Techboard - aktualniho info

Komentář: Apple Watch nemusí skončit úspěchem

Apple Hodinky Komentář Napsal Michael Chrobok twitter dne 13. 3., 17:00

Už příští měsíc zamíří do prodeje dlouho očekávané chytré hodinky od Applu. Před jejich představením v minulém roce téměř každý očekával, že Apple otálí záměrně, aby svůj produkt učinil dokonalým. Samotná prezentace a následné reakce (snad kromě přítomných zaměstnanců v sále během keynote) však byly rozpačité a to jak u odborné, tak laické veřejnosti. Novinář Nilay Patel ze serveru The Verge po vyzkoušení hodinek konstatoval, že „mu stále připadají, jako spousta skvělých nápadů bez sjednocující myšlenky.“

apple-watch-6_1

Za poslední dvě dekády jsme si zvykli na to, že jakmile Apple něco představí, bude z toho hit. Nezávisle na tom, v jaké pozici je zrovna trh (pokud trh s těmito zařízeními existuje) nebo kolik má produkt oproti konkurenci nedostatků. Risk podpořený téměř geniálním marketingem se však americkému gigantu nejednou vyplatil, ať už jde o přenosné hudební přehrávače, chytré telefony nebo tablety.

Apple Watch míří na nový trh s nositelnými zařízeními, který nedefinuje, ale přizpůsobuje se mu.

Tato situace se však od výše zmíněných drobně liší. U chytrých telefonů a hudebních přehrávačů šlo především o větší komfort při samém používání a v případě tabletů o vytvoření zcela nového segmentu trhu (byť tablety existovaly i před iPadem, díru do světa neudělaly). Apple Watch míří na nový trh s nositelnými zařízeními, který nedefinuje, ale přizpůsobuje se mu. V některých ohledech je dokonce pozadu (kulatý vs. hranatý „ciferník“).

apple_watch

Chytré hodinky nejsou přijímány s nějakým zvláštním nadšením, alespoň podle prodejních čísel. Výrobci doposud nedovedli přesvědčit spotřebitele o tom, že nositelná zařízení jsou budoucností, bez které se neobejdou. K tomu přispívá také krize identity samotných zařízení. Ty lze rozdělit do dvou kategorií – fitness náramky a chytré hodinky. Zatímco fitness náramky se alespoň snaží tvářit užitečně, chytré hodinky jsou vesměs definovány jako prodloužená ruka chytrého telefonu.

Výrobci doposud nedovedli přesvědčit spotřebitele o tom, že nositelná zařízení jsou budoucností, bez které se neobejdou.

Je ale takováto prodloužená ruka nezbytná? Uhlopříčky chytrých telefonů se zvětšují a tak se volba menšího displeje na zápěstí může zdát logická. Nicméně uhlopříčky se zvětšují především proto, aby nám ukázaly více informací, než tomu bylo u menších uhlopříček (když pomineme kulturní podmíněnost asijských výrobců, především těch korejských). Pro prohlížení webu nebo vyřízení emailů či jiného druhu komunikace stejně tasíme svůj telefon, neboť hodinky při své velikosti nebudou nikdy dostatečně komfortní.

u2_apple

Tady vyvstává otázka, zda jen kvůli notifikacím a krokoměru potřebujeme zařízení za devět tisíc v nejlevnější variantě, které navíc nevydrží na jedno nabití ani celý den. Mobilní technologie jako jedno z nejprogresivnějších odvětví technologické produkce pak zadává další otázku, a to, zda potřebujeme vyrábět tyto technologické vychytávky ze vzácných kovů. Pokud se Apple bude držet svých výrobních cyklů, pak jeho nejluxusnější verze hodinek za téměř půl milionu zastará už příští rok a do tří let už jej nebude možné propojit s nejnovější generací iPhonů. Přemrštěnou cenu, i na poměry Applu, nezachrání ani vyjádření Tima Cooka, že „Apple Watch jsou nejosobnějším zařízením, které doposud vyrobili.“

AppleEvent_0468

Budou Apple Watch prodejním trhákem nebo skončí v propadlišti dějin? Z unáhleného představení a několikaměsíční prodlevy mezi prodejem lze soudit, že velikým úspěchem si nejsou jistí ani v Cupertinu.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable