Techboard - aktualniho info

8 dní s 8S: Den sedmý a srovnání s 8X

Windows Phone Napsal Martin Prokop twitter dne 28. 1., 16:42

V předposlední části se podíváme na srovnání HTC 8S s jeho větším bratříčkem 8X, který jsme na msft.cz testovali zhruba před měsícem. Oba stroje běží na systému Windows Phone 8, oba mají zajímavý design a přesto se v něčem liší.

8Xserial_small

Velikost, vzhled a zpracování

Už na první pohled je vidět, že se 8S a 8X liší svou velikostí. První zmíněný má totiž 4″ displej, kdežto 8X nabízí displej o velikosti 4,3″. 8S tak daleko lépe padne do ruky a ovládá se pohodlněji. Materiál je u obou telefonů stejný a jedná se o lehce pogumovaný plast, díky kterému telefony nevykluzují z ruky a opravdu příjemně se drží. 8S se liší v dvoubarevném provedení, kdy dolní hrana má vždy odlišnou barvu, než zbytek telefonu. To ho dělá možná více zajímavým. Na druhou stranu ale nemá tolik svedené hrany do zadní strany a tudíž nepůsobí tak tence, jako větší bratr 8X.

 

U HTC 8S pak vidím další výhodu v zapínacím tlačítku. Umístěno je sice úplně stejně jako u 8X, je ale o něco širší a o dost lépe se s ním pracuje. To samé se dá říci i o tlačítkách pro regulaci hlasitosti na pravém boku přístrojů. Opět jsou u 8S o něco větší a jdou tak lépe ovládat.

Zpracování u obou telefonů je opravdu skvělé. U 8X je možná o něco pevnější, a to kvůli nerozdělené dolní části, ve které se u 8S vkládá microSIM a microSDHC karta.

Displej

Zde 8X vyhrává nejen větší úhlopříčkou, ale hlavně jemnější rozlišením (8S má 800 x 480 px a 8X pak 1280 x 720 px). Letmým pohledem na oba telefony však rozdíl nepoznáte. Chce se opravdu na oba pečlivě zakoukat a až poté je větší ostrost u 8X vidět. Rozdílný mi také přijde „faktor upatlání displeje„, který je u 8X jednoznačně menší a tudíž lepší. Nevím, jak je to možné, ale opravdu to tak je.

displej8S_8X

Další rozdíl, kterého jsem si při testování obou telefonů všiml, je u regulace podsvícení displeje. Nemohu si pomoct, ale u 8S se jas reguluje o něco hůře a čitelnost displeje tak není vždy úplně nejlepší. Je to ale možná jen můj dojem.

Hardware

Co se týče hardwaru, zde vidím asi největší rozdíly mezi testovanými telefony. 8X má oproti menšímu bráškovi 16 GB interní paměti, 1 GB paměti RAM, o půl gigahertz vyšší takt procesoru a třeba i technologii NFC. 8S v tomto oboru vede asi v ohledu přítomnosti slotu na paměťové microSDHC karty. Vyšší takt procesoru v kombinaci s 1GB pamětí RAM oceníte hlavně u náročnějších aplikacích (her) či při celkově náročnější práci s telefonem. 8X se Vám tak skoro nepovede zpomalit, kdežto 8S se občas tzv. zadýchává.

Běh systému

Navazuji na předešlou zmínku o rychlosti a celkovém běhu systému. Na první pohled opět rozdíly moc nepoznáte, ale při náročnějším testování či spouštění více aplikací v krátkém časovém horizontu jednoznačně vede HTC 8X. Na 8X pak také využijete všechny Windows Phone 8 aplikace, které třeba na 8S nemusí kvůli omezení paměti RAM běžet.

kamerka8S_8X

Fotoaparát a multimédia

A i u posledního bodu našeho srovnání vyhrává 8X. Nejen, že má vyšší rozlišení zadního fotoaparátu (8 MPx vs. 5 MPx) a umí natáčet videa ve fullHD rozlišení, má ale navíc přední kamerku pro videohovory. Oba telefony jsou pak obohaceny technologií Beats Audio, kterou využijí hlavně posluchači muziky se znatelnými hloubkami.

Fotografie vlevo jsou z HTC 8S, vpravo pak 8X.

Shrnutí

Sečteno, podtrženo, HTC 8X je telefon o třídu výš, a to nejen svou cenou. Při připlacení několik tisíc navíc dostanete navrch lepší fotoaparát, jemnější a větší displej, lepší HW výbavu a o něco svižnější systém Windows Phone 8. I tak je ale 8S povedeným telefonem, který se od svého dražšího soka, kromě výše zmíněných věcí, liší hlavně skvělou cenou. Pro méně náročnější uživatele je lepší volbou model 8S, kde jste ale vždy něčím limitováni (paměť RAM i ROM). Pokud to ale při výběru nového telefonu nehraje tak velkou roli, sáhnete opravdu po nižším modelu 8S. Pokud horší parametry nepřekousnete a chcete opravdu nadupaný stroj a nevadí Vám si pár tisíc připlatit, kupte si raději model 8X.

Seriál 8 dní s 8X se blíží do finále a zítra si shrneme veškeré poznatky, které tu za poslední týden padly a podíváme se na věci, na které jsme během testování zapomněli a přesto stojí za zmínku.

Zapojte se do diskuze
Techboard
Sociální sítě
© 2015 techboard.cz
Všechna práva vyhrazena.
Kopírování obsahu bez souhlasu redakce je striktně zakázáno!

Uvedené texty neprošly jazykovou úpravou.

Vytvořilo Grafické studio Suitable