Techboard - aktualniho info

Deník pacienta je skvělý pomocník nejen pro nemocné

Android Aplikace iOS Recenze Napsal Martin Prokop, dne 18. 2., 14:30

Znáte to, párkrát do roka jste nemocní, dostanete antibiotika nebo berete nějaké léky pravidelně, třeba na alergii. V obou případech se však může stát, že na léky zapomenete nebo se vás na ně bude ptát praktický lékař na pravidelné kontrole a vy si na jejich název nevzpomenete. A právě takové a mnohé další případy dokáže vyřešit zajímavá a šikovná aplikace Deník pacienta.

Aplikace Deník pacienta je dostupná zdarma pro iOS a nově také Android.

Aplikace Deník pacienta je po prvním spuštění zejména o nastavení nejrůznějších údajů, které samozřejmě zabere nějaký ten čas. V případě samotného pacienta (uživatele) se vyplňují základní údaje jako jméno, datum narození, rodné číslo, pojišťovna, adresa, telefon, e-mail, krevní skupina, chirurgická historie či anamnéza ze strany matky a otce. Stručně řečeno, k vyplnění je toho hodně. Na druhou stranu, pokud si tyto údaje zadáte právě do aplikace Deník pacienta, už si je nebudete muset pamatovat či se na ně ptát svých rodičů a přesto je budete mít stále u sebe. Například pro případy, kdy půjdete k doktorovi. Navíc se nemusíte bát, že v případě odcizení telefonu by vaše data byla v ohrožení, aplikace samozřejmě požaduje také vytvoření hesla, a to vždy na jednoho pacienta. Maminky si tak do deníku mohou zapsat třeba celou rodinu. Už jen tohle je tedy zajímavé a praktické řešení.

Přidat lze nejen pacienty, ale také lékaře, kontakty na ně, a to včetně ordinačních hodin. Zde bych možná jen očekával napojení na nějakou centrální databázi či server, která by část údajů dokázala vyřešit za mne.

denik_pac_1

Tím ale funkce aplikace nekončí, nýbrž začínají. Po vytvoření profilu pacienta je možné do aplikace zadávat nejrůznější údaje, ať už užívané léky, váhu a výšku (za účelem měření BMI) či lékařské zprávy. I zde samozřejmě zadávání zabere čas. Dle mého se to ale vyplatí. Údaje totiž mám stále při sobě, vím, jaké léky jsem bral před půl rokem a co mi doktor řekl na kontrole. Zprávu navíc mohu následně ukázat druhému doktorovi, ke kterému mám jít příští týden. A co když se bude ptát na užívané léky, alergie či očkování? Stačí se podívat do telefonu a mohu začít odpovídat. Aplikace je navíc přehledná a údaje v ní najdu rychleji než v klasické aplikaci na poznámky. Ona rychlost a přehlednost se pak může hodit zejména v akutních případech, kdy jde samozřejmě právě o čas.

Minimálně stejně zajímavé jsou moduly měření. Například lidé s cukrovkou si mohou skrze aplikaci zaznamenávat hladinu cukru v krvi a Deník pacienta je přesně navede v tom, co je potřeba zadat. K jednotlivým měřením se navíc přiřadí datum, případně i čas a je možné vložit také poznámku. Podobně lze zaznamenat také tlak či již zmíněnou váhu a výšku za cílem výpočtu BMI.

Zároveň lze nastavit nejrůznější připomínky, což řeší například situaci, kdy si při rýmičce zapomenu nakapat do nosu. Pro ženy pak nechybí ani menstruační kalendář.

Aplikace Deník pacienta byla původně pouze pro jablečný iPad, aktuálně je však dostupná také pro iPhone a Android, což je jednoznačně dobrá zpráva – telefon totiž u sebe nosíme přeci jen častěji než tablet. Pro oba systémy je aplikace navíc zdarma. Existuje také Osobní zóna, která je dostupná na adrese denikpacienta.cz, kde si po exportu dat z aplikace můžete prohlédnout poslední zálohy – samotná data však kvůli šifrování ne. Zároveň export a import dat je možný pouze v rámci jedné platformy. Na druhou stranu, běžní uživatelé pravděpodobně nemění telefon týden co týden. Natož pak operační systém.

denik_pac_2

Že je právě ve zdravotnictví velký potenciál ví nejen čeští vývojáři, kteří za aplikaci Deník pacienta stojí, ale třeba také Apple, který do iOS 8 protlačil aplikaci Health. Ta má shromažďovat podobné údaje a má fungovat včetně napojení na zdravotnickou síť. Bohužel však zatím pouze v USA.

Deník pacienta je tedy opravdovým pomocníkem nejen pro dlouhodobě nemocné. Pomoci může i lidem, kteří si jednoduše nepamatují některé osobní údaje, před několika měsíci užívané léky či rádi ztrácí lékařské zprávy. Nějaký čas sice strávíte u vyplňování nejrůznějších dat, uděláte to však jednou a díky telefonu a aplikaci je budete mít stále při sobě.

Aplikace Deník pacienta je dostupná zdarma pro iOS a nově také Android.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable