Techboard - aktualniho info

Přecházím na Mac: díl druhý, objednávka a první dojmy

Apple Speciály Napsal Martin Prokop twitter dne 31. 7., 16:28

Minulý týden na našem webu začal nový seriál Přecházím na Mac. První díl vyvolal poměrně hodně emocí a i proto jsem chtěl druhý díl, ten dnešní, sepsat co nejdříve. Dnes se v pokračování přechodu na Mac podíváme na to, co přináší objednávka nového Macbooku Air, když nechcete standardní výbavu. V závěru se také pokusím pořádně popsat dojmy z rozbalování i z nového počítače. Tak jdeme na to.

Nový Macbook Air 13″ jsem si vybral z několika důvodů. Do poslední chvíle jsem totiž váhal, zda raději nekoupit 13″ Macbook Pro, který přeci jen nabízí o něco výkonnější hardware, hlavně tedy procesor. Nakonec jsem se ale po keynote Applu, kde byl nový Air s procesory Haswell představen, pevně rozhodl. Macbook Air v 13″ a s 8 GB paměti RAM bude tou nejlepší volbou. Ale proč?

  • Nabízí rychlý SSD disk (i když v menší kapacitě – 128 GB, rozšiřitelné na 256 či 512 GB)
  • Má krásný a tenký design
  • Je oproti Macbooku Pro lehčí
  • Vydrží nabitý až 12 hodin
  • Má o něco lepší rozlišení displeje (1440 x 900 px VS. 1280 x 800 px)

air_vs_pro

Vidíte, vcelku dost důvodů, že? Přišla tedy řada na objednávku. Původně jsem jej měl mít dovezený z Austrálie, kde v jakékoli konfiguraci vyjde nový Macbook Air (a pravděpodobně nejen ten) zhruba o 6000 Kč levněji. Je to ale za cenu toho, že budete mít zkrácenou roční záruku a nebudete mít klávesnici s českými znaky. A to nepočítám možné problémy s proclením.

Plán A tedy nevyšel, takže nezbylo nic jiného, než Macbook Air zakoupit přímo v Čechách.

Jelikož jsem ale chtěl 13″ verzi se základním procesorem Intel i5, doplněnou 8 GB RAM, věděl jsem, že to nebude tak, že přijdu do obchodu a přístroj si jednoduše na místě zakoupím. Lhůty, během které jsou tzv. premioví prodejci (iStyle, iSetos, Qstore apod.) „nestadardní“ Macbook Air objednat a doručit, bývají nejméně 14 dní. Musejí jej totiž sami objednávat přímo u Applu a čekat stejně dlouho, jako bych čekal já, kdybych si jej objednal přímo přes online Apple Store. Proto jsem se rozhodl oželit o něco vyšší studentskou slevu za cenu toho, že budu mít Air minimálně o týden dřív. Poznámka: Apple Store nabízí 5% slevu, kdežto slevu u zmíněných prodejců například přes iKnow Club je až 8 %.

Objednání přístroje přes online Apple Store je jednoduché, rychlé a jedinou nevýhodou, která může kdekoho odradit, je povinnost platby předem skrze platební kartu. Stejně jednoduchá je i uživatelská konfigurace. V případě nového Macbooku Air je možné zvolit si silnější procesor i7, SSD disk až do 512 GB, paměť RAM až 8 GB (což jsem udělal) či i softwarovou výbavu v podobě Pages, Numbers apod. Za všechno se ale platí extra.

Když si například zvolíte ten nejsilnější hardware a přihodíte i Pages, Numbers a Keynote, vyjde 13″ Macbook Air na 50 000 Kč. Bez jakékoli slevy.

konfigurace-macbookair

Ještě než zmíním cenu, za kterou jsem lehce upravený Macbook Air zakoupil, chci jej porovnat s konkurencí. Výkonné ultrabooky s Windows 8 totiž také nejsou zrovna nejlevnější. Navíc ne všechny nabízí tak tenkou a lehkou konstrukci. Vybral jsem proto ke srovnání dva modely, které stojí za zmínku. Jedním je Samsung ATIV Book 900x, jehož cena je téměř 30 000 Kč. Oproti Airu sice nabízí lepší rozlišení displeje, má ale slabší paměť RAM. Druhým je Acer Aspire S7, který stojí ještě zhruba o 6000 Kč více. Nabízí sice opět vyšší rozlišení displeje, navíc dotykového, má ale opět nižší paměť RAM. Je tedy vidět, že ve srovnání s konkurencí není Macbook Air obzvlášť předražený. Navíc zatím malokterý ultrabook či obecně notebook nabízí výdrž až 12 hodin. Ale zpět k objednávce a konfiguraci.

Já jsem za konfiguraci se základním procesorem i5, 128GB SSD diskem a 8 GB paměti RAM zaplatil 29 600 Kč. Studentská sleva udělala rozdíl zhruba 2000 Kč, tudíž bez slevy by stejný počítač vyšel na 31 600 Kč. Po vybrání konfigurace a objednání stačí vyplnit adresu, kam má být Macbook Air bezplatně doručen. Vše je tedy opravdu jednoduché. Je tu jen jeden háček. Při vybrání konfigurace u objednávky svítí „K odeslání 1 – 3″ a je asi jen na vás, jak to pochopíte. Nikde totiž není napsáno, odkud bude skutečně přístroj odeslán a dozvíte se až při jeho expedici. Já jsem tudíž očekával, že když objednávku provádím v pondělí, budu mít Macbook Air zhruba do konce týdne. Ale nebylo tomu tak. Počítač dorazil až další týden ve středu, a to navíc bez ohlášení. Volali mi tak z přepravní společnosti TNT, se kterou Apple spolupracuje, s tím, že nikdo na uvedené adrese není. Trochu netradiční způsob – většinou vám totiž nejpozději ráno dají vědět, kdy zhruba balíček přivezou, abyste se na to mohli připravit. Navíc ve sledování zásilky stále svítilo datum až následující dne.

Společností TNT mi ale bylo vysvětleno, že to nedělají, protože to na krabici nebylo napsané. Aha.

mac_1 mac_2

Ale nic, Macbook Air byl úspěšně po 10 dnech od objednání doručen. Upřímně jsem se na rozbalení krabice těšil jak malé dítě na Vánoce a dárky. A ještě aby ne, přijde vám krabička za 30 000 Kč, v níž je (měl by být) pro někoho vysněný počítač. Při rozbalování je vidět, na co Apple i po smrti Steva Jobse dbá. Je to úžasný první dojem. Vše je totiž dokonale naaranžované a vypadá k nakousnutí (asi jako jablko v logu). Ale nebudu to zase moc přehánět. Macbook Air byl v krabici společně s cestovní nabíječkou MagSafe 2, napájecí šňůrou a tištěnou dokumentací (a ano, nálepky taky nechyběly).

Po vybalení je čas na první dojem. Zpracování přístroje je skvělé. Kdo má rád opravdu pevná zařízení a kov, bude v sedmém nebi. Navíc je až neskutené, jak moc je Macbook Air tenký a lehký. Skvělý první dojem nezmizí ani po prvním zapnutí počítače. Nastavení je totiž velmi jednoduché a když navíc již máte Apple ID, je to otázka několika málo kroků a zhruba do 5 až 10 minut je vše kompletně nastaveno a připraveno k použití. Systém Mac OS X si ale rozebereme v dalších částech, pěkně popořadě.

První dojem je opravdu skvělý, a to jak z přístroje jako takového, tak i systému Mac OS X. O jeho plusech i mínusech si povíme více v další části.

prechazim_na_mac_serial

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable