Techboard - aktualniho info

Přecházím na Mac: díl třetí a softwarové výhody, nevýhody

Apple Speciály Napsal Martin Prokop twitter dne 16. 9., 18:00

Po delší odmlce se opět hlásím s novým dílem seriálu Přecházím na Mac, ve kterém se čistě zaměřím na software, tedy systém Mac OS X. Podívám se na výhody, ale i nevýhody, se kterými jsem se při přechodu setkal. Ještě před tím, než začnu softwarové výhody popisovat, bych rád seriál Přecházím na Mac připomněl. První díl jste si na Techboardu mohli přečíst již na konci července, kde jsem sepsal většinu důvodů k přechodu z Lenovo ThinkPad E320 s Windows 8. Druhý díl ze začátku srpna byl poté ve znamení objednávky Macbooku Air 13″ a prvních dojmů. A dnes tedy navážu dílem třetím, o softwaru.

Apple MacBook Air MD760CZ/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Na nový 13″ Macbook Air jsem přešel zhruba po roce používání Windows 8, přičemž předtím jsem vždy měl počítač s Windows, od verze 95, přes 2000, XP, Vista až po 7. Vyzkoušel jsem tedy většinu vývojových stádií, kterými systém od Microsoftu prošel. O to více mne Mac OS X zajímal. Těšil jsem se hlavně na nové systémové možnosti, gesta a také stabilitu, kterou je systém znám. Proto začnu výhodami, které převažují.

Výhody Mac OS X

Výhod systému Mac OS X, které mne opravdu zaujaly je opravdu hodně. Proto je vezmu hezky popořadě. A začnu ihned startem systému. V případě Macbooku Air s SSD diskem je spuštění systému otázkou necelé sekundy. A to doslova. Než totiž stihnu víko Airu otevřít, systém je již naběhlý a žádá heslo pro úplný start systému. Jakmile jej zadám, nemusím čekat několik sekund, až jej systém ověří (jako tomu bylo v případě Windows 8 a i když jsem si zde byl 100% jist, že jsem jej zadal správně, většinou mi heslo vrátil s chybou). Úplný start systému je tak opravdu záležitostí několika málo vteřin, a to včetně zadání hesla. To samé se dá říci i o startu aplikací a programů. Všechno startuje tak rychle, že tomu nebudete ani ze začátku věřit. Samozřejmě je pravdou, že i toto je možné s počítačem s Windows. To chápu, jakmile jsem počítač s Windows používal více než několik měsíců bez reinstallu, bylo spouštění programů záležitostí i několika desítek vteřin. Záleží ale také na hardwaru.

Mac OS X v kombinaci s SSD diskem značí, že rychlý start systému je zaručen.

IMG_1092

Po rychlém spuštění systému přijde čas na seznámení s gesty. Ta jsou v systému velmi důležitá a naučit se s nimi se rozhodně vyplatí. Dostupná jsou jak pro velký trackpad, tak i například pro Magic Mouse, kterou k Macbooku Air také používám. Jen pozor, jsou opravdu návyková. Základním gestem je vyvolání tzv. Mission Control, což je nabídka spuštěných aplikací, díky které se i při více desítkách běžících programů zorientujete během několika okamžiků. Aplikace a programy se totiž přehledně poskládají a okna z jedné z nich se sjednotí.

mission_control

K lepší orientaci v systému lze využívat také plochy. Těch lze mít hned několik. Já například jednu plochu vždy používám pro Safari, Twitter klienta a aplikace Mail. Na druhé ploše, na kterou se dostanu jednoduchým gestem, mám již věci do práce, tedy například FTP klienta či Photoshop a další programy. Snadné jak facka. Navíc i přesun programů z jedné plochy na druhou je také snadný. Stačí jen okno například s Kalendářem chytit a přesunout jej do horní lišty, kde mám Plocha 2 či 3.

Gesta, gesta a zase gesta. O tom je Mac OS X. Apple si to ale díky skvělým trackpadům může dovolit.

Další výhodou je bezpochyby stabilita. U Windows jsem se snad nikdy nesetkal se situací, že bych měsíce nemusel svůj počítač restartovat, či jej jednou za čas vypnout. U Macbooku Air to ale jinak nedělám. Když s prací či zábavou na Airu skončím, jednoduše jen zavřu víko (nemusím složitě v nabídce hledat uspat či vypnout). Stejně jednoduše jej následně zapnu – pouze víko displeje otevřu. Počítač tak nemusím jednou za několik dní restartovat, a to ani při nutnosti akualizací. Ty totiž lze jednoduše posunout na vhodnou dobu, s čímž jsem zejména u Windows 8 zápasil asi nejvíce. Mac OS X je opravdu stabilní, aplikace i náročnější programy fungují spolehlivě, rychle, a to i na takhle tenkém stroji, jakým je Macbook Air. Za zhruba 3 měsíce každodenního používání Mac OS X mi program „spadl“ zhruba asi 3x, a to většinou Safari, ve kterém jsem měl jednoduše moc otevřených tabů.

Hodí se také gesto, které vyvolá tzv. Exposé. Ta dokáže zobrazit více oken jedné aplikace. Opět přehledně a rychle.

expose

Z dalších výhod bych rád zmínil programy, které Apple do Mac OS X předinstalovává. Jedná se zejména o iPhoto, iMovie a iTunes. iPhoto je již dle názvu určené na úpravu a správu fotografií. Pokud například připojím fotoaparát k počítači, jsem okamžitě přesměrován do této aplikace, kde si mohu vybrat fotografie k importu do Macu, mohu je následně upravovat, exportovat do složek apod. Fotografie můžete přes iPhoto oříznout, vylepšit či odstranit červené oči osobám, které se na fotografiích objevují. Jsou to ale zejména jednoduché úpravy, čáry máry alá Photoshop opravdu nečekejte. K podobným věcem slouží i iMovie. Opět již z názvu vyplývá, že program slouží k úpravě videí. Díky iMovie můžete vytvářet poměrně zajímavá videa, kterým můžete přidat komentář, obrázky, přechody či různé efekty. Já jsem například v iMovie sestříhal videorecenzi Samsungu Galaxy S4 a myslím, že výsledek není vůbec špatný. U iMovie bych také rád zmínil, že je to snad jediná aplikace, která je na hardware i software náročnější než třeba Safari či Photoshop. Při exportu 1080p videa bylo prvně znát zpomalení systému.

Aplikací přímo od Applu je daleko více, nejen jejich nabídku lze vyvolat opět přes jednoduché gesto.

aplikace_mac

Výhodou je také alespoň částečná synchronizace s ostatní jablečnými zařízeními, zejména iPhonem, iPodem Touch či iPadem, která probíhá skrze iCloud. Já ji zatím 100% nevyužívám, avšak věřím, že to může fungovat velmi dobře. Co ale již využívám, je aplikace Zprávy, díky které lze komunikovat s uživateli, co používají iMessage. Tudíž jim lze psát i na iPhone či iPad. Opět dle mého výhoda.

Další skvělou funkci systému Mac OS X vidím v možnosti náhledu souborů bez nutnosti jejich otevření. Pro snadné vysvětlení raději uvedu příklad. Vybírám si ze 100 fotografií do recenze, přes Finder (tedy něco jako průzkumník ve Windows), a abych nemusel každou fotografii zvlášť otevírat, stačí dát u jedné náhled (skrze mezerník) a listovat do té doby, až si vyberu ten správný obrázek. Samozřejmě, že podobná funkce je i u Windows, ale funguje například i s PDF či DOCX soubory? Řekl bych, že ne.

Stabilita a stálý výkon i při desítkách spuštěných programů je to, na co jsem čekal.

Daleko pohodlnější a rychlejší je také instalace nových programů a aplikací. Je zde totiž i několik způsobů, jak aplikace do Mac OS X dostat. Ta nejbezpečnější je skrze App Store, kde se nacházejí již tisíce kvalitních aplikací určených přímo pro Mac. Najdete zde i různé hry, jako například Batman: Arkhan Asylum či Angry Birds: Star Wars. Aplikaci stačí po výběru nainstalovat právě skrze App Store a je hotovo. Druhým způsobem je aplikace stáhnout a jen přetáhnout do složky Aplikace. Takto se příkladem instaluje SkyDrive, VLC či Skype. Člověk se tak naprosto vyhne jakémukoli procesu instalace a vše je opět otázkou několika málo vteřin.

batman

Výhod systému Mac OS X je víc. Snažil jsem se ale vybral opravdu ty nejzásadnější, které mne při přechodu na Mac opravdu zaujaly. Přechod ale přinesl i některé softwarové nevýhody, na které se podíváme nyní.

První z nich je pro někoho nedostatek aplikací. A když ne nedostatek, tak malá možnost výběru. Například kvalitních FTP klientů je pro Mac OS X vskutku málo, alespoň tedy těch co jsou zdarma. Nakonec jsem ale v tomto případě zůstal u aplikace Cyberduck, která sice není úplně dokonalá, ale nabízí podobné možnosti jako například Total Commander na Windows. Jinak jsem ale na většinu programů alternativu pro Mac našel a pokud tedy nejste nějak přímo profesně limitováni na různé programy, řekl bych, že ani vy s výběrem alternativních aplikacích nebudete mít problém. Je to ale stále něco, s čím člověk musí počítat.

Pro někoho může být také jistou nevýhodou malá upravitelnost systému, a to zejména co se vzhledu týče. Na druhou stranu, tato možnost není ani v případě nových Windows 8. A navíc, kdo bych chtěl měnit něco, co si dobrovolně koupil. Naprosto mi u Mac OS X stačí občas vyměnit pozadí plochy, s čímž jsem si vystačil i u Windows 8.

Ať přemýšlím jak přemýšlím, na další nevýhody systému Mac OS X nemohu přijít. Jedná se opravdu o odladěný systém, který po prvním spuštění není třeba nikterat nastavovat, ale stačí jej příjemně používat. I tak je ale dáno, že několik prvních dní používání Mac OS X (po přechodu z Windows) budete v systému lehce tápat a učit se, ale ve většině případů si zvykneme více než rychle. Systém je intuitivní a používání bude opravdu příjemnou záležitostí.

Tím dnešní díl Přechám na Mac končí a v tom příštím se zaměřím na hardwarové výhody. Budou zmíněny i další softwarové výhody, které s HW úzce souvisí.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable