro tuto recenzi potřeba.

Je jen na vás, jestli budete primárně používat aplikace v Modern UI, či zda si nainstalujete klasické desktopové aplikace.

IMG_0760 copy

I tak ale si Windows 8 nějaké ty zmínky zaslouží. Systém to totiž není špatný. Funguje víceméně stabilně, vypadá moc pěkně a nabízí několik zajímavých vychytávek. Opravdu jsem si oblíbil gesta, která zrychlují práci se systémem a ocenil bych je třeba i u systému Android. Naopak ze systému Android bych rád na Windows Store viděl hromadu kvalitních aplikací, které stále chybí. Problém je to hlavně u verze RT, která je na Windows Store závislá přeci jen o něco víc. I tak si ale nejsem jist, zda chci na tabletu, pouze s dotykovým displejem, používat plnohodnotné desktopové aplikace. Pokud ale ano, ta možnost tu je.

Jednoduše jsou Windows 8 kvalitním systémem s velmi malou podporou a slabým ekosystémem. Jedinou aplikací, která funguje opravdu dobře a lze přes ní propojit i ostatní počítače či třeba i telefon, je dle mého SkyDrive. Ten se opravdu povedl. A více takových aplikacích, prosím. Na druhou stranu je dobře, že Microsoft připravuje aktualizaci na Windows 8.1, která přinese hodně zajímavých novinek. Otázkou ale stále je, zda to bude stačit.

Multimédia

Pokud by někdy někoho napadlo, že by rád s 10,1″ tabletem fotil, u Asusu VivoTab Smart tu možnost má. A fotografie jsou kvalitní. Ještě aby ne, když je zde 8MPx fotoaparát, který zvládne i videa v 1080p rozlišení. Je přítomna i přední kamerka, kterou člověk ocení zejména při videohovorech přes Skype či podobně.

IMG_0738 copy

Vedle fotoaparát nechybí ani přisvětlovací dioda, která pomůže fotografiím za horších světelných podmínek. Jejich kvalita ale ani tak není dvakrát nejlepší. Ale což, je to stále jen tablet.

Závěrečné hodnocení

Asus VivoTab Smart je vcelku povedený tablet, který nabízí zajímavý hardware, pevnou konstrukci a elegantní design. Bílá barva na zadní straně působí opravdu skvěle. I přes všechna pozitiva, která tablet skrývá, najdete i několik negativ. Mezi ně patří jistě výdrž baterie, přehřívání tabletu a také absence USB portu. Stále si také nejsem jist, a to jsem otestoval již několik tabletů s Windows 8, zda je právě systém výhodou, či nevýhodou. Možnost spouštět klasické programy, které člověk používá na větším počítači či notebooku, je lákává, avšak nevím, zda je na tabletu vhodná. To nechám již na vás.

asus_vivotab_smart_me400c

Pokud ale hledáte něco mezi tabletem a notebookem a koncept, se kterým si Asus hraje, se vám líbí, bude VivoTab Smart dobrou volbou. Je totiž možné si k tabletu dokoupit zajímavé příslušenství, jako je skládací obal (funguje i jako stojánek) či externí klávesnice. Pak bude přeci jen systém Windows 8 dávat o něco větší smysl. Do té doby, než Asus vyřeší některé nedostatky a pomůže mu k tomu i Microsoft, dávám 70 %. 

Kde koupit?

Graf ceny produktu Asus VivoTab ME400C-1A019W poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable