Techboard - aktualniho info

Komentář: Je Windows Phone mrtvý?

Alespoň to tvrdí Tom Warren ze serveru The Verge. Jeho hlavním argumentem pro postoj, který zastává mnoho diskutujících nejen na českých technologických webech už odpradávna, jsou mizerné prodeje za poslední kvartál, klesající podíl na trhu a spíše zhoršující se situace s aplikacemi.

windowsphoneui.0

Windows Phone na tom nikdy nebyl úplně nejlépe. Od prvního restartu platformy v roce 2010, přes druhý restart o dva roky později až po chystaný třetí restart. V průběhu let sice systém dospíval a co do funkcí doháněl své konkurenty, optimismus a ochota setrvat u platformy u koncových uživatelů naopak klesala. Hlavním problémem přitom podle mého názoru nebyly nízké prodeje nebo podíl na trhu, což zajímá více akcionáře než koncové zákazníky. I situace s aplikacemi je veskrze subjektivní záležitostí a kvantita není vše.

Microsoftu na dobrém třetím dojmu záleží

Co odrazuje stávající uživatele, jsou stále přetrvávající dětské nemoci systému. Ať už jde o nestabilitu i systémových aplikací, problémy s notifikacemi či synchronizací, po určité době začnou dost znepříjemňovat život. Z Windows Phone se tak stala platforma pro věřící – víra v to, že jednou bude vše fungovat tak, jak má, je podstatná pro každého vlastníka platformy od Microsoftu. S neustálými restarty nicméně Microsoft nevysílá nejlepší signály do světa. Postupně odehnal od sebe všechny velké partnery až nakonec, po koupi mobilní divize finské Nokie, zůstal sám.

Nokia Lumia 630 a 635 jsou oficiální, střední třída s Windows Phone 8.1

Přesto mobilní Windows ještě nejsou mrtvou platformou, neboť pískat konec o poločase by bylo předčasné. Se snad posledním restartem platformy a návratu k původnímu jménu (proč Microsoft pořád mění názvy je záhadou) to vypadá nadějně i přes počáteční problémy, které doprovázejí první modely s novým systémem. Že Microsoftu na dobrém třetím dojmu záleží dokazuje i fakt, že od původního plánu vypustit Windows 10 Mobile mezi uživatele na konci loňského roku upustil, patrně kvůli rozporuplným reakcím.

Co odrazuje stávající uživatele, jsou stále přetrvávající dětské nemoci systému

Ve Windows 10 Mobile je konečně vidět ochota Microsoftu splnit maximální počet slibů, které dal v průběhu let, ať jde o funkčnost, lepší propojenost s desktopem nebo konečně jednotný obchod s aplikacemi.

V následujících týdnech a měsících se bude lámat chleba – pokud Microsoft dostojí svým slibům a vyhnou se mu větší komplikace, pak mobilní Windows s námi ještě nějakou dobu setrvají. V opačném případě bude budoucnost Windows 10 Mobile pouze v korporátní sféře.

windows_phone_5

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable