Techboard - aktualniho info

Recenze All-in-one počítače Lenovo IdeaCentre B540 – do domácnosti ideální

Recenze Windows Napsal Martin Prokop, dne 22. 4., 15:30

Kromě klasických notebooků či tabletů jsme v redakci otestovali zajímavý All-in-one počítač od Lenova. Ten nabízí zajímavý design, velmi dobrou hardwarovou výbavu, dotykový displej, Windows 8 a DVB-T tuner. Toto vše dostanete za zhruba 30 000 Kč. Pojďme se tedy podívat na to, zda se jeho koupě vyplatí a pro koho je podobný stroj vlastně určen.

Videopohled najdete níže.

Lenovo IC B540, 57310546 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

lenovo_ideacentre_b54014

Představení a obsah balení

Lenovo IdeaCentre B540 patří mezi výkonnější All-in-one počítače, které tak využijete nejen na zábavu, ale i práci. Stanice je to po hardwarové stránce zajímavá a rozhodně nebude nouze o výkon. IdeaCentre B540 navíc nabízí i DVB-T tuner pro sledování televize a může tak sloužit nejen jako počítač, ale i v menších domácnostech jako televize a DVD přehrávač. Díky dotykovému displeji naplno využijete systém Windows 8 a budete mít mnoho možností, jak 23″ počítač používat.

V 11 kg balení najdeme kromě samotného počítače napájecí kabel, bezdrátovou myš s klávesnicí, dálkové ovládání pro televizi a hromadu brožur. Naprosto skvělé je u podobného All-in-one počítače to, že jej vybalíte z krabice, postavíte na stůl, zapojíte napájecí kabel, připojíte konektor pro bezdrátovou myš a klávesnici a je hotovo. Pak jej zapnete a můžete naplno využívat. Pracovní stůl navíc zůstane krásně volný, neboť klávesnice i myš je velmi kompaktních rozměrů a kromě jednoho kabelu se okolo IdeaCentre nebude nic motat.

lenovo_ideacentre_b54017

Výtku mám jen k horšímu rozložení kláves na zmíněné bezdrátové klávesnici. Nemilá je pak hlavně velikost Enteru, kdy jeho správný stisk bude potřebovat trochu tréninku. Jinak ale jsou odezvy klávesnice i myši velmi dobré, a to samé platí i pro dálkové ovládání.

Ještě ale krátce k samotné multimediální stanici. Její design je vcelku povedený a jednoduchý. Samozřejmě to není konkurenční iMac od Applu či Lenovo IdeaCentre A720 (které ale taky vlastně vypadá jako iMac), i tak jej ale budete na svém stole opatrovat. Dvě průhledné nožičky na zpodu počítače jsou elegantní a mají i svou praktickou funkci. Společně s tzv. klapkou na zadní straně totiž drží počítač ve vzpřímené poloze a zajišťují stabilitu. Ta je hlavně u dotykových All-in-one přístrojů potřeba více než dost.

lenovo_ideacentre_b54016

Hardware a výkon

V kapitole hardware je na začátek nutné zmínit, že Lenovo IdeaCentre se dodává v mnoha konfiguracích a cena se dle toho ve výsledku liší až o 10 000 Kč. Námi testovaný model disponoval následujícím hardwarem:

  • Procesor Intel Core i5 3350P s frekvencí 3,1 GHz
  • 8 GB paměti RAM
  • Pevný disk o velikosti  2 TB
  • Grafická karta NVIDIA GeForce GT 650M (paměť 2 GB)
  • Blue-ray DVD mechanika

O výkon tedy není nouze. IdeaCentre B540 zvládá i náročnější práci s grafickými programy a v kombinaci se skvělým Full HD monitorem bude nějaké to tvoření jedna radost. A ani hry nejsou na IdeaCentre B540 problém. Osobně jsem zkoušel kromě stažitelných titulů z Windows Store i starou dobrou klasiku Call of Duty: Modern Warfare 2 a vše šlapalo i na nejvyšší rozlišení a detaily naprosto v pořádku a plynule. B540 tak není jen počítač na klasickou domácí práci, ale slouží zároveň jako multimediální stanice pro potřeby celé domácnosti.

Dotykový displej – využiji ho?

Jednou z předností testované multimediální stanice IdeaCentre B540 je bezpochyby dotykový displej. Ten bych se systémem Windows 8 a tudíž i přizpůsobému ovládání nejrůznějších aplikací, měl při práci využít, ale nejsem si úplně jist, jestli to mohu potvrdit.  Upřímně řečeno jsem totiž dotykový displej používal jen zřídka. Není totiž moc logické, abyste při práci se stolním počítačem natahovali ruce přes půl stolu, při čemž by vás po pár chvílích ve vzduchu začali bolet a vy byste stejně raději sáhli klávesnici a myši. A o to mi i jde. Lenovo k tomuto počítači dodává dokonce i slušnou klávesnici s bezdrátovou myší a vy tak nemáte jediný důvod, proč dotykový displej používat. Tedy kromě toho, kdy ho chcete vyzkoušet. Ale abych to zase moc nepřeháněl. Dotykový 23″ displej se používat dá, odezvy jsou velice dobré a navíc reaguje na doteky více prstů.

Záleží opravdu na každém uživateli, jak se s dotykovým displejem a Windows 8 popere, já v tom ale zatím u stolních počítačů moc velký smysl nevidím.

lenovo_ideacentre_b54008

Ještě ale krátce k samotnému displeji. Ten je totiž vlastně na celém zařízení tím nejdůležitějším. 23″ panel nabízí Full HD rozlišení, které ale člověk neocení jen při práci se systémem Windows 8, ale i sledování televize či filmů z DVD mechaniky. Rozlišení je naprosto super a nižší bych vůbec nečekal. Navíc i pozorovací úhly jsou na velmi dobré úrovni a ani podání barev není k zahození. Lenovo si tak s displejem opravdu vyhrálo a dáváme mu za to malé a možná i významné plus.

Systém Windows 8

Zmínka o systému Windows 8 v recenzi padla již několikrát a stále je o čem psát, tak rychle do toho. Na takto silném hardwaru, kterým testovaný model IdeaCentre B540 disponuje, je systém již skvěle optimalizován a o výkon tak není nouze. Ostatně, i tom jsem se v recenzi již zmiňoval. Přesto mají ale Windows 8 stále své mouchy a několikrát za 14 denní testování se mi stalo, že systém kompletně zamrzl a pomohl až restart tzv. natvrdo. Tato situace nastávala hlavně při probouzení přístroje ze spánku a například neuložené dokumenty či rozkoukaný online seriál byl rázem kdesi. Těžko ale říct, čí je to vina. Odpověď totiž dle mého leží někde na půli cesty. Microsoft svůj systém stále vylepšuje a Lenovo možná tato vylepšení nestíhá implementovat a takhle to v praxi dopadá.

Když ale pominu tyto nepříjemnosti, je systém Windows 8 na testovaném kousku opravdu rychlý a jeho odezvy jsou většinou cobydup vyřízené.

Při používání jsem si ale několikrát lámal hlavu nad tím, k čemu je u takhle velkých úhlopříček vlastně prostředí Metro (Modern UI, chcete-li). Nemám potřebu totiž používat na 23″ displeji jednu, ještě většinou dosti omezenou aplikaci, když si to samé, navíc s pokročilými funkcemi a dalšími aplikacemi, mohu spustit přímo na ploše a ovládat to pohodlněji myší či klávesnicí. Tím se ale opět dostávám k narážce na dotykový displej a jsem v tomto směru asi lehce staromódní. Lenovo jde jednoduše s módou a dotykový displej ve všem tak nesmí chybět.

Z předchozího odstavce si tak troufám tvrdit, že Metro rozhraní nepoužívat nebudete a většinu práce či zábavy provedete v Desktop módu, kde se prostě chtě nechtě provádí úkony daleko rychleji a ve výsledku i pohodlněji. I tak ale může být přítomnost Windows 8 u podobných počítačů dobrá, a to například kvůli aplikacím, kde již dotykový displej využijete a jistě se u toho pobavíte. Tím mám na mysli třeba hru Cut The Rope či Fruit Ninja, která bude na takto obří úhlopříčce jistě skvělá.

IdeaCentre jako televize

Další skvělou vlastností Lenova IdeaCentre B540 je přítomnost digitálního tuneru pro sledování televize. Navíc princip je jednoduchý. Stačí do zadní části počítače připojit anténu (klasickým portem, není potřeba nic speciálního), naladit programy vysílané digitálně a hotovo. K tomu díky Full HD rozlišení není problém sledovat programy jako Nova HD či ČT Sport HD. Vše jednoduše, rychle a zdarma. V balení počítače nechybí ani dálkové ovládání, které funguje právě s tímto programem, určeným pro sledování televize. Toto řešení je naprosto skvělé do menších prostor, kam se nevejde zároveň počítač a televize. A nebo i vejde, ale proč kupovat dvě věci, když oboje můžu mít v jednom, že?

IF

Na pravém boku počítače se ještě nachází i DVD-ROM, tudíž ani filmy na této „zastaralé“ technologii nebudou jen ležet ladem, ale mohou být v IdeaCentre přehrávány.

Možná bych jen čekal o něco lepší výchozí zvuk (i přes přítomnost Dolby Advanced Audio), který vcelku postrádá hloubky a celé to pak zvláštně chrastí. Není ale problém si ke stanici připojit domácí kino a mít tak nejen skvělý obraz, ale i zvuk.

Závěr a zhodnocení

Sečteno podtrženo je Lenovo IdeaCentre B540 skvělým pomocníkem do celé domácnosti a je na každém uživateli, jak jej využije. Naprosto ideální je dle mně využití IdeaCentre do menších prostor jako pracovní stanici a zároveň televizi a DVD přehrávač. Během sekundy je totiž možné mezi těmito stavy přepínat a navíc díky prostředí Metro můžete využívat i jednoduché aplikace, na které se zase klávesnice s myší nehodí. Pro menší děti na hraní naprosto ideální záležitost.

Lenovo IC B540, 57310546 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

lenovo_ideacentre_b54019

Přednosti testovaného modelu jsou následující: silný hardware, skvělý 23″ Full HD dotykový displej, který ale využijete jen zřídka, zabudovaný DVB-T tuner pro sledování televize, a to beru jen ty opravdu zřejmé věci. Na ostatní totiž přijdete až při plnohodnotném využívání v domácnosti. Máte ale mnoho možností, jak IdeaCentre B540 používat, a to je podle mě na podobných All-in-one skvělé. Za mně tedy 86 %, kdy jako negativa vidím ve vyšší ceně, horší klávesnici a slabším výchozím zvuku. 

Graf ceny produktu Lenovo IC B540, 57310546 poskytuje server Heureka.cz

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable