Techboard - aktualniho info

Recenze Asus Fonepad: tablet s možností telefonování

Android Recenze Tablety Napsal Martin Prokop, dne 14. 7., 21:00

Poslední více jak měsíc jsme v redakci testovali zajímavý tablet s Androidem, jímž je Asus Fonepad. Ten se pyšní nejen nižší cenou, ale také tím, že umí provádět klasické telefonní hovory. To se u menších tabletů objevuje stále častěji. Co se ale tak často neobjevuje, je procesor Intel Atom. Asus Fonepad tak nevyužívá klasický procesor od Qualcommu či Nvidie, nýbrž zmíněný Atom. V naší recenzi se podíváme na dvojí využití tabletu, jeho přednosti a celkově na to, zda se jej vyplatí zakoupit.

Asus FonePad ME371MG-1B028A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

asus_fonepad14

Představení

Už při představení tabletu na Mobile World Congressu v Barceloně jsem se trochu pozastavoval nad názvem přístroje. Fonepad byl totiž představen společně s vylepšenou verzí Padfonu, čímž Asus zmátl nejednoho novináře a čtenáře. Jednoduše totiž použil dvě slova a spojil je v jedno, jednou tak a jednou tak. Ale teď už k samotnému tabletu, který jsme testovali.

Asus Fonepad nabízí 7″ displej, již zmíněný procesor Intel Atom, 1 GB paměti RAM a především slot na microSIM kartu. Patří tedy do skupiny spíše těch menších tabletů, které příjemně padnou do ruky a jejich cena nepřevyšuje 6000 Kč.

Obsah balení a první dojem

Obsah balení je standardní, kromě samotného tabletu v něm najdeme synchronizační microUSB kabel, adaptér do zásuvky a nějaké ty brožury pro vysvětlení práce s tabletem. Nečekejte tak žádné zázraky. Do krabičky se totiž nevešly ani sluchátka, ani případně pouzdro, které by jej udělalo přeci jen o něco zajímavějším. Není ale problém si sluchátka či pouzdro dokoupit, jsem si jist, že eBay jich bude plný.

První dojem z tabletu byl vesměs pozitivní. Fonepad padne do ruky velmi dobře a díky zejména kovové konstrukci působí velmi bytelně. Nic tak nevrže, neskřípe a nemáte pocit, že každou chvíli něco odpadne či se zlomí. Zde tedy velmi chválím. Váha tabletu se zastavila na 340 gramech. Když ji srovnám s iPadem Mini, tak jablečný tablet je ještě o necelých 40 gramů lehčí a řekl bych, že v ruce působí i o něco lépe. Je to ale dáno tím, že má lehce odlišné tělo.

Konstrukce Fonepadu je lehce zkosená. V ruce se ale tablet drží dobře.

asus_fonepad10

Jinak byl tedy první dojem vcelku pozitivní. A to i po zapnutí Fonepadu. Systém Android je vcelku svižný, dobře optimalizovaný a první chvíle s tabletem tak budou příjemné. Jakmile ale nainstalujete větší množství aplikací a spustíte je najednou, jisté celkové zpomalení se jistojistě dostaví. O tom ale více v samostatné kapitole o systému.

Hardware a displej

Hardwarově na tom není Asus Fonepad vzhledem ke své ceně vůbec špatně. Kromě již několikrát zmíněného procesoru Intel Atom s taktem 1,2 GHz, 7″ tablet nabízí i 1 GB paměti RAM a 16GB interní paměť. Specifikace samozřejmě nepatří mezi naprostou špičku, na běžné používání i náročnější aplikace a hry ale stačí. Přítomná je také hromada senzorů a možností konektivity. Nechybí Wi-Fi, Bluetooth a ani GPS. Náročnější uživatelé také ocení přítomnost slotu na microSD kartu, díky které lze interní paměť rozšířit až o 32 GB. Nechybí ani standard v podobě microUSB konektoru pro nabíjení a synchronizaci s počítačem.

Výkon tabletu je díky procesoru Intel Atom dostačující, zvládne náročnější aplikace i hry a rozhodně je pro Qualcomm i Nvidii dobrým konkurentem.

asus_fonepad08

Trochu netradičně je pak umístěn 3,5 mm jack na sluchátka, a to vedle microUSB portu ve spodní části tabletu.

Důležitá je také zmínka o použité baterii a její výdrži. Použita je baterie s kapacitou 4270 mAh, což není málo, ale ani hodně. S touto kapacitou se většinou dostanete na hodnotu kolem 8 hodin. Těch nejméně 8 hodin ale můžete prohlížet internet, do toho si sem tam pustit video, hudbu a nešetřit ani jas displeje. Výdrž je tak taková, jakou byste od tabletu v této cenové kategorii očekávali.

Trochu netradičně má Asus Fonepad pouze jeden fotoaparát na přední straně pro videohovory. Ten na zadní straně tak chybí. Ale vůbec mi to nevadilo. 

Co se týče použitého displeje, opět bych jej hodnotil jako dnešní standard. Rozlišení 1280 × 800 pixelů nenadchne, ale ani neurazí. Ono na 7″ úhlopříčce není ani moc co vymýšlet. Jen na přímém slunci je viditelnost téměř minimální. Je to dáno i tím, že na displeji abnormálně zůstávají otisky prstů a nejrůznější čmouhy, a tak při větším světle nekoukáte na displej, nýbrž na čmouhy. Jinak má ale displej kvalitní podání barev – nic tak není přepálené a vše vypadá věrohodně. Mám jen ještě výtku k pozorovacím úhlům. Ty také nepatří mezi špičku a čekal bych je o něco lepší. Ale asi cena displeje hrála větší roli.

asus_fonepad16

Systém Android

Asus Fonepad pohání Android 4.1 Jelly Bean, obohacen o mnoho widgetů a různých vychytávek přímo od výrobce. Těch je poměrně hodně a jistě si vybere každý. Systém je svižný, dobře optimalizovaný a lehké zpomalení se dostaví po instalaci a hlavně spustění více aplikací. Je ale možné, že prostě na podobné situace mám smůlu. Nejdříve se mi totiž systém zdál bleskurychlý (až jsem byl překvapen), avšak po spuštění zhruba 8 aplikací najednou byla zmíněná rychlost tatam. Je ale pravda, že jsem si používání Fonepadu oblíbil. Zejména i kvůli tomu, že se dobře drží v ruce, na systém Android je dostatek kvalitních aplikací a i výdrž baterie je dostatečná.

Celkově mě tak Fonepad a jeho uživatelské prostředí, které je od výrobce upravené, překvapil. A to příjemně. Prostředí je opravdu plynulé a Asus mu přidal šmrnc. To zejména díky miniaplikacím, které lze spouštět odkudkoli a navíc opravdu kdykoli. Já ocenil hlavně kalkulačku, neboť 1+1 ještě zvládnu, s většími počty mám ale už trochu problém. Asus Fonepad tak nabízí daleko pokročilejší multitasking, než na který jsme u systému Android zvyklí. Lehce se tak blíží tabletovým Windows 8 (RT), ale trochu jiným způsobem – miniaplikace se totiž nezobrazí vedle „hlavní“ aplikace, nýbrž nad ní. Co je více praktické, nechám na vás. Za mě ale dávám hlas té první variantě, tedy vedle a ne nad.

asus_fonepad17

Voláme a vypadáme při tom divně

Jednou z předností tabletu, kterou ale ocení je omezená sorta lidí, je jistě možnost využití jako klasický telefon. Ano, s Fonepad je možné provádět telefonní hovory. Je zde totiž slot na microSIM kartu. A to nejen na data, ale i na hlavní úkony v GSM síti. SMS zprávy jsou na tabletu skvělé. Stejně, jako mám rád psaní přes různé klienty, jako je Facebook Messenger či Hangouts, mám rád i rychlé psaní SMS. A na to je Fonepad ideální. Moc ale nerozumím tomu, zda je 7″ monstrum vhodné i na telefonování. Už nad kolemjdoucími se Samsungem Galaxy Note II někteří lidé kroutí hlavou. A teď si představte, že chodí po ulici a mluvíte do ještě daleko většího „telefonu“.

asus_fonepad18

Já jsem si to vyzkoušel a řeknu vám, nebylo to nic moc příjemného. Tablet se totiž u ucha nedrží zrovna ideálně, navíc při telefonování vypadáte opravdu divně. Otázkou je, zda se i 7″ telefony nestanou jakýmsi standardem. Já osobně doufám, že ne. Že vše má své hranice.

Aktuální cena Asus FonePad ME371MG-1B028A v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Závěrečné hodnocení

Asus Fonepad je tablet. Tak by jej primárně měli uživatelé brát. Proto neberu možnost klasických telefonních hovorů ani jako plus, ani jako mínus. Když tedy vezmu Fonepad jako tablet, splní naprosto vše, co od něj očekáváte. Ať už je to dobré dílenské zpracování, či softwarová výbava a výdrž na baterii. Navíc jeho cena není tak vysoká a i přes velkou konkurenci má co do sebe. I tak ale není jeho závěrečné hodnocení jednoduché.

Příjemně mě totiž během testování překvapilo již zmíněné zpracování a uživatelské prostředí od Asusu. Naopak v rozpacích jsem z trochu horšího displeje, jehož pozorovací úhly a viditelnost na slunci není zrovna ideální.

I tak je Asus Fonepad dle mého dobrou volbou a pokud navíc využijete microSIM naplno, není co řešit. Proto dávám 80 %.

Graf ceny produktu Asus FonePad ME371MG-1B028A poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable