Techboard - aktualniho info

Komentář: Jak Spotify a další ovládnou hudbu streamingnem

Komentář Napsal Jan Čeřovský twitter dne 21. 3., 18:49

Před uvedením hitu jménem iPod byl na hudebním trhu zmatek. Ano, existovaly hudební přehrávače, například Walkmany od japonského Sony, ale k poslechu hudby potřebujete dvě věci. Zařízení a hudbu. A jak se dostat k té hudbě. Ano, existovalo spoustu služeb, kde jste si mohli zakoupit hudbu do mp3 přehrávačů, ale bylo přece mnohem jednodušší jenom jít na internet a hudbu si pirátsky stáhnout. Právě v tom byl iPod také tak revoluční. Nejenom díky skvělému přehrávači, ale také kvůli přehlednému obchodu iTunes, se kterým iPody tak úzce spolupracovali.

Podobně jako před rokem 2001 jsem se cítil já před pár lety. Nechtělo se mi kupovat hudbu v iTunes, protože byla drahá a k iPodu za tři tisíce korun se mi nechtěla kupovat hudba za podobnou nebo i vyšší částku. Proto jsem různě stahoval na internetu, co se dalo. Ano, zabralo to více práce – musel jsem najít správnou nahrávku, přejmenovat album, nahrát grafiku alba aby v tom byl systém. V listopadu 2013 přišlo na český trh Spotify – streamovací služba, která vyřešila moje problémy s hudbou.

Spotify-vs.-iTunes

Co vlastně znamená streamování hudby? Představte si kombinaci YouTube a iTunes. „Z iTunes“ má Spotify ucelenou nabídku umělců, alb nebo jednotlivých songů. Můžete procházet, vyhledávat a poté poslouchat, ukládat do playlistů nebo do složky Vaše hudba. YouTube funkce přichází v momentě, kdy chcete hudbu poslouchat. V iTunes si maximálně poslechnete ukázku a třeba si i koupíte album/některé songy. Spotify funguje na bázi měsíčního předplatného a posloucháte zjednodušeně z internetu.

Za měsíční poplatek získáte přístup k celé knihovně (nabídka Spotify čítá kolem 20 milionů skladeb, iTunes podobně)

Cena 7 euro měsíčně mi přijde slušná. Za necelých 200 korun získáte přístup k celé knihovně Spotify. A ne že by za dvě stovky bylo dostupné jenom poslouchání hudby. Hudbu můžete ukládat po desítkách albech do svého telefonu, tabletu nebo počítače. Líbí se mi také přístup Spotify k diverzitě operačních systémů. I když verze pro Windows Phone není nejlepší, existuje stejně jako pro Android, iOS, Windows počítače nebo pro Mac.

Čím více posloucháte, tím je Spotify výhodnější

Je jedno, když si za měsíc stáhnu jedno album, nebo 100 (je to možné). Stále platíte 200 korun. Z toho je vidět, že čím více hudby, tím je poslech levnější. Album na CD stojí kolem 300 korun. Na Spotify se stále za 200 korun dostanete k tisícům a vše si můžete stáhnout. Nebo jenom některé skladby, které jsou nejlepší a ušetříte tak zase místo.

Na druhou stranu, vyplatí se Spotify všem umělcům? Jenom těm známějším a poslouchanějším. Proto se například zpěvačka Taylor Swift rozhodla, stáhnou všechny svá alba ze Spotify stáhnout. Kromě Premium modelu (200 kč) totiž můžete poslouchat i zdarma, ale jenom online a s reklamami.

spotify_new

Nevadilo by mi, kdyby stálo Spotify víc. Možnost dostat se ke všem skladbám, poslouchat neskutečně velkou knihovnu alb a ještě na spoustě zařízení skrze operační systémy se mi opravdu líbí. Není to sice úplný konkurent Spotify, ale podobně zajímavá je služba Tidal, kterou nově vlastní zpěvák Jay Z. Za 330 korun nabízí Tidal hudbu v mnohem vyšší kvalitě. Na druhou stranu je potřeba mít kvalitní drahá sluchátka, a omezená je i podpora operačních systému.

Umělci i celý hudební průmysl se bude muset změnit. Streamování hudby ročně roste, zatímco prodej fyzických nosičů (CD) stále klesá a nic to asi nezastaví. Spotify samozřejmě nemá ve streamování hudby monopol. Existuje samozřejmě spousta konkurentů. Největší jsou jistě Deezer nebo Google Play Music Unlimited. Za podobnou cenu podobně velká knihovna, ale Google nemá ani pořádného počítačového klienta a u Deezeru mi zase nevyhovovala funkce ukládání celých alb. Tak nějak jsem si zvykl uložit si jenom některá na Spotify.

Nechci vyzdvihovat Spotify do nebes. Není pro mě o tolik úžasnější než ostatní. Jsem spíš rád, že mám já a miliony dalších jednoduchý přístup k hudbě, vidím co je populární a rychle můžu poslouchat jak novinky, tak i zaběhlé skladby, které se mi líbí. Nejspíše už nikdy nekoupím samostatně jednotlivý „song“. Ve streamování a měsíčním předplatném vidím obrovský potenciál. Začal jsem v hudbě a brzo díky dalším službám jako je HBO NOW nebo Netflix bude moct každý mít přístup ke spoustě obsahu za rozumnou cenu. Jenom je třeba najít rovnováhu mezi spokojeností uživatelů a dostatečnému příjmu umělců.

Apple nejspíše plánuje Spotify velkou konkurenci, pravdu se dozvíme v červnu, ale zatím má Spotify 15 milionů platících členů

beats-apple

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable