Techboard - aktualniho info

Recenze Ori and the Blind Forest [Xbox One verze]

Recenze Xbox Napsal Jakub Horváth, dne 19. 3., 19:39

Tak zahrajeme si konečně toho Oriho?” řekla moje přítelkyně, která má jinak ke hrám asi stejný vztah, jako já k pudrování nosu. A to viděla pouze trailer k vydání hry. Už tohle samotné o hře Ori and the Blind Forest vypovídá hodně. Jedná se o skvělou, těžkou plošinovku, kterou si musíte zamilovat.

Ori and The Blind Forrest lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Trochu netradičně se vůbec nechci zmiňovat o úvodu do příběhu, ten je prostě nejlepší zažít na vlastní kůži, protože je opravdu fantastický a i když celkově příběh není vůbec z nejsilnějších, těch prvních několik scén stojí za to. Celou hrou provází vypravěč, který však mluví dávným jazykem, kterému již nikdo nerozumí a tak se veškerý příběh zúžil na subtilní popisky na pozadí. Nutno podotknout, že to opět skvěle funguje a vše krásně zapadá do grafického kabátku hry.

ori-screen-forlornd

Grafika a hudební podkres je vlastně to, co dělá z této plošinovky něco víc, než jen obyčejný indie titul za pár šupů. Malovaná grafika jakoby vypadla z pohádky a originální soundtrack od Garetha Cokera, který je k zakoupení třeba na iTunes, je úplně bez chybičky. Ve fázích, kdy se toho moc neděje (takových sice moc není) neruší a naopak výtečně graduje, když se něco děje. Pokud máte dobré domácí kino nebo sluchátka, rozhodně si tento audiovizuální zážitek užijte naplno! Jen pozor, aby vás nevylekala notifikace, že se přihlásil kamarád na Xbox Live.

Jak už jsem zmínil, grafice toho lze opravdu jen málo co vytknout. Skvěle si hraje se světlem, stíny a postavy, prostředí či nepřátelé jsou zpracovány velmi detailně. I když přesnou rasu Oriho určíte jen velmi těžko, je něco mezi liškou a psem, je však stvořený pouze ze světla, budete to maličké zvířátko milovat. Na pomoc vám přijde také bludička, která ve hře funguje jako vaše jediná zbraň proti nepřátelům. Pokud však čekáte nějaký masakr, rovnou na to zapomeňte. Bludička pouze vysílá světelné paprsky, které na usmrcení všech nepřátel, ale i otevření některých dveří či odkrytí dalších překážek bohatě stačí. Oriho schopnosti si můžete vylepšit za získané body energie ve stromě zkušeností. Na výběr jsou 3 cesty kudy se vydat, každá je zaměřená na něco jiného. Jedna vám pomůže s útokem, jiná zase pomůže se sběrem předmětů a odkrýváním nepřátel. Mimo to získáte také další speciální schopnosti postupem v příběhu, který tedy postupně přináší složitější překážky a hádanky.

ori-screen-forlornc

Jestliže jsem na začátku psal, jak moc chtěla přítelkyně hru hrát, při samotném hraní se však ta radost změnila v čirou frustraci. Hra je totiž poměrně dost těžká a připravte se na to, že budete opravdu často umírat. Tvůrci si s tím však poradili bravůrně a přetvořili smrt v něco jako testovací kolo. Hru si můžete pomocí vyvolání víru na daném místě uložit. Jen je potřeba se připravit na to, že vyvolání víru stojí kus energie, která se však postupně dá rychle nasbírat a jedna cesta stromu zkušeností je zaměřená i na ní. Proč tedy testovací kolo? Vytvoříte vír, uložíte hru a můžete se pustit střemhlav do hluboké propasti, kde vás buďto čeká smrt nebo naopak pokračování ve hře a případně i nějaký ten herní bonus, kterých je v této plošinovce také dost. Tomu celému také napomáhá to, že Ori and the Blind Forest není nijak omezený. Pokud chcete, můžete se proběhnout po celém světě. Jen je samozřejmě potřeba se vydat tou správnou cestou, ke které Vám však může pomoc mapa, kterou si postupně odhalujete. Celý příběh vám zabere okolo 10 hodin (hodně záleží jak to umíte s ovladačem a jak vám jdou drobné hádanky) a je na vás, kolikrát poté hru proběhnete znovu.

ori-screen-sunkenb

Osobně si myslím, že o Ori and the Blind Forest nepotřebujete číst více. Pusťte si trailer, kupte si hru, skvěle se bavte a pak jí dohrajte ještě několikrát. Při práci nebo na cestě do školy si nechte v uších hrát soundtrack a prostě si užívejte žití. Protože právě takové poselství si z Oriho odnáším já. Precizně vybroušený klenot, který nemá větších chyb a velmi rychle se zařadí do zlatého fondu svého žánru.

Ori and The Blind Forrest lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Malou ochutnávku soundtracku si můžete poslechnout třeba na tomto odkazu.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable