Techboard - aktualniho info

Komentář: Proč je iOS nejlepší platformou pro „nezaujatého“ uživatele?

Android iOS Komentář Windows Napsal Martin Prokop twitter dne 2. 2., 20:38

Takzvané žabomyší války mezi uživateli iOS, Androidu, Windows Phone/Mobile či BlackBerry snad nikdy nezmizí. Jeden systém má to, co ten druhý ne, někomu chybí aplikace a někomu zase widgety. Tak či tak má každý systém jednoduše něco do sebe a vyhovuje tak určité skupině lidí. V dnešním komentáři se ale na jednotlivé platformy podívám lehce z jiného pohledu a jak už nadpis napovídá, v tomto souboji vyhraje platforma od Applu, tedy iOS. Ať už jste či nejste tzv. iOvce, měli byste si přečíst důvody, které za mým hodnocením stojí.

Dnes nebudu ani tak hodnotit stabilitu systému, počet aplikací v App Store, Google Play či Windows (Phone) Store, neboť právě tyto „dílčí“ vlastnosti systémů jsou omílané neustále dokola a ne všechny to tak ještě vůbec zajímá a baví. Každý uživatel navíc musí za sebe rozhodnout, jestli mu z mého pohledu nedostatek aplikací ve Windows Phone Store (o kvalitě titulů ani nemluvě) přijde jako problém či si jednoduše s vystačí s nabídkou, která je mu dostupná. Zároveň z podobného důvodu nemá smysl hodnotit stabilitu systémů, každému buď padá všechno nebo nic.

Cíl mého dnešního komentáře, který je i jakýmsi srovnáním, je nahlížet na mobilní operační systém jako na nezávislou platformu, kde je na uživateli, jaké služby a od koho bude používat. Abych to formuloval lépe, když si koupím telefon s Androidem, očekává se, že budu používat služby Googlu, když zase ten s Windows Phone/Mobile, pravděpodobně si budu tzv. spokojeně chrochtat při používání balíku Office, včetně OneNotu, Outlooku či OneDrivu. Když si ale koupím iPhone s iOS, budu se nejen fotit v zrcadle tak, aby všichni viděli, že mám tak moc drahý telefon (který je dnes v podstatě srovnatelný s konkurencí mimo iOS), ale hlavně se očekává, že budu používat služby s předponou „i“, tedy zejména iCloud a vše kolem něj (Pages, Poznámky, iBooks, Připomínky, Apple Music a další). Jenže to není tak úplně nutné.

ios-ms-google

Na iOS, jako jediné platformě z výše uvedených, si totiž mohu vybrat, zda budu mít e-mail, kalendář a mnoho dalších nástrojů a služeb od Applu, Googlu či Microsoftu. Takovou volnost prostě žádná jiná platforma nenabízí. Navíc, aplikace od Microsoftu typu Outlook, OneNote, OneDrive a další jsou velmi povedené a dle některých názorů zde fungují lépe než na pro Microsoft vlastním systému. Minimálně stejně dobře na iOS jako na Androidu fungují služby Googlu a nechybí ani alespoň základní podpora Android Wear, to samé platí pro Microsoft Band obou generací. To stejné se však nedá říci opačným směrem s Apple Watch a obecně službami Applu.

Někdo by mohl namítat, že Apple je až tak vyčůraný, že k této situaci došlo a jen z toho těží. Možná ano, ale kolik služeb Googlu (včetně těch moderních typu Inbox by Gmail, YouTube či Google Keep) funguje v plném rozsahu a dobře na Windows Phone/Mobile? Ano, takže Apple v tom není sám.

A kam tím vlastním mířím? Zejména do bodu, kdy mohu s klidem konstatovat, že je iOS opravdu nejuniverzálnější platformou, co se služeb týče. Možná je z „velké trojice“ nejvíce uzavřenou platformou, kterou však takoví giganti jako Google a Microsoft jednoduše nemohou ignorovat. A z toho těží zejména uživatelé. Podnětem pro tento komentář byl i fakt, že jsem koncem roku 2015 kompletně přešel ze služeb Microsoftu (Outlook, OneDrive, Sunrise) na ty od Googlu (Google Drive, Inbox, Google kalendář) a stačilo si jen stáhnout nové aplikace a přihlásit se do nich. Jistě, zrovna tento přechod by byl možný také v rámci Androidu, ale co když bych si chtěl vyzkoušet také iCloud, Pages, Apple Music (pro Android již je), či iMessage nebo prostě jen služby nějakým způsobem nakombinovat? Měl bych smůlu. V případě iOS však mají uživatelé opravdu volnost a mohou si vybrat a zejména používat ty služby, které jim opravdu vyhovují. A co víc, mohou je střídat, přecházet mezi nimi či je dokonce kombinovat (sám ke službám Googlu používám OneNote od Microsoftu, od Applu pak iMessage, Facetime). Když k tomu navíc přičtu opravdu skvělé propojení iOS s watchOS a zejména Macem, respektive OS X (tedy až na Airdrop), vychází mi opravdu iOS jako nejlepší mobilní platforma. A to jsem několik let používal jak Android, tak i Windows (Mobile) Phone.

Pro iOS navíc hovoří fakt, že jsou zde dostupné i další služby a obecně aplikace.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable