Techboard - aktualniho info

Přecházím na Mac: Rok poté, část první

Apple Speciály Napsal Martin Prokop twitter dne 14. 7., 11:10

Kdo nás sleduje více jak rok, možná si ještě pamatuje na započatý seriál Přecházím na Mac. V rámci něj jsem popsal svůj přechod z Windows a nyní je ten správný čas vše nějak sesumírovat a pokud možno po několika dílech vyvodit závěr. Tedy, pokud je to vůbec možné. V dnešní části se zaměřím spíše na obecné poznatky a hardware.

Před rokem byly hlavní důvody přechodu na Mac stabilita systému, skvělý design a hardware, jistá averze vůči Windows 8 a obecně začínající nenávist ke starému notebooku od Lenova (nic proti tomuto výrobci). Řekl bych, že všechny předpoklady přechodu byly splněny. Macbook Air opravdu nabízí krásný design, opravdu nabízí stabilní systém a různé nedostatky, které mne vadily na Windows 8, OS X nemá. Má však zase vlastní mouchy, kterým se budu věnovat až v další části. Nejsou to totiž zmínky na jeden odstavec.

Přečtěte si také:

Přecházíte na Mac? Nový server PrvníMac.cz vám poradí nejen s prvním nastavením

Nyní již ale k samotnému hardwaru. Zpracování přístroje je skvělé. Vše krásně lícuje, nikde nic nečouhá a rád bych také napsal, že nevrže. Kvalitní hliník přeci nemůže vrzat. V mém případě je však opak pravdou. Zhruba po měsíci používání jsem začal pozorovat lehké vrzání spodní konstrukce, a to téměř vždy, kdy jsem na ně položil ruce či s ním nějak manipuloval. Na samotné používání to vliv nemělo, bylo to však velmi otravné. I tak jsem to ale vydržel několik měsíců a reklamace proběhla až letos na jaře. V autorizovaném servisu se s tím prý nikdy nesetkali, i tak vyměnili celý top case, samozřejmě včetně klávesnice. Problém s vrzání vymizel, objevilo se však lehké pohupování přístroje, a to i na naprosto rovném stole. Konstrukce je jednoduše natolik tenká, že ne vždy je dokonalá. Stále mi to však kompenzuje nízká váha (do té doby občas používaný tablet jsem dal rodičům a ani ti jej nepoužívají) a krásný design. Nemluvě o možnosti si na zadní jablko nalepit nějakou stylovou nálepku.

Nutno však dodat, že se dle všeho jedná o výjimku povtrzující pravidlo. Zhruba 14 dní jsem totiž používal jiný Macbook Air (stejnou velikost, se stejným hardwarem) a žádné problémy s konstrukcí jsem nezpozoroval. 

Co se týče samotného hardwaru, procesor Intel Core i5 v kombinaci s 8GB pamětí RAM a 128GB SSD diskem, funguje parádně. Nezapotí se ani při náročnějších úkonech a jedinou překážkou je menší disková kapacita. Vše jsem však vyřešil pomocí externího disku či cloudových služeb. Airu dělá problémy pouze stříhání videa v iMovie, kdy nejen, že se zhruba 5x zpomalí, ale i daleko rychleji vybíjí. Ono používání několika Full HD videí naráz, přidávání hudby či dabingu dá zabrat i výkonnějším strojům, a tak ani toto neberu jako nevýhodu Macu obecně. V případě Windows mi totiž většinou spadl celý systém.

V neposlední řadě stále pozoruji náhodný problém se zvukem. Snad ani sám Apple neví, zda se jedná o problém hardwaru či softwaru. Chyba se projevuje při připojení/odpojení sluchátek či reproduktorů do 3,5mm jacka na boční straně přístroje. Při tomto úkonu Macbook Air jednoduše utichne a pomůže až restart systému. Již bylo zmíněno, že se jedná o náhodný problém, který se občas vyskytuje několikrát týdně, někdy na něj třeba na měsíc zapomenu.

To je pro dnešní díl vše. V tom dalším se podíváme na software, kde se objeví jak klady, tak i zápory.

Pokud máte k přechodu na Mac jakékoli dotazy, neváhejte se ozvat do komentářů.

 

prechazim_na_mac_serial

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable