Techboard - aktualniho info

Recenze Apple iPad Mini – malý, ale velmi šikovný

Apple iPad Recenze Napsal Martin Prokop, dne 13. 3., 19:25

Na testování se nám do redakce kromě zajímavých tabletů a hybridů s Windows 8 či RT dostal i jablečný tablet a menší bráška klasického iPadu a tedy iPad Mini. Testovali jsme úplně základní variantu, tedy se 16GB pamětí a bez možnosti připojení k internetu přes 3G. I tak se nám ale tablet velmi zalíbil a vraceli jsme jej jen těžko. Přečtěte si tak naší recenzi a dozvíte se proč.

Apple iPad Mini 16GB WiFi MD528HC/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

ipad_mini_01

Představení, obsah balení a první dojem

Apple iPad Mini netřeba zdlouhavě představovat. Všichni totiž snad ví, že se jedná o menší podobu klasického jablečného tabletu, který daleko lépe vyplňuje mezeru mezi iPhonem a řadou Macbooků. A to hlavně díky své velikosti. Nabízí totiž displej o velikosti 7,9″ a velmi kompaktní rozměry – 200 x 134,7 x 7,2 milimetrů. Ano, tloušťka je opravdou pouhých 7,2 mm. Tablet tak v ruce působí opravdu skvěle, a to i díky nízké hmotnosti pouhých 308 gramů (v případě 3G verze je hmotnost o 4 gramy vyšší). Stejně jako každé zařízení s iOS, i iPad Mini nabízí jedno hardwarové tlačítko na přední straně, sloužící pro návrat na domovskou obrazovku, dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti na straně pravé a nad nimi pak přepínač, který lze nastavit pro zámek obrazovky či tichý/hlasitý režim. Nechybí samozřejmě ani zapínací tlačítko, které je umístěné na horní hraně vpravo. To by možná zasloužilo komfortnější odezvu, ale to je jen malá výtka. Na spodní hraně přístroje pak najdeme jen dvojici reproduktorů a port na konektor Lightning.

ipad_mini_20

Design tabletu je velmi povedený a lehce vychází z nového iPhonu 5. A to i barvou celého zařízení. Nemá totiž již světlá záda, jako jeho větší bratr, ale je již kompletně tmavý (či bílý). Tenké tělo designu jen přidává a hodnotíme jej opravdu velmi kladně!

Co se týče obsahu balení, je dle specifik Applu standardní. Kromě tabletu tak v elegantní krabičce najdeme synchronizační kabel s konektorem Lightning, adaptér do zásuvky a různé brožury. Ještě ale krátce ke zmíněnému konektoru. Stejně jako v případě iPhonu 5, i iPad Mini disponuje již novým portem Lightning, který je rychlejší, modernější a dokonce i oboustranný. Zdá se to jako blbina, ale oboustranný konektor pro nabíjení či synchronizaci s počítačem při praktickém použití opravdu oceníte. Setkal jsem se s něčím podobným i u Lenovo Yoga 11 s Windows RT, kde jsem tuto vlastnost také chválil.

První dojem z iPadu Mini je tak velmi dobrý, ke konstrukci nelze nic vytknout a nejednoho uživatele či pozorovatele zaujme povedený design a tenká konstrukce. Do ruky tablet padne naprosto skvěle a ani po hodinách používání jej nebudete proklínat, že je těžký.

ipad_mini_02

Hardware

Ze sekce hardwaru je v podstatě důležitý jen dvoujádrový procesor A5, který je použit i v druhé generaci klasického iPadu. Výhodou všech Apple produktů je fakt, že hardware nemusíte tolik řešit. Stačí vědět, že tam je a že není úplně nejslabší zjistíte až při každodenním používání. Samozřejmě, že rozdíl mezi iPadem Mini a iPadem třetí (čtvrté) generace v ohledu výkonu či odezvy systému poznáte, nebude to ale zase tak drastické. I tak bych u iPadu Mini očekával novější procesor, alespoň ten samý, co je u třetí generace většího iPadu. To by ale zase mělo asi velmi negativní vliv na výdrž baterie.

Ale chápu, že tohle je prostě politika Applu, vydat zařízení a již v době uvedení mít v šuplíku o něco lepší zařízení, které se na trh dostane zase za rok a tzv. hype bude opět na místě. I když, asi to takto nedělá pouze Apple.

ipad_mini_15

I proto se těším na druhou generací menších iPadů, kde by se snad o něco silnější hardware měl objevit. Na výkonu to ale uživatel pozná jen u náročnějších her, systém iOS je prostě dobře optimalizován. O něm samotném pak níže v další kapitole.

Displej

O displeji jsem se zatím zmínil jen krátce. Jeho úhlopříčka činí 7,9″ a nabízí rozlišení 1024 x 768 pixelů. Na takto malou úhlopříčku to dle mého stačí, i když konkurence v podobě Nexusu 7 nabízí o něco lepší rozlišení. I proto se tak trochu očekává, že u druhé generace iPadu Mini se dočkáme Retina displeje s daleko jemnějším rozlišením, jak jsme již u Applu zvyklí. Nyní ale zpět k testovanému modelu. Displej je i s nižším rozlišením dobrý, jeho odezvy jsou svižné a opravdu k němu nemám výtku. Samozřejmě by nevadilo o něco vyšší rozlišení, ale tam si myslím, že změna přijde již velmi brzy.

Systém iOS

Operační systém iOS je u iPadu Mini úplně stejný, jako u většího modelu a v podstatě se ani moc neliší od verze pro iPhone. Alespoň ne ve vlastnostech a možnostech. Úvodní obrazovka se tak stále skládá pouze z výběru aplikací a v podstatě nic dalšího nenabízí. I tak je ale systém velmi dobře odladěný a funguje jako švýcarské hodinky. Velice jsem si pak oblíbil gesta, která práci s tabletem velmi zrychlují a skvěle jej i doplňují. Zvykl jsem si na ně i daleko více, než na gesta u Windows 8 či RT a celkově mi přijdou „vymazlenější„.

K systému tak moc výtek nemám. Samozřejmě bych se nezlobil za různé změny v uživatelském prostředí, ale zatím to Applu funguje dobře. A to hlavně kvůli obrovskému množství kvalitní aplikací na App Store. Systém iOS je tak už několik let stejný a i když se sem tam objeví nové funkce, právě aplikace dělají iOS tak oblíbenou a skvělou platformou. A ani aplikace přímo od výrobce nejsou vůbec špatné. Velmi použitelná je třeba aplikace na kalendář, poštu apod. Prostě jednou nastavíte a s radostí používáte. I tak se mi občas stalo, že některá aplikace, ať už nativní či stažená z App Store, spadla a ani neřekla proč. To na systému Android aplikace padají alespoň s oznámením, že aplikace přestala odpovídat. A na Windows se rovnou zasekne celý systém. Ne, tuto poslední větu prosím berte s nadsázkou.

Na co jsem ani teď nezapomněl

Multimédia – komu trend focení tabletem přijde normální, bude chtít určitě fotit i iPadem Mini, kdy už to tak velká opičárna ani není.  A někdy to bude dávat i smysl. iPad Mini totiž disponuje hned dvojicí fotoaparátů a oba nefotí vůbec špatně. Na přední straně je 1,2MPx kamerka zejména pro videohovory přes FaceTime a na zadní pak najdeme 5MPx čočku na běžnější focení. Na ukázky se můžete podívat níže. Z dalších multimédií nutno zmínit velmi dobré reproduktory, které jsou umístěné na spodní straně u portu Lightning. Jak hlasitost, tak i kvalita výchozího zvuku jsou dle mého nadprůměrné a zdá se mi, že je i o něco lepší než u iPadu druhé generace.

Srovnání s klasickým iPadem – poslední věta z minulé kapitolky už naznačila, že přijde menší srovnáním s klasickým iPadem, konkrétně iPadem 2. Hardwarově a tudíž i výkonově jsou na tom obě zařízení velmi podobně a tak lze srovnávat spíše velikost a ovládání tabletu. I displej je totiž stejný. Popravdě řečeno mi více do ruky sedl iPad Mini a daleko lépe se mi s ním pracovalo. Možná i kvůli tomu, že se na něm skvěle píše a tudíž se skvěle ovládá.

ipad_mini_12

Výdrž – slibovaná výdrž 10 hodin je velmi reálná. Za týdenní používání (skoro každý den) jsem musel tablet nabíjet dvakrát a tudíž jsem se na těch 10 hodin při používání s Wi-Fi připojením dostal. Za mě dobrý.

Klávesnice a obecně psaní – už při srovnáním s větším iPadem jsem zmiňoval, že se mi iPad Mini ovládal velmi dobře. A to platí hlavně pro psaní na virtuální klávesnici. Tablet se totiž skvěle drží a psaní je tak pohodlné, přesné a rychlé. Opravdu doporučuji alespoň vyzkoušet někde v prodejně, ale pozor, je to velmi návykové!

2013-03-10T16-13-09_31 2013-03-10T16-13-09_32

Shrnutí a závěr

A pomalu tu máme závěr naší recenze. iPad Mini je velmi zajímavou alternativou klasického iPadu či „pidi“ tabletů s úhlopříčkou okolo 7″. Velikost displeje 7,9″ s takto kompaktními rozměry je dle mého naprosto ideální. Ideální ve smyslu, že se skvěle ovládá a přesto nabízí poměrně velikou úhlopříčku na sledování filmů či čtení článků na našem webu. K tomu přidejte obrovské množství skvělých aplikací na App Store a máme opravdu velmi dobrý tablet. Do budoucna bych jen uvítal o něco výkonnější hardware, jemnější displej a možná taky lehce překopaný systém iOS. Mám tím na mysli hlavně úvodní obrazovku, které by různé novinky velmi slušely. Snad se u iOS 7 a nejen iPadu Mini 2 dočkáme a bude to stát za to!

Za mě tedy 86 %.

Graf ceny produktu Apple iPad Mini 16GB WiFi MD528HC/A poskytuje server Heureka.cz

Galerie

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable