Techboard - aktualniho info

Komentář: Návrat k Windows Phone? Až na tom budou aplikace lépe

Na začátku ledna se do mých rukou dostala (ještě) Nokia Lumia 830 s Windows Phone 8.1. Měl jsem ji klasicky zapůjčenou na recenzi, přesto jsem na ni těšil o něco více, než na někdy běžné telefony s Androidem – proč? Windows Phone jsem až do minulého roku používal jako primární platformu, a to od dob kovové Omnie 7 od Samsungu, která bohužel jednoho dne dopadla špatně, na zem (viz níže). Poté jsem se usadil na zhruba rok u HTC 8X a otestoval několik Lumií. Jako poslední jsem pak měl Lumii 630 s Windows Phone 8.1. Tu však již za dob, kdy jsem přešel na iOS, konkrétně iPhone 5. Po necelém roce od doby, kdy jsem z Windows Phone přesedlal na konkurenční platformu mne tedy zajímalo, jak je na tom mobilní platforma Microsoftu dnes. A to zejména z pohledu tolik diskutovaných aplikací.

564966_4697125632135_568767_n

Na začátek mého komentáře nutno zmínit, že aplikací je ve Windows Phone Store hodně. Nebo alespoň o dost víc, než když jsem od Windows Phone odcházel. Tedy za předpokladu, že se díváme opravdu jen na jejich počet a ne přímo na konkrétní tituly. Například ve složce „Oblíbené“ jsem totiž i po necelém roce na Lumii 830 nacházel vesměs stejné aplikace, jako tehdy na HTC 8X. Stále se zde objevuje Facebook, Twitter a podobné, dnes již základní aplikace. Podobně je tomu i u iOS či Androidu, změna však přichází v sekci novinek a trendů. Tam se totiž objevují vesměs neznámé a pofidérní aplikace, které ještě nemají hodnocení a většinou je najdeme jen na Windows Phone. Převážně jde o alternativy k opravdovým trendům na Androidu či zmíněném iOS. Na tom ale stále není nic špatného.

Co už ale jako negativum beru, je kvalita aplikací. Ano, na Windows Phone jsou již dostupné ony základní aplikace jako Twitter, Instagram, Vine, od včerejška také Dropbox. Ale například Twitter je oproti verzím pro Android a iOS tzv. sto let za opicemi, kdy nabízí starý design a chybí mu asi tak tisíc funkcí. Podobně je na tom Instagram, s označením Beta, který sice na Windows Phone velkolepě dorazil, od vydání se však nedočkal snad jediné aktualizace. Aplikace je tak stále oproti verzi na konkurenčních platformách chudá a neumí například natáčet videa. Ještěže je zde dostupný alternativní klient 6tag, který se drží trendů a funkcí opravdového Instagramu, ne toho v beta verzi.

IMG_9592

Když už jsem zmínil alternativy, ty se ve Windows Phone Store vyskytují a zároveň nevyskytují. V prvním případě jde o alternativy k běžným aplikacím v Google Play či App Store, které si jednoduše oficiální cestu k platformě Microsoftu zatím nenašly. Kde již alternativy moc nepozoruji, jsou předinstalované aplikace jako kalendář, e-mail či mapy. Ano, nějaké alternativy se najdou, většinou ale kvalitou nepředčí to, co je ve Windows Phone ihned po prvním spuštění. Příkladem může být aplikace Sunrise, naprosto skvělý kalendář, který je dostupný pro Android, iOS, Mac a má i webovou verzi. Hádáte správně, verze pro Windows Phone prostě chybí. Další ukázkou může být aplikace myMail. Opět ji najdeme pouze v App Store a Google Play a opět jde o zajímavou alternativu k původním a předinstalovaným aplikacím na správu mailových schránek. I v tomto případě bez podpory Windows Phone. Pokračovat bych mohl s cestovatelskými aplikacemi – zrovna zítra vyrážím do Londýna a budu potřebovat offline průvodce, kde nejen kromě mapových podkladů chci i nějaké tipy. Na Windows Phone může částečně posloužit mimochodem skvělá aplikace HERE Maps, ale bez zmíněných tipů. Navíc HERE Maps již není exkluzivitka jen pro Windows Phone.

Paradoxem je, že mi přijde, že například OneDrive a OneNote fungují na iOS o něco lépe, než na domovském Windows Phone.

Z aplikační výbavy ve Windows Phone Store mi chybí dále například Trello na organizaci práci a jednotlivých projektů (ano, existuje alternativa, která má zhruba polovinu funkcní, co verze pro iOS a Android), Air Bank na správu bankovních účtů (ano, aplikace měla původně vyjít do konce roku 2014) , Hyperlapse na tvorbu skvělých časosběrných videí (pro upřesnění, aplikace Hyperlapse není dostupná ani pro Android), RunKeeper na sportovní aktivity (ano, přejít bych mohl, ale proč?) a pak obecně služby Google. I když nejsem přímo vázán na Gmail a vše okolo něj, oficiální aplikaci na Google Analytics, Adsense, YouTube Creator studio, Filmy či Newsstand bych ocenil. A zde jistě nejde jen o konkurenční boj, neboť všechny zmíněné aplikaci s logem Applu najdeme i v App Store. Google jednoduše na Windows Phone kálí.

IMG_9604

Už ale dost šťourání – situace kolem aplikací se jistě zlepšuje. Je vidět, že se postupně aplikace vydávají ihned pro iOS, Android a Windows Phone. Nejvíce si toho pak všímám u her. Stále ale Windows Phone musí dohánět a nesoustředí se přímo na nové aplikace, jako více na ty staré, co na ostatních platformách nacházíme několik měsíců i let. A když už se následně objeví i na Windows Phone, občas to dopadne jako s Instagramem, který možná raději neměli vydávat vůbec, než v takto polovičaté verzi a bez jakýchkoli aktualizaci.

Exkluzivních aplikací či her pro Windows Phone také moc není. Výjimkou byly HERE Maps a stále je Halo: Spartan Assault.

Budu rád, když se zapojíte do diskuze níže a situaci kolem Windows Phone a aplikací rozebeme. 

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable